6 znakov lovembombingu: Na toto si fakt dávajte pozor!

Zdroj: Unsplash.com

Na začiatku vzťahu má asi každý nasadené ružové okuliare a myslel si, že práve stretol svoju spriaznenú dušu. Ako by sme čakali práve na túto osobu. Napriek tomu, že je človek takto pobláznený, isté veci nemusia sedieť ani jemu. Lovebombing je pojem, ktorý sa v drvivej väčšine spája s narcistami. A takto sa prejavuje:

Atakuje vás darčekmi

Nie je nič zlé na tom, keď svoju polovičku sem-tam prekvapíme milým gestom, resp. malým prekvapením. Lenže aj to má svoje hranice. Asi by ani na vás nepôsobilo dobre, keby vám partner posiela do práce pomaly každý deň sto ruží, dáva predražené šperky, o ktoré ste ani nestáli. Je úplne na mieste, ak by ste rozhodli odmietnuť nejaký dar – napríklad utra drahú dvolenku, na ktorú práve nemáte čas. Človek, ktorý praktizuje lovebomnig, však neberie “nie” ako odpoveď.

“Lovebombing najčastejšie vykonáva narcista so zámerom vtiahnuť a získať kontrolu nad osobou, ktorá je bombardovaná láskou,“ hovorí licencovaná profesionálna poradkyňa Tabitha Westbrook pre Healthline.

Tak vidíte, vôbec mu nemusí ísť o to, aby vás potešil. Skôr, aby vás mal pod kontrolou.

Zdroj: Unsplash.com

Všetko je na vás perfektné

Komplimenty by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vzťahu, ale ani s nimi by sa to nemalo preháňať. A navyše – niektoré môžu pôsobiť fakt psycho.

Ak by partner neustále chválil váš výzor, hovoril, aká ste bezchybná a pod., začalo by vám to liezť na nervy. Kedy by ste však mali brať nohy na plecia? Keď povie niečo ako: “Si jediná osoba, s ktorou chcem tráviť čas.” A tým pádom bude vyžadovať to isté od vás, čo vás bude, samozrejme, veľmi obmedzovať. Prečo by ste si nemohli vyraziť s kamarátkou na drink alebo na pracovný teambulding? Dávajte si pozor. Ten, kto vás takto bombarduje láskou, to len tak nepredýcha.

Komunikácia alebo kontrola?

Bez komunikácie sa nikam nepohnete. To nemožno spochybňovať. Ale nesnaží sa vás náhodou partner kontrolovať, ak vám volá každú hodinu, prípadne častejšie a po celom pracovnom dni sa na vás spustí lavína jeho správ na sociálnych sieťach?

Narcista praktizujúci lovebombing chce vašu pozornosť 24/7. Ak ju nedostane, môže ho to vážne rozzúriť a absolútne nemusí zohľadňovať, že ste boli v práci alebo riešili iné dôležité záležitosti.

Zdroj: Unsplash.com

Vyvíja na vás tlak

Môžete sa poznať naozaj iba chvíľu a z jeho strany už padli slová o svadbe, spoločnom bývaní a nebodaj aj o deťoch. Pamätajte, že každý vzťah sa má vyvíjať postupne. Len tak dostatočne dobre spoznáte jeden druhého a následne sa rozhodnete, či chcete s danou osobou dosahovať ďalšie ciele alebo nie.

Keď im otvorene poviete, že chcete spomaliť, môže ich to vážne naštvať. Aj to je jeden z charakteristických vzťahov lovebombingu.

Každý musí vedieť o vašom vzťahu

Podľa webu Well + Good je pre tento jav tiež príznačné, keď sa od vás daná osoba nevie odlepiť. Stále musí mať s vami fyzický kontakt. Ak ste na návšteve u vašich rodičov, nepustí vám ruku aj celé hodiny.

Každú selfie, čo si spravíte, okamžite putuje na sociálne siete. Chce ľuďom dokázať, ako veľmi sa milujete, pričom pravda je niekde úplne inde.

Zdroj: Unsplash.com

Všetko je vaša vina

Neoddeliteľnou súčasťou vztahu sú aj hádky. Práve na základe nich si nastavíte potrebné hranice. Myslíte si, že narcista by pristúpil na niečo také? Ani omylom.

Akonáhle sa nahlas ozvete, že sa vám isté veci nepáčia a ubližujú vám, narcista to obráti priamo proti vám. Podľa neho je všetko vaša vina. Aj toto je jedna z vlastností lovebombingu.