Beh na lyžiach je po plávaní druhým športom, do ktorého sa zapája najviac svalových partií. Tento nenáročný šport je vhodný pre rôzne vekové skupiny a nachádza si stále viac priaznivcov. Myslíte si, že to nie je nič pre vás? Našich sedem tipov vás presvedčí o opaku.
Beh na lyžiach má svoj pôvod v škandinávskych krajinách. Počas dlhých období, kedy krajinu pokrývala snehová prikrývka si obyvatelia museli nájsť vhodný spôsob transportu. Postupne sa tak vyvíjali obľúbené zimné športové aktivity od bežkovania až po lyžovanie vo všetkých jeho rôznych formách.
Ak hľadáte spôsob, ako si udržať kondíciu aj počas dlhých zimných mesiacov, tak beh na lyžiach je pre vás vhodnou alternatívou. Ak ste v tomto športe začiatočník, pre výbehom na trať by ste mali zvážiť niekoľko dôležitých bodov:
Výber lyží
Lyže na bežecké lyžovanie vyzerajú odlišne od klasických lyží. Sú užšie a päta chodidla je v nich voľná, aby bežec mohol ľahšie vykonávať typický kĺzavý pohyb. Bežky si treba vyberať podľa techniky, ktorú si pre tento šport zvolíte. Pri nákupe alebo vypožičaní výstroje by ste teda mali mať aspoň základný prehľad, v akom teréne sa budete pohybovať.
Bežecká technika
Skúsenejší bežci na lyžiach si techniku vyberajú najmä podľa typu terénu, v akom sa ocitnú. Klasická technika napodobňuje bežecké pohyby a väčšinou sa využíva pri tratiach, kde sú vyfrézované dráhy. Predstavuje menej náročnú alternatívu pre hobby športovcov alebo začiatočníkov. Druhou technikou je tzv. „korčuľovanie“, kedy sú bežky postavené šikmo k smeru jazdy. Táto technika je zase vhodnejšia na rovné plochy.
Výstroj
Výhodou behu na lyžiach je najmä to, že nepotrebujete nákladnú športový výbavu. Stačia vám bežky, palice a topánky. Obliekať by ste si nemali príliš hrubé vrstvy, aby vám nebránili pri pohybe. Bežkovanie si totiž vyžaduje zapojenie celého tela. Stavte radšej na športové oblečenie, ktoré vhodne odvádza vlhkosť a nebude vás príliš zahrievať.
7 výhod behu na lyžiach
1. Žiadne čakanie v radoch
Nemáte radi nekonečné rady pri vleku na lyžiarskych svahoch? To sa vám s bežkami nestane. Stačí sa len obuť a môžete vyraziť.
2. Pokoj a ticho
Výhodou toho, že nemusíte čakať v radoch je aj možnosť užiť si pokojnú jazdu vo vyznačenej stope. Zvuk lyží šmýkajúcich sa po kryštáloch snehu pôsobí až meditatívne.
3. Skvelý tréning
Hoci to tak možno nevyzerá, beh na lyžiach je veľmi aktívny šport. Zapájame pri ňom vrchnú aj spodnú polovicu tela. Čím viac svalov je aktívnych, tým väčšie množstvo energie spotrebujú.
4. Pohodlnosť
Kto mal na nohách klasické lyžiarky vie, že nepatria práve medzi najpohodlnejšiu obuv. Namiesto toho sú topánky na bežky nižšie a oveľa ľahšie. Výhodou je, že pri bežnom pohybe nebudete pripomínať Robocopa, ktorý práve vyšiel z filmu.
5. Žiaden pokazený účes od helmy
Pri bežeckom lyžovaní nie je nutné nosiť na hlave helmu. Je málo pravdepodobné, že vyviniete rýchlosť, pri ktorej by ste si mohli vážne ublížiť. Pri tomto športe si teda naozaj môžete prispôsobiť svoj výzor tak, aby ste sa cítili dobre.
6. Bezpečnosť
Tak ako pri každom športe, aj tu treba počítať s možnosťou pádu (najmä ako začiatočník budete určite padať častejšie). Všeobecne je ale naozaj malé riziko vážnych zranení, pretože padnete len do snehu.
7. Vhodné aj pre domácich miláčikov
Je veľmi málo športov, do ktorých by ste mohli zapojiť aj svojho domáceho miláčika. No ak je váš pes zvyknutý bežať popri vás, keď bežíte alebo jazdíte na bicykli, pokojne ho môžete zapojiť aj do tejto aktivity. V niektorých krajinách sú dokonca trate vyhradené pre bežcov aj s ich štvornohými miláčikmi.
Zdroj foto: unsplash.com