Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ ŽENY BLOG MAGAZÍN VZŤAHY

Vojna o domáce práce: komiks pre ženy

REDAKCIA
Zdieľať

Francúzska umelkyňa Emma ilustruje komixy, ktoré opisujú „duševnú záťaž“ žien. Častokrát vykonáva žena v zamestnaní a domácnosti množstvo práce. A keď nestíha a je z toho doma konflikt, muž zväčša reaguje: “Prečo si ma nepožiadala o pomoc?”

Keď muž očakáva, že ho partnerka požiada, aby niečo urobil, znamená to, že ju vníma ako na manažérku ich domácich prác.

Manažérka domácich prác

Ilustrátorka Emma píše: Keď som bola v prvej práci, kolega ma pozval na večeru. Keď som prišla do jeho bytu, jeho žena varila večeru a popritom kŕmila deti.

Po chvíli jej začal kypieť hrniec a všetko skončilo na dlážke. Manžel sa na ňu oboril, čo to spravila. Ona nahnevaná odpovedala, že čo tým chce povedať, veď robí všetko.

Ilustrácia: Emma

On zareagoval: “Mala si ma požiadať o pomoc, pomohol by som ti.”

Táto scéna je v rodinách dosť častá. A hovorí veľa o tom, ako organizujeme domácnosť. Keď partner očakáva, že mu budete hovoriť, čo má robiť, tak vás berie ako manažéra domácich prác. Takže je to na žene, aby určila, čo treba spraviť a kedy. Problém je, že plánovanie a organizovanie je práca na plný úväzok.

V práci, ak niečo začneme riadiť, prestaneme byť súčasťou vykonávacích prác. Nemáme už na ne čas. Takže keď požiadame ženu, aby niečo organizovala, a zároveň sa na výkone prác vo veľkej miere aj podieľala, nakoniec to reprezentuje až 75% prác.

Vždy treba mať na pamäti aj psychickú záťaž.

Foto: Emma, text – voľný preklad redakcie

A táto duševná práca (mental lead) je častokrát robená len ženami. Znamená to, že ženy si stále musia niečo pamätať. Je to stála a vyčerpávajúca práca, hoci je neviditeľná.

Ilustrácia: Emma

Takže, zatiaľ čo majú muži pocit, že sa podieľajú na domácich prácach, ženy majú na to úplne opačný názor. “Táto mentálna práca sa prejaví aj vtedy, keď idem upratať stôl,” píše Emma.

Keď upratujem jednu vec, narazím na ďalšiu, ktorá je v ceste. Keď idem uložiť knihu, narazím na uterák, ktorý idem dať do pračky. Zistím, že kôš je plný, tak pustím práčku. Keď idem pustiť práčku, zistím, že na kuchynskom stole je zelenina, tak ju idem dať do chladničky. Keď ju dám do chladničky, zistím, že nám chýba horčica, tak ju idem napísať do zoznamu, čo treba kúpiť. A tak upratanie jedného stola trvá 2 hodiny.

Keď požiadam muža, aby upratal stôl, tak uprace stôl, ale uterák ostane na zemi, zelenina na stole, a na večeru chýba horčica.

Ilustrácia: Emma, text: voľný preklad redakcia

Kým my vidíme mamu ako manažérku domácich prác, otca iba ako vykonávateľa inštrukcií.

A keď sa staneme mamami, tak príde dvojnásobné množstvo povinností. Žena porodí dieťa a pre muža sa nič nemení, lebo naďalej chodí do práce. A tak sa stane, že aj keď má dieťa niekoľko rokov a už nie je bábätko, muž netuší, ako mu dať jesť alebo ako ho obliecť.

Ilustrácia: Emma, text: voľný preklad redakcia

Zdroj: theguardian.com

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X