5+1 rád ako dotiahnuť svoj plán do konca

1
5+1 rád ako dotiahnuť svoj plán do konca
pixabay.com

Každá z nás by vedela vymenovať zoznam toho, čo by potrebovala alebo chcela. A zoznam by mohol byť poriadne dlhý. Samozrejme, neboli by to len materiálne statky, pretože my, akčné ženy, sme na seba náročné. Chceli by sme mať lepšiu postavu, lepší time-manažment, lepšie vedieť piecť, lepšie zvládať deti, alebo domácnosť, alebo prácu, alebo najlepšie všetko toto naraz, ďalej lepšie vzťahy, lepší plat či lepšiu kariéru, viac pokoja, menej pokoja. Len my samy vieme, čo potrebujeme. A napokon sa aj konečne odhodláme naozaj niečo zmeniť, aby to, po čom túžime,  nebolo len položkou na zozname túžob, ale aby sme boli skutočne šťastnejšie, spokojnejšie. Skúsme dotiahnuť svoj plán do zdarného konca.

Cieľ bez plánu je len želaním

Na dosiahnutie toho, čo sme si zaumienili, nech to je už čokoľvek, potrebujeme v prvom rade plán. Čím náročnejšiu úlohu sme si dali, tým viac záleží na našom pláne. Ak sa rozhodneme pre zmenu, musíme sa niečoho držať, až kým ju dotiahneme do úspešného konca. Každá zmena „bolí“. V našom mozgu ešte od čias pračloveka zmena znamená nebezpečie. Nebezpečie symbolizuje ohrozenie života jednotlivca i celej skupiny. Je celkom fajn vedieť, že ťažkosti vytrvať pri úsilí niečo zmeniť, nemáme preto, že sme príšerne lenivé alebo neschopné, ale že nám hádže polená pod nohy náš takto naprogramovaný mozog! Nesmieme zabúdať, že vieme urobiť opatrenia, aby sme svoj plán dotiahli do konca.

Ako na to?

Buď inžinierkou

Či sa už rozhodneš prestať s nejakým zlozvykom, alebo začať niečo nové, alebo napríklad zmeniť svoj každodenný, silno zakorenený program, najprv dobre porozmýšľaj, čo chceš dostať na konci svojho snaženia, prečo to chceš a akou cestou sa chceš vybrať. Ideálne je zviditeľniť si víziu – nakresliť na papier, ako má tvoj cieľ vyzerať. Popíš svoj cieľ – slovne, merateľne, čo najpodrobnejšie, so všetkými detailmi. Cieľ „chcem schudnúť“ alebo „chcem športovať“, či „chcem viac času pre seba“ je príliš vágny na to, aby tieto východiská stačili na sformulovanie plánu. Ak chceš schudnúť, zapíš si, aké chceš, aby boli výsledné čísla,  keď chceš športovať – čo konkrétne? Ako často? Čo je cieľ? Zabehnúť maratón? Za aký čas? Keď potrebuješ viac voľného času – koľko to je hodín? Ktoré dni? Čo budem so získaným časom ďalej robiť?

Nezabudni sa zamyslieť, čo je dôvod zmeny, a napokon aj to, ako sa tvoj život zlepší – opäť konkrétne. Ako presne to bude vyzerať, keď plán dotiahneš do konca? Zapíš alebo nakresli si to.

Buď rozprávačkou

Porozprávaj o svojich cieľoch a o pláne, ako ich dosiahnuť, priateľom, sestre, mame, mužovi, kolegom –  tvojim blízkym, ktorí ti fandia. Zdieľanie v podporujúcom prostredí ti pomôže dať veci do pohybu, a aj prekonať tvoju prípadnú slabú chvíľku. Obkoles sa ľuďmi, ktorí chcú pre teba to najlepšie, tráv s nimi viac času než inokedy a rozprávaj im o svojich čiastkových úspechoch.

Prečítajte si aj: Ktorá časť tela prezrádza naše emócie

Buď fanúšičkou – svojou vlastnou

Skôr než sa športovec pustí do svojho dôležitého preteku, mentálne sa nastaví na výhru. Slovné spojenie „musíš si veriť“ znie ako klišé, však? To nič, hlavne otoč svoju pozornosť smerom k tvojej výhre – nastav sa pozitívne. Predstavuj si, že si to už dokázala, a to tak často, ako sa len dá. Keď okúpeš svoj mozog v pozitivite, ostane pozitívny, uverí tomu.

Buď trénerkou

Mozog sa skutočne dá trénovať, veď pri tvojom narodení nevedel rozoznať dobré správanie od zlého, len sa postupne musel učiť, čo je dobré pre tvoje prežitie, či ako sa vyhnúť, čo i len krátkodobej bolesti. Keď chceš zmenu, tvoj mozog sa síce bude brániť, ale čím viac a čím častejšie pôjdeš mimo svojej komfortnej zóny, tým bude trénovanejší. Zmeny pôjdu ľahšie. (úsmev)

Buď terapeutkou

Napriek perfektnému plánu sa môže niekedy niečo nevydariť. Ak sa to stane, ber to ako fakt, nie ako zlyhanie. Ak si do toho dala všetko, čo si chcela a čo si mohla, a napriek tomu to nevyšlo – skús prehodnotiť svoj cieľ. Nebol príliš ambiciózny? Pýtaj sa samej seba: Nezabudla som na existenciu nejakej bariéry, na ktorú som nebola dosť pripravená? Bola cesta, ktorou som sa vybrala, udržateľná? Prever svoje pôvodné ciele, či boli naozaj dosiahnuteľné a realizovateľné. Pýtaj sa samej seba, či si bola k sebe dostatočne láskavá, či si sama po sebe nežiadala niečo, čo bolo proti tvojim vnútorným zásadám. Skús odhaliť, prečo tvoja motivácia nebola dostatočná.

O sebavedomí alebo ako sa mať lepšie

Buď celebritou

Keď sa nechceš potýkať sama so sebou a so svojou cestou zmeny, nájdi si trénera, kouča, či sprievodcu. Platí, že ak si zaplatíš za služby, budeš sa viac snažiť. Veľa žien má trénera vo fitku roky rokúce – nie preto, že nevedia, ako efektívne cvičiť, ale preto, lebo tréner ich motivuje, aj keď sa im zrovna nechce. Cvičia, lebo jednak nechcú byť za padavky, a jednak si za to zaplatili…Proste sa na chvíľu zaprú a vzápätí to opäť funguje – chuť alebo túžba dokončiť úlohu je silnejšia.

Dovoľ si luxus nechať sa viesť k cieľu. Dožič si sprievod odborníka, ktorý ťa určite nepovedie skratkou, ale tak, aby si dotiahla svoj plán do konca.

Autor: Ingrid Schostoková Krupičková, life  a biznis koučka zo vzdelávacej organizácie topcoach.sk

Použitá literatúra: https://www.nbcnews.com/better/health/how-train-your-brain-accept-change-according-neuroscience-ncna934011

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár