Home MAGAZÍN 25 ohromujúcich zdravotných výhod domácich zvierat

25 ohromujúcich zdravotných výhod domácich zvierat

Tretina amerických domácností má malé chlpaté lekárničky.

Vlastniť domáceho maznáčika nie je úplne jednoduché, ale to nezabránilo Američanom v adopcii psov a mačiek v ohromujúcom množstve. V skutočnosti, podľa American Veterinary Medical Foundation, približne 36,5 percenta a 30,4 percent domácností v Spojených štátoch má psích a mačacích rodinných príslušníkov. V priemere tretina amerických rodín vlastní domáce zvieratá.

Ale domáce zviera v dome je viac než len zábavný člen rodiny: je to bona fide (aj keď chlpatá) mini lekárnička. Vlastníctvo domáceho maznáčika ponúka niekoľko vážnych a trvalých prínosov pre vaše zdravie, od zmierňovania bolestí po zníženie stresu až po predĺženie dlhovekosti. Tu sú:

1. Pomáhajú vášmu srdcu

Rozkošné zvieratká nielenže roztápajú srdcia svojimi sladkými tváričkami, ale očividne aj udržujú vašu pumpu v špičkovej forme. To je podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Circulation, ktorá zistila, že vlastníctvo domáceho maznáčika koreluje so zníženým rizikom srdcových chorôb a zvýšeným prežitím u pacientov so srdcovými chorobami.

2. Robia vám radosť

Každý majiteľ domáceho maznáčika môže potvrdiť, že nič nie je také upokojujúce ako maznanie sa s chlpatým priateľom. V skutočnosti jedna štúdia vykonaná na Ohio State University zistila, že vysokoškolským študentom stačí vlastniť mačku alebo psa, aby im pomohla znížiť riziko depresie alebo pocitu osamelosti.

3. A zabrániť tomu, aby ste naberali kilá

V tej istej štúdii štátu Ohio takmer 25 percent účastníkov uviedlo, že vlastníctvo psa alebo mačky im pomohlo udržať fyzickú aktivitu, predovšetkým preto, že ich domáce zvieratá nútili chodiť von na prechádzky. A to je dobrá správa pre majiteľov maznáčikov, keďže vedci z Duke University zistili, že len 30 minút chôdze denne – či už so psom alebo bez neho – môže pomôcť zabrániť priberaniu.

4. Zbavia vás stresu

Veľký test alebo skľučujúca pracovná prezentácia výrazne zvyšujú vašu hladinu kortizolu? Niektoré prestoje so psom by vám mohli pomôcť upokojiť sa. V skutočnosti podľa jednej štúdie zo SUNY Buffalo stačí byť v blízkosti vášho domáceho maznáčika na zníženie úrovne stresu – dokonca viac, ako keby ste hľadali útechu u milovanej osoby.

A tu je ďalších 24 vedecky overených tipov ako znížiť stres.

pixabay.com

5. Chránia deti pred alergiami

Ak chcete svoje dieťa ochrániť pred vznikom alergií, zaobstarajte mu chlpatého brata alebo sestru. Výskum publikovaný v časopise Microbiome zistil, že deti, ktoré žili v domácnostiach s domácimi zvieratami, mali vyššie hladiny mikróbov spojené so zníženým rizikom alergických ochorení. Autori štúdie sa domnievajú, že keďže domáce zvieratá vystavujú deti baktériám a nečistotám už v ranom veku, batoľatá s mačkou alebo psom si dokážu lepšie vybudovať imunitu.

6. Znižujú hladinu cholesterolu

Podľa American Heart Association je vlastníctvo domáceho maznáčika jedným z mnohých spôsobov, ako môžete znížiť hladinu cholesterolu.

7. Znižujú riziko mŕtvice

Vlastniť domáce zviera akéhokoľvek druhu je prospešné pre zdravie srdca, ale majitelia mačiek sú v tejto konkrétnej oblasti obzvlášť chránení. Majitelia mačiek majú o 30 percent menšiu pravdepodobnosť infarktu a o 40 percent menšiu pravdepodobnosť mŕtvice, ako vysvetlil Marty Necker, DVM, veterinárny odborník a autor knihy Your Dog: The Owner’s Manual.

8. Zlepšujú sebaúctu

Aj keď v skutočnosti nemôžu nič povedať, psy a mačky majú neuveriteľnú schopnosť pozdvihnúť svojich majiteľov tak, ako to nedokáže žiadny človek. Jedna štúdia publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology dospela k záveru, že vo všeobecnosti majú majitelia domácich zvierat prospech z väčšej sebaúcty a duševnej pohody.

9. Majitelia zvierat absolvujú menej návštev lekára

Jablko denne môže oddialiť návštevu u lekára – ale ak nie ste fanúšikom tohto ovocia, vždy si namiesto toho môžete zaobstarať psa alebo mačku. Podľa jednej štúdie publikovanej v Social Indicators Research môže jednoduché vlastníctvo domáceho maznáčika znížiť počet návštev lekára o približne 15 percent ročne.

10. A užívajú menej liekov

Ak chcete ušetriť peniaze za lieky, staňte sa hrdým majiteľom psa alebo mačky. Tvrdí to ďalšia štúdia publikovaná v časopise Social Indicators Research. Majitelia domácich zvierat mali menšiu pravdepodobnosť ako ich náprotivky bez domácich zvierat, že budú užívať lieky na problémy so srdcom a problémy so spánkom. Zaobstarať si domáce zvieratko a žiť zdravšie: Je to obojstranne výhodné.

pixabay.com

11. Odvracajú cukrovku

Máte problém vstať z pohovky a vziať svojho psa na pokojnú prechádzku? Tieto informácie vás môžu motivovať: Podľa kliniky Mayo každodenná prechádzka pomáha predchádzať alebo zvládať rôzne zdravotné stavy vrátane cukrovky 2. typu.

12. Utešia vás, keď ste chorí

Maznanie od milujúceho psa alebo mačky je najlepším liekom okrem iného. A potvrdzujú to aj odborníci: Keď výskumníci z Case Western Reserve University skúmali pacientky žijúce s HIV/AIDS, zistili, že lepšie zvládajú svoje chronické choroby, keď majú okolo seba domáceho maznáčika (najmä psov).

13. Pomáhajú ľuďom prekonať ich závislosti

Mnohí bývalí závislí skončia recidívou kvôli stresu a smútku. Ale podľa odborníkov z Promises Treatment Center je to menej pravdepodobné, že sa to stane s domácim miláčikom, pretože chlpatý priateľ slúži ako veľmi potrebná sociálna podpora v ťažkých časoch.

14. Poskytujú vám lepšiu rovnováhu

Ďalšou z mnohých výhod každodenného venčenia so psom alebo mačkou je, že to môže zlepšiť vašu rovnováhu a koordináciu.

15. Robia vás to spoločenskejším

Domáce zvieratá sú najlepším spúšťačom konverzácie. Ak ste príliš hanbliví na to, aby ste oslovili cudzieho človeka na ulici, aby ste sa porozprávali, váš pes s radosťou prelomí ľady za vás. A je to dobré nielen pre váš spoločenský život, ale aj pre vaše zdravie: Podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Journal of Health and Social Behavior môže byť pes sociálnym prínosom pre všetko od duševného zdravia až po fyzickú pohodu.

16. Znižujú váš krvný tlak

Pre ľudí, ktorí sú príliš zaneprázdnení na to, aby sa starali o psa alebo mačku, sú ryby tým najlepším domácim miláčikom. Sú roztomilé, netreba s nimi chodiť ani sa s nimi hrať a už len pozeranie sa na ne pri plávaní vás môže ozdraviť. Vážne: Podľa jednej štúdie publikovanej v Environment & Behavior ľudia, ktorí si našli čas na to, aby ocenili akváriové výstavy, znížili srdcový tep a krvný tlak vďaka pokoju, ktorý im sledovanie rýb prinieslo.

17. Vedú vás k zodpovednosti

Ak máte problémy s dodržiavaním cvičebného režimu, jednoducho požiadajte svojho domáceho maznáčika, aby vám podal pomocnú ruku (alebo labku). Podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Obesity mali jedinci s nadváhou väčšiu pravdepodobnosť, že dokončia svoje programy na chudnutie, ak sa na tom nejako podieľali ich psi.

pixabay.com

18. Pomáhajú fajčiarom vzdať sa ich zlozvyku

Mnoho ľudí vníma svoje zvieratá láskyplne ako malé chlpaté deti, a tak posledná vec, ktorú by chceli urobiť, je úmyselne im ublížiť. To je dôvod, prečo keď vedci z Centra pre podporu zdravia a prevenciu chorôb informovali súčasných fajčiarov so zvieratami o škodách, ktoré tabak môže spôsobiť ich miláčikovi, viac ako 28 percent uviedlo, že sa pokúsia prestať fajčiť. A keďže fajčenie je hlavnou príčinou rakoviny pľúc v Spojených štátoch, je to určite skvelý zdravotný vplyv.

19. Pomáhajú vám kľudne spať

Aj keď spanie so psom alebo mačkou v posteli nie je zvlášť vhodné na dobrý nočný odpočinok (ako môže potvrdiť každý, kto má veľkého psa alebo mačku), má benefity. Ak necháte zviera spať v tej istej miestnosti ako vy, môže vám to skutočne pomôcť cítiť sa lepšie oddýchnutý. Tvrdia to vedci z Mayo Clinic, ktorí skúmali 40 dospelých žien a zistili, že najlepšie spia, keď sú ich psy v miestnosti vďaka pocitu bezpečia.

20. Zabraňujú starnutiu vašej pokožky

Mať domáce zviera je najlepší spôsob, ako bojovať proti procesu starnutia. Vaše zviera vás prinúti ísť von a štúdie ukázali, že dostatočné množstvo vitamínu D (ktorý získavate zo slnka) pomáha redukovať vrásky a dokonca udržiavať myseľ bystrú.

21. Sú prirodzeným prostriedkom proti bolesti

Existuje dôvod, prečo sú služobné psy takými častými hosťami nemocnice. Keď výskumníci z Loyola University Chicago Marcella Niehoff School of Nursing pozorovali pacientov zotavujúcich sa po operácii, zistili, že tí, ktorí podstúpili terapiu za pomoci zvierat, požadovali menej liekov proti bolesti.

22. Pomáhajú vám žiť dlhšie

Nielenže si majitelia psov užijú dostatok olizovania, ale získajú aj viac času na to, aby si užili túto lásku. Vyplýva to z jednej štúdie publikovanej v Scientific Reports, ktorá analyzovala viac ako 3,4 milióna ľudí a zistila, že majitelia psov, ktorí žili sami, mali o 33 percent nižšie riziko úmrtia v porovnaní s ich kamarátmi bez zvierat.

23. Dávajú vám stabilitu

Pre ľudí, ktorí bojujú s problémami, ako je depresia alebo bipolárna porucha, je domáce zvieratko obrovským meničom hry. V skutočnosti podľa jednej metaanalýzy uverejnenej v časopise BMC Psychiatry sú títo chlpatí priatelia schopní dať životu svojich majiteľov stabilitu, kontinuitu a zmysel, keď to najviac potrebujú.

24. Vážne choroby dokážu odhaliť ešte skôr ako človek

Psy sú ako prirodzení onkológovia živočíšnej ríše. Keďže rakovinové bunky vylučujú iný metabolický odpad ako zdravé, psi niekedy dokážu rozpoznať rozdiel v pachoch, dokonca aj v počiatočných štádiách ochorenia.

25. Robia vás atraktívnejším pre opačné pohlavie.

Dobrá správa pre všetkých majiteľov mačiek: Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila nezisková organizácia Cats Protection, viac ako 90 percent slobodných žien vnímalo mužov, ktorí uprednostňujú mačky, ako krajších. A 82 percent súhlasilo s tým, že muži, ktorí milujú zvieratá, sa im zdajú byť atraktívnejší.

Zdroj: bestlifeonline.com

NO COMMENTS

Exit mobile version