5 vecí, o ktorých by ste nikdy nemali klamať vo svojom životopise

0
5 vecí, o ktorých by ste nikdy nemali klamať vo svojom životopise
pexels.com

Odborníci tvrdia, že zahmlievanie pravdy a jej ohýbanie môže v určitých prípadoch spôsobiť veľké problémy.

Keď sa pokúšate získať prácu, môže byť lákavé trošku poupraviť pravdu, aby sme získali výhodu. Koniec koncov, mnohí ľudia zveličujú svoje skúsenosti alebo predávajú svoje schopnosti v životopise.

Ale to, čo si možno myslíte, že je len malá nevinná lož, môže byť pre zamestnávateľov veľkou červenou vlajkou. Existuje niekoľko vecí, ktoré vás môžu stáť nielen prácu, ale môžu ovplyvniť aj vaše budúce pracovné príležitosti. Pri rozhovore s odborníkmi na nábor sme nahliadli do vnútra toho, čomu by sa mali žiadatelia vždy vyhýbať. Čítajte ďalej a dozviete sa päť vecí, o ktorých by ste vo svojom životopise nikdy nemali klamať.

1. Množstvo času, ktorý ste strávili v inej práci

Nikto nechce, aby si náborový manažér všimol do očí bijúcu medzeru v jeho pracovnej histórii. Ale nesnažte sa to zakryť klamstvom o tom, ako dlho ste skutočne pracovali v predchádzajúcej práci – aj keď je to len krátky úsek, varuje Dan Shortridge, autor certifikovaných životopisov. „To sa dá ľahko overiť počas formálnej kontroly a je to často dôvod na odmietnutie alebo prepustenie.“

Nichole Mendez, riaditeľka pre získavanie talentov v BAM, hovorí, že je lepšie byť „úprimný, pozitívny a jasný“ o pracovných medzerách, pretože nie sú nezvyčajné. „Nie ste prvý, kto opúšťa pozíciu bez záložného plánu, potrebuje si dať pauzu kvôli osobným okolnostiam, ako je rodina alebo zdravie, alebo si dokonca nájde čas na voľno, o akom ste vždy snívali,“ hovorí. „Nie ste tiež prvým človekom, ktorý bol prepustený, najmä na turbulentnom trhu práce.“

Shortridge odporúča vyplniť si čas medzi zamestnaniami „opatrovaním rodiny, cestovaním, prácou na voľnej nohe alebo poradenskou prácou“, ak máte obavy z dlhej medzery vo vašom životopise. „Zdôraznite, na čo ste si našli čas, aby ste sa neskôr zamestnali. Vysvetlite, čo ste dosiahli počas medzier vo svojom životopise, čo ste sa naučili a ako ste vyrástli,“ dodáva Mendez.

Prečítajte si: Ako napísať motivačný list v 7 krokoch

pexels.com

2. Vaše školenia a certifikácie

Mať určité osvedčenia vám určite pomôže pri uchádzaní sa o konkrétne pracovné miesta. Ale neklamte o tréningu, ktorý nemáte. Shirley Borg, vedúca oddelenia ľudských zdrojov v Energy Casino, hovorí, že v životopisoch často vidí „zbytočné lži o školeniach alebo certifikáciách“. Zvyčajne to ľudia robia, keď chcú „nejako dokázať, že majú určitú zručnosť,“ vysvetľuje.

Ale podľa Shirley Borg tento druh klamstva pravdepodobne vyjde najavo hneď, ako začnete pracovať. „Na pohovore by stačilo len opísať, čo dokážete a aké sú hranice vašich schopností, než vymýšľať certifikát, ktorý nemáte.“

3. Ovládanie cudzieho jazyka

Uvažujete o sfalšovaní znalostí cudzieho jazyka vo svojom životopise? No, zamyslite sa znova, pretože sa vám to môže rýchlo vrátiť, tvrdí Andrew Taylor, právny expert a riaditeľ Net Lawman. „Ak napíšete, že hovoríte napríklad po taliansky, vystavujete sa nebezpečenstvu, že jedného dňa vás privíta taliansky klient a šéf od vás očakáva, že mu predáte produkt, a nebudete mať ani potuchy, o čom hovorí.“

Nicky Dutta, odborníčka na kariéru, ktorá dohliada na nábor v Lorel Diamonds, hovorí, že je to niečo, o čom mnohí kandidáti klamú vo svojom životopise napriek tomu, že ide o zručnosť, ktorá sa dá ľahko skontrolovať. „Veľa ľudí predstieralo svoju plynulosť v určitom jazyku, pretože mali pocit, že by ho nebolo potrebné použiť na pozícii, o ktorú sa uchádzajú,“ vysvetľuje Dutta. „Hoci to znie ako skvelá ozdoba životopisu, je to riziko, ktoré by ste nechceli podstúpiť. Neviete predvídať, kedy budete musieť túto zručnosť preukázať svojmu zamestnávateľovi, najmä ak sa spoločnosť zaoberá zahraničnými klientmi.“

Prečítajte si: Ako napísať skvelý sprievodný list a zaujať?

pexels.com

4. Vaše kontakty v odvetví

Poznanie tých správnych ľudí vám určite pomôže, keď sa snažíte zamestnať. Ale klamstvo o tom, koho poznáte, môže poškodiť vaše šance. Gates Little, generálny riaditeľ finančnej platformy spoločnosti The Southern Bank Company, hovorí, že bol svedkom toho, že uchádzači sa snažili sa zakryť svoje klamstvo, keď sa ukázalo, že pozná osobu, o ktorej sa zmienili.

Budete vyzerať ako podvodník, keď klamete o mentorovi alebo kontakte. „Všetku energiu a úsilie vynaložené na klamanie by ste mali nasmerovať na to, aby ste našli skutočného mentora,“ radí Little. „Pokúste sa osloviť ľudí, pri ktorých máte pokušenie uviesť ich meno. Možno budete prekvapení, ako ochotne vám pomôžu pri káve alebo sa podelia o tipy!“

5. Vaše formálne vzdelanie

Keď uvádzate svoje formálne vzdelanie vo svojom životopise, mali by ste vždy „zostať striktne faktickí,“ tvrdí Nuria Requena, manažérka pre získavanie talentov v Spacelift. „Uvedenie titulu, ktorý ste nedosiahli, sa vám určite vráti, keď zamestnávateľ preverí vaše vedomosti,“ varuje Requena.

Nielen to, ale klamstvo o vašom titule je „na pokraji porušenia zákona,“ dodáva Taylor. „Je ľahké to skontrolovať a nikto nepotrebuje takéto nepríjemnosti.“

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie