Pozrite si najlepšie životopisné filmy o inšpiratívnych ženách

0
Pozrite si najlepšie životopisné filmy o inšpiratívnych ženách
filmy kino pixabay.com

Ženy, ktoré menili dejiny, nám nezanechali iba svoje vízie, nápady či príklad nezlomnej vôle a odvahy. S ich menom sa spájajú aj pútavé príbehy, ktoré nám umožnia nazrieť do zákulisia ich vnútorného sveta. Práve to sa stalo námetom najlepších životopisných filmov o ženských hrdinkách svojej doby.

Jednotlivé filmové štúdiá natočili desiatky filmov, ktorých posolstvom sú skutočné príbehy inšpiratívnych žien. Vo väčšine prípadov nie sú iba stvárnením života hlavnej postavy, ale takisto v sebe nesú posolstvo, ktoré nám môže pomôcť v boji s vlastnými prekážkami. Kúsok motivácie, poriadnu dávku emócií či dokonca možnosť stotožniť sa s ústrednou osobnosťou celého príbehu nájdeme aj v tejto filmovej sedmičke.

Frida

Búrlivý život vášnivej, extravagantnej, miestami až kontroverznej mexickej maliarky sa stal skvelým námetom na strhujúci príbeh o láske, odvahe, utrpení aj schopnosti čeliť nástrahám osudu. Roly Fridy Kahlo sa zhostila Salma Hayek. Tá nás svojím presvedčivým hereckým výkonom vtiahne do vnútorného sveta hrdinky, ktorej príbeh je plný zvratov a turbulencií. Práve vďaka nim vychádzajú na povrch svetlé aj temné stránky tejto múzy mnohých mužov.

Foto: www.pixabay.com

Železná lady

Margaret Thatcherová si vzhľadom na svoju spoločenskú pozíciu nemohla dovoliť búrlivé emotívne výlevy a život plný vášnivých zápletiek. Ako historicky prvá britská premiérka bola nútená obrniť sa železnými nervami a schopnosťou ustáť neustály boj s mužmi. Ten vo filme znázornila Meryl Streep, ktorá si za úlohu „Železnej lady“ vyslúžila viacero ocenení vrátane Oscara či Zlatého glóbusu.

Erin Brockovich

Film s Juliou Roberts je skvelou ukážkou toho, ako sa dá bojom za správnu vec inšpirovať k odvážnemu konaniu ďalšie ženy pociťujúce potrebu zasiahnuť tam, kde sa páchajú zverstvá. Erin Brockovich to mala o to zložitejšie, že pri dramatickom súdnom spore, ktorého cieľom bolo odhaliť znečisťovanie vody v malom kalifornskom meste, stála proti veľkej energetickej spoločnosti bez právnického vzdelania.

Výmena

Čo všetko dokáže prekonať materinská láska? Napríklad aj postaviť sa nátlaku polície, zniesť pár dní na psychiatrii či vydať sa na niekoľkoročné pátranie po stratenom synovi, ktorý sa po bežnom odchode von nikdy nevrátil. Polícia síce Christine Collins, v hlavnej úlohe Angelina Jolie, skúsila podstrčiť náhradné dieťa podobné jej synovi, no zúfalá matka okamžite vedela, že ide o podvod. Keď jej nepomohli policajti ani úrady, na rad prišlo dramatické pátranie na vlastnú päsť, ktoré trvalo viac ako 30 rokov až do jej smrti.

Splnený sen

Prepracovaný scenár inšpirovaný skutočnými udalosťami skĺbil dva úžasné životné príbehy. Kým Michael Oher si plnil sen ako rodiaca sa hviezda amerického futbalu, dizajnérka Leigh Anne Tuohy v podaní Sandry Bullock stála v pozadí ako adoptívna matka, ktorá mu tento sen pomohla splniť. Trpezlivosťou, starostlivosťou a vierou v človeka, na ktorom jej záležalo, dala matkám jasný odkaz o význame pomoci a podpory pre svojich najbližších.

Edith Piaf

Z ulice až na vrcholové pódium. Touto cestou si prešlo viacero speváčok. Máloktorá z nich sa však do sŕdc poslucháčov zapísala tak ako Edith Piaf. Legendárnu šansoniérku, ktorej život a tvorba sa točili okolo lásky, vášne a romantiky, si zahrala Marion Cotillard. Podľa viacerých kritikov podala životný výkon, vďaka čomu môžeme nahliadnuť do súkromia speváčky úplne zblízka.

Surfistka

Sen o veľkom športovom triumfe Bethany Hamilton sa po útoku žraloka rozplynul, no iba na chvíľu. Mladá surfistka sa odmietla poddať nepriaznivým okolnostiam a napriek strate ľavej ruky sa odhodlala vrátiť do oceána. S dojímavým príbehom o dospievajúcej žene s nezlomnou vôľou a srdcom šampiónky sa s nami podelila herečka AnnaSophia Rob, ktorá film oživila poriadnou dávkou emócií.

Uvedenou sedmičkou filmov sa zoznam skvelých životopisných príbehov zďaleka nekončí. Inšpiráciu, chuť bojovať či snahu hľadať zmysel života nájdeme aj v snímkach ako Joy, Evita, Coco Chanel, Divočina, Miss Potter či v mnohých ďalších.

Foto: pixabay.com

Čítanie nielen v posteli, ale aj k bazénu: Tipy na knihy, ktoré sú o ženách a pre ženy

žiadne príspevky na zobrazenie