Spoznajte osem krajín s najvyššou rovnoprávnosťou žien a mužov

0
Spoznajte osem krajín s najvyššou rovnoprávnosťou žien a mužov

Začalo to volebným právom a možnosťou študovať na ľubovoľnej škole. Po niekoľkých desiatkach rokov to vyústilo do riadiacich pozícií, účasti vo verejnom dianí a zvyšovania platov, ktoré začali dobiehať tie mužské. To všetko je výsledkom snahy o rovnoprávnosť žien a mužov, ktorá je už v niektorých krajinách takmer na 100 % úrovni.

Priekopníkmi v rovnoprávnosti medzi ženami a mužmi sú krajiny vyspelého západného sveta vrátane AustrálieNového Zélandu. Práve v týchto kútoch sveta napredovala situácia okolo rovnosti príležitostí pre obe pohlavia najrýchlejšie. V hŕstke z týchto krajín sú si ženy a muži dokonca celkom rovní, minimálne v otázke pracovných práv, aspoň tak to vyplýva zo štúdií svetových inštitúcií.

Foto: www.pixabay.com

Švédsko a Dánsko

Severské krajiny patria medzi európskych lídrov vo viacerých oblastiach. Z hľadiska rovnosti medzi ženami a mužmi si však účasť medzi najlepšími drží iba časť Škandinávie. Kým Švédi a Dáni sa podľa rebríčkov Svetovej banky môžu pochváliť 100 % rovnoprávnosťou (nielen v oblasti pracovných práv), Nóri sú na tom o niečo horšie. Zo severských štátov sa nemôže 100 % rovnoprávnosťou pochváliť ani Fínsko, a to napriek tomu, že tamojšou premiérkou je najmladšia žena, aká kedy bola na čele fínskej vlády. 

Francúzsko

Francúzky mali volebné právo až v 40. rokoch 20. storočia, čo je pomerne neskôr ako v iných západných krajinách. V porovnaní so susednými krajinami dlhšiu dobu zaostávali aj v otázke rovnosti ženských a mužských platov. Postupne však nastolili mechanizmy, ktoré umožňovali ženám získavať maximálnu rovnoprávnosť v jednotlivých oblastiach života. Príkladom sú pracovné práva, kde je rovnosť medzi ženami a mužmi v súčasnosti 100 %, aspoň podľa posledných štúdií Svetovej banky.

5 tipov, vďaka ktorým budete v práci šťastnejšia

Belgicko a Luxembursko

Nielen pracovné, ale tiež majetkové či dedičské práva majú na rovnakej úrovni ako muži aj belgické a luxemburské ženy. Legislatíva v daných štátoch im garantuje maximálnu rovnosť príležitostí, a to nielen pri výbere a výkone zamestnania či nadobúdaní majetku. Príkladom pre celý svet môžu byť aj v platových pomeroch alebo v zákonoch, ktoré majú priamy súvis s majetkovými právami vydatých aj rozvedených žien.

Lotyšsko

Účasť Lotyšska medzi krajinami s najvyššou rovnoprávnosťou možno považovať za menšie prekvapenie. Štáty východnej Európy totiž v takýchto ukazovateľoch ťahajú za kratší koniec. Lotyšom sa medzi nich podarilo dostať nielen kvôli narastajúcemu podielu žien v riadiacich funkciách, ale tiež kvôli vymazávaniu rozdielov vo výške ženských a mužských platov bez ohľadu na druh práce, čo je v regióne strednej a východnej Európy dlhodobým problémom.

Ďalšie krajiny s vysokou mierou rovnoprávnosti:

– Rakúsko

– Írsko

– Veľká Británia

– Island

– Španielsko

– Chorvátsko

V rovnoprávnych štátoch je vyššia životná úroveň

Väčšina z uvedených štátov vykazuje veľmi dobré ekonomické výsledky. Podľa štúdií sa o to obrovskou mierou pričinila aj rovnoprávnosť žien a mužov. Čím viac žien pracuje na vyšších pozíciách, tým vyššia je celková životná úroveň rodín. Zároveň to prispieva k hospodárskemu rastu a celkovému znižovaniu miery chudoby. Čísla takisto potvrdzujú, že v štátoch, ktoré sa môžu pochváliť najvyššou rovnoprávnosťou, je aj najnižšia miera korupcie.

Foto: www.pixabay.com

Slovensko má za krajinami s najvyššou rovnoprávnosťou žien a mužov stále čo doháňať.  Napriek tomu v posledných rokoch zaznamenalo slušný posun, vďaka ktorému sa slovenským ženám otvorili ďalšie príležitosti vedúce k väčšej slobode a vytváraniu rovnejších podmienok. Podľa Svetovej banky by sme na tom mohli byť ešte lepšie, ak by medzi platmi žien a mužov neboli také rozdiely. Z hľadiska tohto kritéria patríme medzi najhoršie štáty v celej Európe.

Zdroj: ec.europa.eu

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: Aké sú najväčšie rozdiely medzi pohlaviami?

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu