Predurčená…
Žena bola vždy múzou – muži stále považovali ženu za tú, ktorá ich inšpirovala k písaniu básní, piesní alebo maľovaniu obrazov a tvorivosti ako takej. Mohla za to hlavne jej krása, krehkosť a mužská potreba chrániť a starať sa o svoj „vyvolený kvet”, ktorý si vybrali medzi množstvom ruží. Podobne ako v príbehu o malom princovi sa tak „obyčajná”, ale krásna ruža, mohla stať pre niekoho tou jedinečnou najkrajšou a tou, na ktorú žiarlila nejedna líška…
Samotné slovo múza v gréčtine – maomai, znamená túžiť, snažiť sa. Muž sa tak musel snažiť z túžby po žene, aby ju zaujal svojou tvorbou slovom, obrazom alebo hudbou, aby si ho všimla. A o tom je úloha múzy. Tak zväčša muži ženy vnímajú…
Žena bohyňa
Množstvo žien rado samu seba osloví ako „bohyňu”. Titulky časopisov sa často hemžia bohyňami… Ak sa žena krásne oblečie a prejde po červenom koberci v Hollywode, a upúta viac ako ostatné, je bohyňou medzi herečkami, speváčkami… Alebo je najžiadanejšou modelkou a získava tie najlepšie zákazky od svetových návrhárov. Pretože vie, ako sa „nosiť”, a teda dokáže odprezentovať myšlienku dizajnéra. Pre svoje filmy si vyberajú režiséri najzaujímavejšie herečky do hlavných úloh a rozhodne nie je jedno, kto je hlavnou postavou filmu. Múzou a bohyňou sa však stávajú aj oveľa obyčajnejšie ženy, ak dokážu silno osloviť muža a stanú sa osudovou ženou.
Kde sa „múzy” vzali? A ktoré boli v mýtoch považované za tie pravé? Prvotné múzy, z ktorých vzišli všetky ostatné, pochádzajú z Grécka. Hovoril o nich Homér, Hesiodos, Apollodóros, ale aj mnohí ďalší autori. Na základe toho, na aké umenie vplývali, ide o archetypy, teda praprababičky všetkých dnešných mladých múz, ale aj tých, čo prídu po nich.
Keď ženy menili dejiny: Ako ženy pobláznili vplyvných mužov – Akčné ženy
Ako teda také múzy žili?
Neobyčajné ženy, mali neobyčajného otca – Dia – najvyššieho starogréckeho boha. Boli bohyňami, žijúcimi na Olympe. Múzy boli sestry, ktoré na cesty do sveta používali okrídleného koňa Pegasa. Stávali sa spoločníčkami kráľov a vplyvných ľudí, ktorí potrebovali múdrosť a inšpiráciu na riadenie sveta. Dodávali im dostatok nápadov na to, aby mohli udržať svoj vplyv a jedinečnosť. Strážil ich Apolón, mal na starosti múzy a bol patrónom náhlej smrti, veštenia a slnečného svetla.
Ako sa múzy volali a na ktoré druhy umenia dohliadali?
Kalliopé – epika, básne, jej atribúty boli tabuľka a rydlo. Považovali ju za najsilnejšiu z múz, patrónku básnikov. No pomáhala aj k tomu, aby slová a ich správne načasovanie a údernosť prišli v správny čas a na správne miesto. Starala sa o „silu vypovedaného slova”. Najradšej sa pohybovala medzi panovníkmi a kráľmi.
Euterpé – hudba a lyrické básne, zobrazovala sa s flautou. Bol to jej najobľúbenejší nástroj, ktorý najradšej používala a sama vymyslela.
Erató – milostná poézia, v rukách mala lýru. Okrem toho mala vo svojich vlasoch ruže ako symbol lásky a milostných hier. Má na svedomí tú najintímnejšiu poéziu v dejinách. Práve ona môže za tie najsilnejšie básne o láske a intimite. Pomáhala básnikom zušľachťovať lásku a vášeň k ženám do vyznaní.
Thaleia – veselé básne, komédie, nosila škrabošku. Veselá múza, ktorá inšpirovala k písaniu všetkých veselohier, komédií a nadľahčovala situácie a vytvárala úsmev. Cez humor dôvtipne poukazovala na ľudské vlastnosti, ktoré umelec dokázal za jej pomoci stvárniť vo svojom diele.
Štyri kráľovné psychoanalýzy – Akčné ženy
Melpomené – múza tragédie, hlavu jej zdobil krušpán, ktorý je často súčasťou pohrebných vencov. Zrejme práve ona má na konte smutné príbehy o láske zrade a trpkom osude. Má na svedomí aj také diela ako Rómeo a Júlia od Shakespeara. Je tá, ktorá ukončí silný príbeh smrťou, smútkom a zvláštnym poučením o fakte, že život je krátky a bohatý na všetky formy emócií. A že aj bolesť má svoje miesto v príbehoch.
Terpsichoré – múza tanca, zobrazovala sa ako tancujúca.
Kleió – mala zo sebou papier a rydlo, pretože písala históriu. Je teda zodpovedná za všetko, čo súvisí so zapisovaním dejín. Okrem toho ponúkala svojím nadšencom slávu a uznanie, práve pre zvitok, ktorý niesla so sebou, ako symbol slávy vyznamenania a daru zapísania sa do dejín.
Úrania – bola bohyňa astronómie a jej atribút bol glóbus. Inšpirovala všetkých hvezdárov a možno aj Kopernika. Ktovie, kto pri ňom stál, keď položil základ heliocentrickej sústavy.
Polyhymnia – zobrazovaná zahalená,mala na starosti hymnický a zborový spev. Možno práve ona inšpirovala k vytvoreniu jednotného katolíckeho spevníka nášho slovenského rodáka Mikuláša Schneidera Trnavského. Práve ona totiž obľubuje jednotný spev a jeho krásu.
Každá môže byť múzou, ak…
Každá žena sa môže stať inšpiráciou pre iných, ak bude dostatočne snaživá a bude túžiť niečo v živote dosiahnuť. Práve grécke slovo maomai je základom vytvorenia niečoho, čo nás presahuje. Nech vás teda sprevádzajú múzy a nech samy múzami ste! Pre seba aj iných, milé ženy. Nesmieme zostať iba v pozícii inšpirácie, musíme inšpiráciu ovládnuť, nie byť iba vznášajúcim sa oparom snov nad hlavou spiaceho muža. Prekonať osud, ktorý ženám predurčili muži, musí každá sama… Z pasívnej polohy motivátorky do úlohy aktívnej vedomej tvorkyne vedie cesta, pre ktorú je dôležitá odvaha vystúpiť z tieňa muža. Stále však môžete zostať aj múzou…
Dokážete vymenovať všetkých 9 gréckych múz?
9 gréckych múz, ich pôvod a zvláštnosti / histórie | Thpanorama – Urobte si dnes lepšie!
Múzy – Wikipedie, otevřená encyklopedie