12 najzvláštnejších domov na svete – chceli by ste v nich bývať?

0
12 najzvláštnejších domov na svete – chceli by ste v nich bývať?

Ľudská fantázia je nekonečná. Stačí sa pozrieť na všetky nápady, ktoré ľudský mozog vymyslel. Ak sa však spojí kreativita s architektonickými zručnosťami, môže vzniknúť niečo jedinečné, čo nielen zaujme, ale to má praktické využitie. Ako tieto netradičné domy, ktoré sme vybrali.

1. Dom z ocele

Steel House nie je presne dom, ale skôr obrovské umelecké dielo. Nachádza sa v Texase a nevyzerá ako klasický domov. Keď zistíte jeho príbeh, uvidíte, prečo to tak je. Začalo sa to v roku 1973, keď tento projekt začal nekonvenčný sochár Robert Bruno.

Od tej doby až do svojej smrti v roku 2008 pracoval na tomto úžasnom projekte a všetko robil bez vonkajšej pomoci. Dom, ktorý nebol nikdy dokončený, má veľmi neobvyklú formu, ktorú bolo možné interpretovať rôzne. Niektorí si myslia, že sa podobá UFO, iní si myslia, že to vyzerá skôr ako mohutný hmyz, a existujú aj také názory, ktoré ho porovnávajú s AT-AT z Hviezdnych vojen.

2. Dom ako obrovská mušľa

Premýšľali ste niekedy, aké by to bolo žiť v mušli? Keby to bola mušľa ako táto v Mexico City, tak by to bolo krásne bývanie! Dom bol navrhnutý Javierom Senosiainom, ktorý čerpal inšpiráciu z Nautilus. A rozhodne patrí k jedným z najzvláštnejších domov na svete.

Škrupina bola samozrejme trochu štylizovaná a jej forma a dizajn boli upravené a pretransformované do tohto úžasného architektonického skvostu. Projekt bol dokončený v roku 2016 a jedným z najvýznamnejších prvkov, okrem zjavného tvaru domu, je nádherná stena farebných mozaík. Vytvára úžasný dúhový efekt!

3. Dom Flinstonovcov

Keď si predstavujeme, aké by to bolo žiť vo všetkých druhoch bláznivých domovov, bolo by škoda nespomenúť si tento mimoriadny kamenný dom z Malibu v Kalifornii. Takto by vyzeral dom Flinstonovcov, keby boli našimi súčasníkmi.

Všetko o tomto dome vyzerá, že je vyrobené z kameňa a má nerovnomerné a nerovné povrchy, línie a uhly nie sú nikdy úplne priame a celý dizajn má veľmi organický dojem. Interiér má iba jednu obrovskú izbu.

4. Najužší dom – Keret house

Túto stavbu možno poznáte ako najtenší dom na svete. A je to hlavne preto, že v najširšom mieste meria iba 122 centimetrov. Túto neobvyklú štruktúru nájdete vo Varšave v Poľsku, ktorá je zaklinená medzi dvoma existujúcimi budovami.

Projekt začal myšlienkou, ktorú architekt Jakub Szczesny prvýkrát predstavil na festivale WolaArt v roku 2009. O tri roky neskôr sa táto myšlienka zhmotnila v tejto inštalácii, ktorá slúži ako dočasný domov pre cestovateľov. Dom nemá okná, je však polopriehľadný a má biely interiér, ktorý aspoň umožňuje cítiť sa omnoho menej stiesnene, ako by ste si v tomto super úzkom dome mysleli.

5. Húsenicový dom

Tento dom v podstate tvoria 4 podlhovasté hranoly, ktoré pripomínajú vlniace sa húsenice. Nachádza sa v Čile a navrhli ho architekti architektov Santiago Irarrazaval a Erick Caro v roku 2012.

Sklonený pozemok, na ktorom bol postavený, je obklopený skalnatou krajinou, a preto bola práca architektov dosť náročná. V snahe znížiť náklady a čas výstavby sa rozhodli dom Caterpillar postaviť z prepravných kontajnerov. Celkovo bolo použitých 12 kontajnerov, z ktorých jeden má otvorenú strechu a slúži ako bazén. Toto nie je jediná vec, ktorá robí tento dom výnimočným. V skutočnosti to najzaujímavejšie zo všetkého je rozdelenie vnútorných priestorov a spôsob interakcie zón pri zachovaní ich individuality.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa inšpirovať na jeseň a zariadiť si byt

6. Dom z továrne na cement

Dom sa nachádza sa v Barcelone v Španielsku a kedysi býval cementárňou. Toto je jedna z najúžasnejších transformácií v architektúre všetkých čias. Bol to projekt, ktorý dokončil Ricardo Bofill, ktorý továreň objavil už v roku 1973 a rozhodol sa mu dať nový význam. Továreň bola opustená a čiastočne v troskách a mala vyše 30 síl, sériu podzemných galérií a obrovské strojovne.

Niektoré jeho časti boli zbúrané a zachovalo sa iba 8 síl. Stali sa z nich kancelárie, archívy, knižnica, laboratórium, premietacia miestnosť a priestor nazývaný katedrála, ktorý slúži ako miesto konania udalostí. Po dvoch rokoch tvrdej práce a po vysadení zelene sa architektom podarilo zmeniť pôvodnú štruktúru na ohromujúci komplex, ktorý slúži ako jeho domov, ako aj kancelária.

Prečítajte si aj článok o dizajnových tipoch na jeseň

7. Vodná veža

Ak ste to ešte nevedeli, je možné žiť vo vodnej veži a celkom pohodlne. Početné veže po celom svete boli transformované do útulných domovov a niektoré sú naozaj inšpiratívne. Jeden z nich sa nachádza v dedine Steenokkerzeel v Belgicku. Bol postavený nejaký čas medzi rokmi 1938 a 1941 a bol v prevádzke až do 90. rokov. V určitom okamihu slúžila ako strážna veža a v roku 2007 prešla kompletnou rekonštrukciou, keď ju Bham Design Studio premenil na jeden rodinný dom.

8. Priehľadný dom

V tomto dome nie je kam schovať. Je to všetko priehľadné bez súkromia v žiadnom z priestorov (samozrejme okrem kúpeľne). Dom NA sa nachádza v Tokiu v Japonsku a navrhol ho Sou Fujimoto Architects s ​​použitím 21 samostatných podlahových dosiek umiestnených v rôznych výškach. Ich klienti chceli žiť ako kočovníci vo svojom vlastnom dome a inšpirovali sa myšlienkou žiť na strome. Celý dom je svojím spôsobom obrovskou miestnosťou rozdelenou na niekoľko menších miestností.

9. Dom z ľadu

Originálny a pravdepodobne najchladnejší zo všetkých hotelov. V Jukkasjärvi v Švédsku povzbudzujú návštevníkov, aby bývali v chlade už takmer 30 rokov. A ich najnovší nápad je, že môžete spať v miestnosti s ľadom kedykoľvek a každý deň v roku. Icehotel 365, ktorý je chladený chladiacou jednotkou, ponúka to najlepšie z oboch svetov. Užite si letné aktivity v Arktickom kruhu vo dne a v noci uniknite do vlastnej zimnej ríše divov.

Pre tradičnejší zážitok je pobyt v hoteli, ktorý je prestavaný sochármi z celého sveta každý rok, pretože sa topí. Žiadne dva vzory nie sú rovnaké a nájdete tam čokoľvek od jednorožcov a slonov, cez ľudí a príšery. Posteľ je taktiež vyrobená výlučne z ľadu. Nerobte si však starosti s omrzlinami: sú tu útulné termálne spacáky a pohodlný matrac, ktorý vás udrží v teple. Počas svojho pobytu si môžete užiť aj outdoorové aktivity, nápoje v ľadovom bare a rozhliadnuť sa po fantastických výstavách umenia.

foto: wanderlust.co.uk

10. Dom na strome

Domov na strome je už pomerne veľa, a tak sme vybrali taký, ktorý má navyše nezvyčajný tvar. Pripomína totiž šišku a nachádza sa v talanskych Dolomitoch.

Architekt Claudio Beltrame zo štúdia DomusGaia navrhol drevený domček oblý ako jedľová šiška, ktorý visí desať metrov nad zemou. Je to ideálne miesto pre turistov, ekológov či adrenalínových dovolenkárov – a vlastne každého, kto hľadá nekonvenčný zážitok. Čudovali by ste sa, čo všetko sa do nej zmestí.

Na prízemí sú veľké okná, ktoré umožňujú nádherný výhľad do všetkých svetových strán. O poschodie vyššie je obývačka, kuchyňa a kúpeľňa s balkónom. Na najvyššom, poschodí je útulná spálňa s výhľadom na nebo.

dom siska
foto: lepsiebyvanie.centrum.sk

11. Hotel Costa Verde – dom zo starého Boeingu

Verte tomu alebo nie, je to hotel, ktorý bol skutočným lietadlom Boeing 727 z roku 1965. Je to jeden z najunikátnejších, najbláznivejších a najneobvyklejších hotelov na svete. Vrak lietadla bol zachránený a transportovaný na toto miesto kus po kúsku. Potom bol znovu namontovaný na 15-metrový podstavec na okraji národného parku v Kostarike. Odtiaľto sú výhľady na džungľu celkom úžasné.

12. Hotel Galéria – Motýlí dom

Neďaleko od Hlavnej stanice nájdete na Jaskovom rade bizarnú budovu. Je ňou hotel Galéria. Spája v sebe hneď niekoľko architektonických štýlov a hýri výraznými farbami. Služby, ktoré teraz hotel ponúka, sú orientované hlavne na zdravý životný štýl.

Obyvatelia Bratislavy Motýlí dom často zavrhujú ako vrchol nevkusu. Umiestnil sa však na 45. mieste v zozname najunikátnejších stavieb sveta.

foto: travelguide.sk

Zdroj foto: homedit.com

žiadne príspevky na zobrazenie