Kto by nemal rád české komédie? Humor, nadsázka, vtip, humorné situácie, ktoré si vieme živo predstaviť. Ponúkame šesť tipov novších i klasických českých komédií, ktoré zaručene vyčaria úsmev na tvári.
Ženy v behu
Zabehnúť maratón ako splnenie posledného prianie drahého manžela? A prečo nie? A prečo by mala bežať len mama? Zapojí sa celá rodina. Tri dcéry, každá so svojím životným príbehom pomôžu mame v jej pláne. Spoločne štafetovo zabehnú 42 km, hoci predtým nebehali ani jeden meter. Ako sa im to podarilo? Aj vďaka sympatickému trénerovi Vojtovi, kvôli ktorému by začala nejedna žena behať aj teraz:). V živote je to často rovnaké ako v príbehu. Dôležité je vydržať a nevzdávať sa. Najmä, keď vieme, že cieľ je na blízku.
Vtipné sú slová filmovej piesne „Když nemůžeš, tak přidej“.
3Bobule
Komédia 3Bobule je treťou časťou úspešnej vinárskej série. Dá sa však pozrieť samostatne, aj bez pozretia prvých dvoch dielov. Honza (Kryštof Hádek) a Klára (Tereza Ramba) ako majitelia vinárstva a rodičia dvojčiat majú problémov vyše hlavy. Biznis, škrípajúce manželstvo, tehotná Klára. Klára bojuje s predsudkami okolia, že ako žena nemôže byť dobrá vinárka a robiť kvalitné víno. Podarí sa jej presvedčiť svoje okolie? Predá alebo dokáže zachovať vinicu, dedičstvo svojho otca? Film sprevádzajú hlboké myšlienky starého otca, ktorý prirovnáva vinicu k manželstvu. Po zamyslení sa človek zhodnotí, že starý vinár mal pravdu. Stretneme tu aj slovenského herca Braňa Deáka.
Zaujímavosťou je, že producent Tomáš Vican je naozaj vinár a k produkcii filmov sa dostal pred rokmi práve vďaka snímke Bobule. Úvodnú kapelu nahrala kapela Kryštof v spolupráci so slovenskou speváčkou Simou Martausovou (Pieseň Hvězdáři).
Prečítajte si aj článok: Najlepšie životopisné filmy o inšpiratívnych ženách
S těbou me baví svět
Nehynúca komédia z roku 1982, za ktorej vznik môže náhoda. Rozhovor mužov rozprávajúcich sa o zimnej spoločnej výprave bol inšpiráciou pre filmárku Marie Poledňákovú. Traja kamaráti v zastúpeni slávneho Júliusa Satinského sa chystajú na chatu v Beskydách. Manželky rozhodnú pribaliť im aj deti. Zvyšok všetci poznáme:). Už len pomyslenie si na troch otcov so šiestimi deťmi cestujúcimi vlakom vyvoláva úsmevnú spomienku.
Čo možno neviete:
- Vetvička, ktorou sa utieral Pepínov zadok, bola skutočná. A tým pádom aj jeho plač.
- 6 detských postáv vyberali zo 6000 detí, v užšom výbere bolo 450, na rolu Matýska boli dvojčatá.
- Rútiaci sa kočiar s Matýskom obsahoval nepripútaného Matýska.
- Voľné chvíle počas natáčanie trávili herci čítaním, cvičením, behaním a Július Satinský vypil denne fľašu borovičky s čiernym uhlím (vraj žalúdočné problémy)
Jana Šulcová takto spomína na Júliusa Satinského, svojho filmového manžela: “Nikdy som nevidela, že by bol nevrlý alebo rozčúlený. Bol nesmierne noblesný. Mala som ho veľmi rada. Keď zomrel a novinári zo Slovenska sa ma pýtali, čo to pre mňa znamená, povedala som im, že to je to isté, ako keby mi povedali, že už nie je Karlov most.”
Špunti na vodě
Letná verzia komédie „S tebou mně baví svět“ plná humoru a vtipu. Situácie bežného života vystihujúce, ako ženy a muži držia spolu. Rodičia bratov Igora (Jiří Langmajer) a Davida (Hynek Čermák) chystajú zlatú svadbu. Spolu s ich bratrancom sa rozhodnú prísť za nimi na kanoe po rieke v trojici, ako za starých časov. Ženám dochádza trpezlivosť či už z neopravených vecí typu pokazený komín alebo o zamlčaní takých vecí ako je existencia mužovho dieťaťa. Rozhodnú sa deti nechať otcom a vydajú sa na dámsku jazdu na bicykloch. Desaťčlenná expedícia otcov s deťmi začína dvojdennú plavbu v ústrety dobrodružstvám a bláznivým zážitkom.
Zaujímavosťou je, že v čase natáčania bol na rieke Sázava nedostatok vody, a tak museli vypomáhať „kaskadéri“ v neoprénoch. Tí celé hodiny privádzali do pohybu loďku či už ťahaním alebo len na vlastných chrbtoch.
Ktorých päť inšpiratívnych filmov povznesie dušu?
Bezva ženská na krku
Sympatická Eliška (Petra Hřebíčková) je na plný úväzok manželkou bohatého Pavla (Jiří Langmajer). On ju však požiada o rozvod a Eliška sa rozhodne pre úplne nový život. Odchádza do stredočeskej dedinky, kde začína ako učiteľka. Ubytovanie jej starosta poskytne v dome svojského a nepríjemného hrobára Božíčka (Ondřej Vetchý), z vlastných skúseností zatrpknutého na ženy. Eliška má však už tiež chlapov akurát tak dosť, takže si nenecháva skákať po hlave. Eliškine začiatky nie sú vôbec ľahké, musí sa postaviť na vlastné nohy a začať svoj život budovať od základov na novo. A zvládne to bravúrne aj s ufrflaným hrobárom.
Film o láske, ktorá ľuďom pomáha. Najmä tým, ktorí už nemajú alebo stratili chuť, odvahu a silu veriť, že by im ešte niekedy mohlo byť pekne. Vďaka šťastnému stretnutiu dokážu prežiť najkrajší kus svojho života a v to situácii, keď už ani jeden z nich neveril.
Na samotě u lesa
Československá komédia z roku 1976, kde hlavní hrdinovia, manželia Oldřich a Věra Lavičkovi spolu s deťmi odchádzajú na chalupu svojho známeho. Dokonca by radi chalupu kúpili. Zatiaľ však idú iba na dovolenku. Sú z nej obaja rovnako nadšení? Pre Olda je pobyt na čerstvom vzduchu vetrom do plachiet, kým jeho žena sa stále viac rozčuľuje. A niet sa čomu čudovať. Na chalupe totižto žije dedo Komárek, ktorý sa teší plnému zdraviu a pchá nos všade, kde netreba a má plno múdrych rečí.
Zaujímavosťou je, že film mal úspech aj na niekoľkých zahraničných filmových festivaloch. Dokonca v Chicagu v roku 1976 získal špeciálne ocenenie. Auto Lavičkových, Škoda 100 bola súkromným vozidlom Zdeňka Svěráka, ktorým im ju na natáčanie priamo požičal. Známa je hláška z filmu „Chčije a chčije“ ktorá sa vybaví pri spomienke na film skoro každému.