7 vojnových hrdiniek, ktoré zachránili množstvo životov

0
7 vojnových hrdiniek, ktoré zachránili množstvo životov
wikipedia.org, U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Keith Brown - http://www.af.mil/weekinphotos/wipgallery.asp?week=175

Napriek tomu, že história sa sústredí skôr na chlapských vojnových hrdinov, bez pomoci žien by neboli zachránené tisícky životov. Práve odvážne vojačky, agentky či odbojárky zohrali významnú úlohu pri mnohých vojenských operáciách, vďaka čomu dali šancu na život mladým aj starým, deťom aj rodičom.

1. Nancy Wake (Nový Zéland-Veľká Británia)

„Biela myš“, ako bola Nancy Wake prezývaná nacistami, je považovaná za najväčšiu ženskú vojnovú hrdinku 2. svetovej vojny. Svedčia o tom najvyššie vyznamenania, aké ženy získavali za vojnové zásluhy. Celý príbeh začal v roku 1940 po obsadení Francúzska Nemcami, keď sa s manželom zapojila do odboja. Medzi jej aktivity patrili hlavne sabotážne akcie na nemeckú infraštruktúru. Okrem toho schovávala odbojárov a civilistov pred nemeckými vojskami, ktorí sa tak vyhli zajatiu, v horšom prípade až poprave.

2. Reba Z. Whittle (USA)

Niekoľko vyznamenaní sa ušlo aj americkej zdravotnej sestre Rebe Z. Whittle, ktorá sa pri zostrelení lietadla smerujúceho do Francúzska ocitla v nacistickom zajateckom tábore. Išlo vôbec o jedinú ženu z USA, ktorá sa na západnom fronte dostala do zajatia. Na rozdiel od ruských žien v zajatí ju nacistickí pohlavári neposlali na nútené práce. Ostala v tábore, kde sa venovala ošetrovaniu zajatcov napriek tomu, že tí k nej ako k žene nepristupovali najlepšie.

3. Virginia D. Aderholt (USA)

Šéfka armádnych jazykových oddelení v USA, ktoré okrem iného pracovali aj na dešifrovaní spravodajských informácií, síce nezachraňovala životy priamo v teréne, no nebyť jej tímu, vo vojne by padlo oveľa viac životov. Virginia D. Aderholt totiž rozlúštila viacero kódovaných správ, vďaka ktorým mohlo vojsko meniť stratégiu a tým sa vyhnúť pripravovaným krvavým útokom, pri ktorých by prišli o život tisíce ľudí.

4. Chaviva Reiková (Slovensko)

Haviva Reik, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Havivareik.jpg

O vojnové hrdinky nebola núdza ani na Slovensku. Niektoré za svoju prácu dokonca zaplatili životom. Príkladom je Chaviva Reiková, pôvodným menom Marta Reiková, ktorá sa v roku 1939 s manželom odsťahovala do Palestíny. Vojnové udalosti ju však nenechali ľahostajnou a po dôkladnom výcviku v sekcii SOE spadajúcej pod britskú tajnú službu MI6 sa zapojila do protifašistického odboja na Slovensku. Okrem špionáže pre tajné služby trénovala aj židovských partizánov a organizovala tajný prevoz židovských detí do Maďarska, odkiaľ ich prevážali do Palestíny. Za svoje aktivity v roku 1944 zaplatila popravou v Kremničke.

5. Marína Paulínyová (Slovensko)

Ďalšou slovenskou vojnovou hrdinkou bola Marína Paulínyová. Rodáčka zo Slovenského Pravna, ktorá žila striedavo na Slovensku, v USA a vo Veľkej Británii, bola aktívna už pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Práve počas vojny využila bohaté diplomatické a zdravotnícke skúsenosti (nielen) z Červeného kríža, vďaka ktorým dokázala organizovať materiálnu pomoc pre zajatcov na diaľku z Londýna. Dodávkami šiat, liekov a potravinových balíčkov pomohla tisíckam zajatcov v pracovných aj v koncentračných táboroch.

6. Anna Malinová (Česko)

Zásadnú úlohu v protifašistickom odboji zohralo aj viacero Češiek. Jednou z nich bola Anna Malinová, ktorá údajne pomáhala s likvidáciou ríšskeho protektora R. Heydricha. Okolo jej úlohy na príprave atentátu je však stále mnoho nejasností, nakoľko Anna sa pri výsluchu pred gestapom označila len za milenku Jozefa Gabčíka, jedného z parašutistov zodpovedných za prípravu operácie. Podľa nacistov však išlo o aktívneho komplica podieľajúceho sa na ďalších aktivitách, medzi ktorými nechýbalo ani vytváranie zdravotníckeho zázemia pre odbojárov.

7. Marie Curie-Sklodowská (Poľsko-Francúzsko)

Odvážne ženy nepomáhali zachraňovať ľudské životy iba počas 2. svetovej vojny. Niekoľko hrdiniek sa zrodilo aj v prvom veľkom celosvetovom konflikte. Obrovský kus užitočnej práce v ňom urobila slávna vedkyňa Marie Curie-Sklodowská, ktorá už bola známa ako laureátka Nobelovej ceny. Menej známy je fakt, že počas vojny vytvorila pojazdné röntgeny a s tímom dobrovoľníčok ošetrovala ranených vojakov. Vďaka tomu údajne dokázala pomôcť zachrániť desaťtisíce životov.

Prečítajte si aj: Malala Yousafzai – v boji za práva žien ju nezastavila ani guľka v hlave

Foto: wikipedia.org, U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Keith Brown – http://www.af.mil/weekinphotos/wipgallery.asp?week=175

žiadne príspevky na zobrazenie