8 štedrých filantropiek, ktoré utrácajú obrovské peniaze na pomoc

0
8 štedrých filantropiek, ktoré utrácajú obrovské peniaze na pomoc

Milióny na účte sa dajú investovať niekoľkými spôsobmi. Kým niekto roztáča investičné preteky na burze, prípadne sa obklopí luxusným majetkom, iný vsádza na financovanie dobročinných alebo rozvojových projektov. Práve túto cestu si vybralo aj 8 žien, ktoré patria medzi najznámejšie a zároveň najštedrejšie filantropky na svete.

1. Laurene Powell Jobs

Vdova po vizionárovi, ktorý zmenil svet technológií, má za sebou pestrú kariéru. Počas nej sa sústredila na rozvoj mladých talentov, či už v banke Goldman Sachs alebo vo firme Achieva. Formou organizácií College Track či Emerson Collective, ktoré sa podieľajú na vzdelávaní a rozvoji startupov, ich podporuje aj dnes. Jej podpora dosahuje miliónové čiastky, nakoľko aj vďaka dedičstvu po manželovi vlastní aktíva vo výške viac ako 19 mld. USD.

2. Melinda Gates

Jedna z najvplyvnejších žien planéty je už niekoľko rokov najštedrejšou žijúcou filantropkou. Podpore projektov v oblasti IT, medicíny či rodinnej politiky sa venuje spoločne s manželom, s ktorým v rámci nadácie Bill & Melinda Gates Foundation stihla preinvestovať miliardy dolárov.

3. Oprah Winfrey

Hviezda amerického mediálneho sveta je v oblasti filantropie dlhoročnou stálicou. Charite sa venuje už od 80. rokov minulého storočia. V súčasnosti vedie nadáciu The Oprah Winfrey Leadership Academy Foundation, ktorá podporuje ženy, deti a najmä afroamerické rodiny. K jej dobročinným akciám patrí napríklad príspevok vo výške 40 mil. USD na výstavbu školy pre talentované dievčatá z chudobných rodín v obci Henley on Klip v JAR.

4. Priscilla Chan

Manželka prvého muža Facebooku sa vo svete vrcholovej filantropie pohybuje od roku 2015. Práve vtedy s manželom založili spoločnú nadáciu Chan Zuckerberg Initiative. Jej úlohou je podpora projektov zameraných na zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre deti, ktorým chcú pomocou 99 % z príjmov Facebooku prisľúbených na pomoc zaistiť čo najlepšie vzdelanie.

5. Lyda Hill

78-ročná podnikateľka a investorka má za sebou viac ako 20 rokov filantropickej aktivity. Od roku 1997 vedie nadáciu Lyda Hill Foundation, ktorej cieľom je financovanie rozvoja vedy. V posledných rokoch dáva najviac peňazí na biomedicínsky výskum. Napríklad v roku 2015 venovala 25 mil. USD na vývoj technológií schopných odhaliť včas rakovinu prsníka.

6. Jennifer Buffett

Spoluzakladateľka nadácie NoVo, ktorá funguje od roku 2006, si dala za cieľ výrazne prispieť k lepšiemu postaveniu žien a dievčat vo svete. Spolu s manželom na tento účel utráca milióny dolárov, ktoré majú pomôcť zastaviť ich vykorisťovanie a zmierniť dôsledky násilia, ktoré je na nich páchané. Za rovnoprávnosť žien a mužov na pracovisku bojuje aj v predstavenstve spoločnosti Nike.

7. Liya Kebede

Do projektov, ktoré majú pomáhať ženám, sa aktívne zapája aj hlavná postava filmu Púštny kvet. Etiópska herečka, modelka a módna návrhárka sa v rámci aktivít svojej nadácie Liya Kebede Foundation zameriava na zlepšenie života afrických žien. Nadácia doteraz darovala najväčšiu časť peňazí na zvýšenie dostupnosti a celkové skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre africké matky.

8. Patricia Harris

Rodáčku z New Yorku spojila s filantropiou najmä pracovná funkcia. Ako výkonná riaditeľka agentúry Bloomberg Philanthropies dohliada na všetky charitatívne aktivity, na ktorých sa táto nezisková organizácia podieľa. Patti, ako ju familiárne oslovujú najbližší, nie je ženou, ktorá rozdáva miliónové čiastky. Bez nej by však mnohé dobročinné akcie a projekty neboli zrealizované.

Prečítajte si aj: Daniela Hlaváčková: Snažím sa povzbudzovať ženy k tomu, aby sa nebáli aj vodcovských pozícií

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie