7 nových trendov architektúry pre rok 2023

0
7 nových trendov architektúry pre rok 2023
unsplash.com

Trendy architektúry sú tu, aby odpovedali na problémy, ktorým dnes všetci čelíme, od udržateľnosti po náklady, čas a priestor.

Spôsob, akým chceme žiť, sa rýchlo mení a objavuje sa nový súbor architektonických trendov, ktoré odpovedajú na problémy, ktorým čelí moderný život. Viac miesta, viac úložného priestoru, väčšia flexibilita. Nižšie nájomné, vyššia odolnosť voči klimatickým zmenám a lacnejšie náklady na výstavbu. Udržateľnosť. Toto všetko je v popredí mysle architektov, ktorí dnes tvoria, aby navrhli svet zajtrajška.

Tradične sa zmeny v spôsobe stavby budov pohybujú pomalšie ako klasické trendy interiérového dizajnu. Vývoj nových technológií a výroba nových materiálov alebo hľadanie spôsobov využitia starých materiálov trvá roky. Tieto odvážne nové nápady, ktoré posúvajú hranice nášho vybudovaného prostredia, formujú budúcnosť dnešnej architektúry.

„Najväčšie problémy, ktorým dnes ľudia čelia, sa týkajú udržateľnosti a priestoru,“ hovorí oceňovaný architekt Ben Allen. ‚A ako môžu byť budovy postavené efektívnejšie, aby boli udržateľnejšie a poskytli vám väčšiu plochu?‘

Našťastie najzaujímavejšie trendy architektúry, ktoré sa objavia na budúci rok, zohľadňujú obe tieto otázky a menia spôsob, akým budeme všetci žiť.

Toto sú najnovšie trendy architektúry v roku 2023

1. 3D tlačené vzory

Vo veku, keď sa domáca tlačiareň zdá byť zastaralá, je architektúra vyrobená prostredníctvom 3D tlače v móde. O čo ide? Veľká časť odpadu spojeného s novými budovami je výsledkom rozdrobeného stavebného procesu – príliš veľa krokov, príliš málo času – a preto architekti hľadajú 3D-tlačené konštrukcie ako nový spôsob optimalizácie výstavby s minimálnym odpadom.

Nejde však len o skrátenie pracovného času a zefektívnenie logistiky; 3D tlačené návrhy umožňujú najrôznejšie zakrivené, textúrované formy najlepšie zvládnuté strojom a zároveň umožňujú architektom hneď od začiatku vysnívať vysoko presné architektonické modely.

Väčším bonusom je jednoduchosť, s akou je možné tieto návrhy replikovať po celom svete v nádeji, že vytvoria komerčne životaschopný, efektívny a udržateľný prístup k architektúre – architektúru pre masy bez veľkých bolestí hlavy.

V partnerstve medzi Lake Flato Architects a Icon, start-upom špecializujúcim sa na robotiku 3D tlače, sa sformoval „House Zero“ v Austine, pekný dom v štýle ranča. Charakterizujú ho steny vytlačené na 3D a zvlnené vrstvy.

www.dezeen.com

2. Použitie zeme

Tento drobný dizajn malého domu s názvom „TOVA“ od IAAC tvrdí, že je prvou budovou vytlačenou 3D – ďalším príkladom prvého trendu – vyrobenou s použitím všetkých miestnych materiálov. Je doslova vyrobený z miestnej zeme, za sedem týždňov a bez odpadu.

Tento koncept sa nachádza v Španielsku a zrodil sa z túžby vytvoriť solídny, ľahko replikovateľný prototyp trvalo udržateľného bývania, čo je malý krok správnym smerom.

www.iaac.net/project

3. Konope

Medzi priekopníckymi materiálmi rezonujú „biomateriály“, ktoré plnia štandardy náročné na uhlíkovú stopu. Vždy sa vraciame k prírode, však? Nové stavebné materiály ako konopný betón, biokompozit dlho populárny v Európe a pred niekoľkými mesiacmi schválený na použitie v Spojených štátoch, prinášajú sľubné výnosy.

Konope v porovnaní so stromami rastie rýchlejšie na menšom priestore, zatiaľ čo iné materiály na rastlinnej báze (napríklad bambus, korok a dokonca aj riasy) sú dôkazom toho, že architektúra dokáže zmazať hranice medzi prírodou a naším vybudovaným prostredím. Je to progresívna architektúra alebo návrat k základom myslenia? Trochu z oboch.

A prečo sa zastaviť len pri jednom biologickom materiáli? Tento „prírodný dom“ na Baleárskych ostrovoch, navrhnutý Ideo Arquitectura, bol primárne postavený z konope, aby sa zvýšila tepelná kapacita a znížila sa jeho stopa. Ďalšie materiály (ako je hlina, vápno, drevo a miestny kameň nazývaný marés) sa zarývajú ešte hlbšie.

Foto: Salva Lopez, archello.com

4. Korok

Najprv sme korok videli v trendoch pri podlahách. Korok je obnoviteľný zdroj a biologicky odbúrateľný materiál, ktorý sa už dlho používa v interiéroch, a teraz sa vonku používa v podobe trvalo udržateľného obkladu.

Tu je rodinný dom v Českej republike od Ateliéru SAD a Ivety Zachariášovej obložený portugalskými korkovými panelmi, vybranými pre ich odolnosť voči poveternostným vplyvom a tepelným výhodám.

Foto: Boysplaysnice, stavebnictvoabyvanie.sk

5. Drevo v mestách

Drevo sa nemusí zdať prelomové v stavebnom priemysle, ale Timber House, hromadný drevený byt v Brooklyne od The Brooklyn Home Company a MESH Architectures, vyvracia myšlienku, že mestá sú postavené len z betónu a ocele.

Pevnejšie ako oceľové a ohňovzdorné trámy sú premyslene vystavené v šiestich poschodiach, čo dokazuje, že tento materiál šetrný k uhlíku je na vzostupe.

dezeen.com

6. Vznášajúce sa budovy

Pokiaľ ide o priekopnícku architektúru, možno neexistuje miesto, ktoré by bola pôvabnejšia ako vo vode. Množstvo plávajúcich moderných domov, nadnášaných inovatívnymi materiálmi a technológiami, ktoré umožňujú známe štruktúry so správnou výškou, sa raz za čas prenesú do reality. Čokoľvek od plávajúcich verejných sáun v Seattli až po celé plávajúce mestá v Južnej Kórei vedie náboj, často s extra dávkou trvalo udržateľného dizajnu od zelených striech až po vlastnú energiu.

Najdôležitejšia časť? Väčšina týchto návrhov zohľadňuje nepriaznivé počasie a sú často odolné voči hurikánom a povodniam, čo by mohli priniesť budúce klimatické scenáre.

Spolu s podporou od Huberta Rhomberga a FRAGILE prerazila kodanská firma MAST s novým systémom Land on Water, ktorý sľubuje flexibilný dizajn pre plávajúce budovy. Ploché jednotky, navrhnuté z recyklovaného vystuženého plastu, sú modulárne a dajú sa ľahko použiť po celom svete.

Prečítajte si: 12 najbizardnejších budov na bývanie na svete

www.dezeen.com

7. Prenosné konštrukcie

Povedať, že prenosné domy sú nové, by nebolo presné – už dlho sa stažíme realizovať naše nomádske sny o koncepte mobilných domov. Obnovený záujem o elegantné prefabrikované konštrukcie však podnecujú rastúce náklady na nájomné a hypotéky. Tieto svižné kusy architektúry majú často sociálne výhody, ponúkané ako jedno z riešení krízy dostupného bývania: priestor pre tých, ktorí nemajú dostatok pôdy, vďaka čomu sú mikro a pohyblivé stavby dobrou voľbou.

Nižšie uvedený Moliving ukázal, ako sa prenosnosť dostáva do pohostinnosti vďaka týmto pohyblivým „modulom“ v Spojených štátoch, ktoré obsahujú správnu hotelovú izbu s oddelenými obývacími, spacími a pracovnými priestormi. Prefabrikované moduly, označované ako prvý koncept kočovného hotela na svete, sa dajú ľahko presúvať po celom vašom pozemku – ideálne pre každého, kto sníva o otvorení Airbnb.

www.greenlodgingnews.com

Zdroj: www.livingetc.com, foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie