Aký vplyv má domáce vzdelávanie na duševné zdravie?

0
Aký vplyv má domáce vzdelávanie na duševné zdravie?
pixabay.com

Správy o zatváraní škôl vo Veľkej Británii spôsobili, že rodičia i deti ostali ohromení a znepokojení. Celebrity ako Cat Deeley a Abbey Clancy verejne priznali, že domáce vzdelávanie im dáva pocit, že „strácajú rozum“ a že sú „tlačené na kraj svojich hraníc“.

V tejto súvislosti sa zdravotnícki špecialisti snažili dozvedieť viac informácií o tom, aký dopad môže mať domáce vzdelávanie na duševné zdravie dospelých a detí.

Na serveri GolfSupport.com bol uverejnený rozhovor so psychológom Leeom Chambersom MSc MBPs, kde môžete nájsť odpovede na nasledujúce otázky: Aký má dopad domáce vzdelávanie na duševné zdravie dospelých a detí? Aké sú kľúčové príznaky toho, že sa vaše dieťa začína stresovať? Má zvýšený čas na obrazovke vplyv na úroveň stresu dieťaťa? Čo môžu rodičia robiť, aby sa vyrovnali so stresom, keď musia svoje deti vzdelávať doma?

1. Aký dlhodobý vplyv má domáce vzdelávanie na duševné zdravie dospelých a detí?

Byť doma pri vzdelávaní, práci, odpočinku a spánku môže byť ochromujúce. Strata stanoveného harmonogramu vedie k nedostatku stability. Zvyšuje tlak na domácu školu. Ako rodičia chceme pre svoje deti to najlepšie a cítime sa previnilo, ak im nedokážeme venovať našu nerozdelenú pozornosť. Robíme si starosti, že to bude mať vplyv na ich budúci výkon.

Deťom bude chýbať sociálna väzba a štruktúra školy. V niektorých domácnostiach existujú určité boje okolo technológií, prepojenosti a kultúry učenia. Zatiaľčo niektorým deťom sa v domácom prostredí darí, iným sa prispôsobuje ťažko. Celkovo je vysoká pravdepodobnosť, že sa mnoho rodičov bude cítiť vystresovaných, izolovaných a vystavených domácim konfliktom. To bude mať pravdepodobne nepriaznivý dlhodobý vplyv na duševné zdravie a možno sa ešte prehĺbi priepasť v nerovnosti.

 

pixabay.com

2. Aké sú kľúčové príznaky toho, že dieťa začína trpieť stresom?

Niektoré z kľúčových znakov detského stresu sú: Zvyšujúca sa agresivita: Môže sa to prejavovať fyzicky aj verbálne a často to prichádza s problémami s trpezlivosťou pri náročných úlohách.

Izolácia: Domáca výučba môže mať vplyv na samotu, ale je dôležité si uvedomiť, či sa dieťa vo všeobecnosti sťahuje zo sociálneho kontaktu.

Prehnaná reakcia na malé problémy: Deti sa môžu cítiť pod tlakom na to, aby podali výkon, čo môže vyvolávať úzkosť, ktorá vedie k výbuchom aj pri malých problémoch.

Nočné mory: Strach je typickou reakciou na zvýšenú hladinu stresu a môže sa prejaviť vo forme problémov so spánkom. Nedávna štúdia spoločnosti DozyOwl.co.uk v skutočnosti ukázala, že 1 z 3 detí má nočné mory spojené so školou!

Zmena stravovacích návykov: Ak sa stravovacie návyky vášho dieťaťa výrazne zmenia, môže to byť prejav stresu.

Pocikávanie: Keď má dieťa myseľ plnú myšlienok a cíti nedostatok stability, omnoho ľahšie sa mu stane, že sa v noci pociká.

Nedostatok pozornosti: Aj keď je to vzhľadom na neistotu a neustále zmeny možné očakávať, môže to byť prejavom stresu, ak to má vplyv na splnenie úloh.

3. Má predĺžená doba používania obrazovky vplyv na úroveň stresu dieťaťa?

Predĺženie času stráveného na obrazovke má vplyv na našu úroveň stresu a našu schopnosť zvládať stres. Predĺžený čas na obrazovke ovplyvňuje našu produkciu melatonínu, čo môže spôsobiť problémy s kvantitou a kvalitou spánku.

deti, dieťa, kreslenie, učenie, ceruzky
pixabay.com

To môže mať vplyv na našu hormonálnu a emocionálnu reguláciu a na našu schopnosť zvládať stresové faktory nasledujúci deň. Môže tiež zvýšiť našu hladinu kortizolu, spôsobiť, že sa cítime viac stresovaní a opäť ovplyvňuje náš spánok. Môže tiež spôsobiť namáhanie očí, ktoré vedie k únave a sťažuje zvládanie stresových situácií. Čas strávený na obrazovke tiež ovplyvňuje produkciu GABA (kyseliny gama-aminomaslovej). Deti, ktoré trávia priveľa času pred obrazovkou, znížia produkciu GABA, čo ovplyvňuje ich náladu, hladinu stresu a spánok.

4. Čo môžu rodičia urobiť, aby sa vyrovnali so stresom z toho, že musia svoje deti vzdelávať doma?

Je dôležité stanoviť hranice a vytvoriť plán, ktorý sa môže stať rutinou. Stanovením hraníc je možné riadiť očakávania a môžete si vytvoriť priestor pre vlastnú starostlivosť o seba. Rozvrh dáva vášmu dňu štruktúru a účel, vďaka čomu máte pocit, že máte väčšiu kontrolu a istotu v tom, čo ste si naplánovali. Komunikáciou hraníc každý pochopí, čo sa stane, a existuje menšia pravdepodobnosť konfliktu.

Nájsť spôsob, ako večer relaxovať, keď je to možné, je prvoradé, takže sa môžete dobre vyspať, čo vás nabije energiou a dodá vám emocionálnu rovnováhu, aby ste zvládli ďalší náročný deň. Správne stravovanie je tiež nevyhnutné, pretože 90% nášho serotonínu, nášho šťastného hormónu, sa produkuje v našich črevách. Je tiež dôležité byť k sebe láskavý. Snažte sa o to, aby to bolo jednoduché a zábavné, a počítajte s tým, že sa niečo pokazí, a pripravte si radšej humor, keď sa to stane!

Skúste zvládnuť svoje vlastné emócie, pretože s toľkými turbulenciami to nie je ľahké. Ak máte pocit, že potrebujete minútu, odstúpte a urobte si čas na dýchanie, ticho alebo len na zatvorenie očí. Zvážte, že si svoje myšlienky a pocity môžete zapísať, pretože ich prevedenie na papier je silné. Pomáha nám to uvedomovať si viac, a to je efektívny spôsob, ako zvládnuť stres.

Zdroj: https://golfsupport.com pixabay.com

Predošlý Top 5 kníh o modernom tradingu pre obchodníkov
Pokračovať 8,4 milióna vešiakov dostáva druhú šancu!
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie