Ako ženy menili dejiny svojou krásou? Aké sú ženské zbrane šikovne použité na mužov?
V článku si povieme nielen o tom, prečo sú muži voči nám slabí, ale aj o drobných chybičkách, ktorými jedna druhú vytáčame. Čo vlastne neznášame jedna na druhej? Sme skutočne hadím plemenom, ako nás niekedy označujú zatrpknutí muži?
Podporujeme sa, ale aj neznášame medzi sebou. Je to vtipné, ale smutné zároveň, že ženy voči sebe vedia byť pekne nemilosrdné. Žena vie občas použiť svoje zbrane aj proti inej žene a často jedna druhú ohovára alebo si navzájom závidia. Aj ženy majú v sebe kus temna. Celé tisícročia boli využívané nielen ako médiá, ale aj ako bosorky alebo veštkyne.
Boli však aj špiónkami, milenkami vplyvných mužov a diktátorov. Ako napríklad krásna Lýda Bárová, ktorá bola milenkou Adolfa Hitlera, ale aj Hitlerovej pravej ruky ministra propagandy Josepha Gobelsa . Nakoniec skončila so zákazom vstupu do Nemecka. Dokonca milenka Benitta Musoliniho ovplyvňovala Musoliniho politické rozhodnutia.
Kvôli ženám sa viedli vojny a spory. Prvá bola zrejme krásna Helena Trójska, pre ktorú stratil Paris hlavu, uniesol ju, a jej manžel, kráľ Menelaos, preto napadol Tróju. A dobyl ju.
Alebo známa tanečnica Mata Hari, špiónka počas prvej svetovej vojny v Nemecku. Táto žena, ktorej manželstvo bolo nešťastné a muža si našla cez inzerát (pomerne moderne), neskončila dobre – doplatila na špionáž. Využívala svoj šarm a pre špionážne aktivity bola odsúdená francúzskymi úradmi na trest smrti popravením v roku 1917.
Boli aj iné ženy, ktoré využívali šarm ako zbraň. Táto zbraň, povedzme si, je niekedy účinnejšia ako klasické zbrane. Ako vieme, ženy tým mužov vedia pritlačiť k múru tak, že akokoľvek silný muž pri stretnutí s naozajstnou bojovníčkou bojujúcou ženskými zbraňami podľahne.
Pri žene, ktorá pozná svoje zbrane, totiž muž nielen stráca hlavu, ale ako sa spieva v pesničke Noc na Karlštejne:
Vzdal by sa muž trónu aj v skutočnosti?
Že tomu tak nie je? Ale je! Príkladom je aj muž s veľmi dlhým menom Edward Christian Andrew Patrick David, ktorý sa neskôr stal kráľom Eduardom VIII. Ten sa vzdal britského trónu, pre dvakrát rozvedenú Američanku Wallis Simpsonovú. Bol kráľom len necelý rok a abdikoval pre túto ženu dňa 10. decembra 1936. Po ňom nastúpil jeho brat Juraj VI.
Nehovoriac o tom, že nebol jediným. V roku 1889 srbský kráľ Milan I. Obrenović abdikoval, aby mohol v pokoji žiť s partnerkou Natáliou Keškovou. Takže musel nastúpiť jeho syn Alexander a bol posledným potomkom rodu. Osud zariadil, že syn pri prevrate v 1903 zomrel zavraždením. No ak si myslíte, že mu láska zachránila život, ste na omyle, otec pôsobil ako vojenský poradca a zomrel dva roky pred smrťou syna.
Kráľ Johan sa v roku 1814 vzdal nórskeho trónu pre lásku k žene. No a nemusíme ani chodiť príliš do histórie. Princ Harry sa vzdal nástupníctva na trón pre krásnu Megan Markle, a odišiel žiť do Ameriky.
Ako sa hovorí: „Za všetkým hľadaj ženu”.
Energia hada v nás
Áno, sme ženy, sme krásne, sme silné, emancipované, sexi a darkyne života. Máme v sebe kus mágie, šarmu a patríme ku krajšej polovici ľudstva. No vieme byť aj nemilosrdné a kruté ako bosorky. Niet totiž nad „hadiu energiu ženy“. Tá môže byť tvorivá, ale aj deštruktívna.
Bájne to začalo experimentom s jablkom v Raji, kedy Eva oklamala Adama. Tak trochu sme stelesnením tejto sily, Medúza z gréckych bájí svojimi hadmi namiesto vlasov premieňala ľudí na kameň. Vlasy ako symbol ženskej sily jej premenila na hady bohyňa Aténa pre pomer s Poseidonom. Prečo si zvolila hady, je zrejme jasné, pre ich synonymum ženskej zákernosti.
Faktom však je, že báje o Medúze písali muži (Hesios a Ovidius). Mnoho umelkýň využíva symbol hada ako stelesnenie tvorivej energie a sily. A sú muži, ktorí povedia, že sme „hadie plemeno”. Zrejme by sme stále boli v Raji, keby Eva, prvá žena, nezačala experimentovať s pravidlami samotného Boha.
Klasické ženské vlastnosti, ktoré muži nemajú radi
Muži nás zbožňujú, ale aj tak im občas lezieme pekne na nervy, ak napríklad hovoríme o nových kabelkách alebo účese, alebo prečo si ich na nás nevšimli. Alebo keď rozoberáme nejakú udalosť do detailov a hrabeme sa v maličkostiach. Nehovoriac o orientačných schopnostiach, ktoré občas pripomínajú chrobáka otočeného hore bruchom.
- Manipulácia
Niektoré ženy majú sklon využívať manipuláciu na dosiahnutie svojich cieľov, často skrz emocionálne vydieranie. To môže byť veľmi nefér, a vo vzťahoch narušiť dôveru. Manipulácia môže byť nevedomá, ale jej dôsledky sú často škodlivé. - Potreba pozornosti
Mnohé ženy túžia po neustálej pozornosti a potvrdení zo strany partnera či okolia. To môže viesť k frustrácii, ak partner alebo priatelia nemajú kapacitu, neustále jej venovať pozornosť. Ak žena potrebuje byť stále stredobodom záujmu, môže to vyvolať napätie vo vzťahoch. - Žiarlivosť
Žiarlivosť je bežnou vlastnosťou, ktorá môže narušiť vzťahy, ak je prehnaná alebo neodôvodnená. Mnohé ženy môžu byť nadmerne podozrievavé a porovnávať sa s inými, čo vytvára stres pre obe strany. Dlhodobá žiarlivosť môže viesť k strate dôvery a problémom v komunikácii. - Nadmerné analyzovanie
Ženy majú sklon analyzovať každú situáciu, detail a výrok, čo môže viesť k zbytočným komplikáciám. Takéto analyzovanie môže spôsobiť, že si vytvoria problémy tam, kde žiadne nie sú. Neustále premýšľanie a rozoberanie detailov môže pôsobiť stresujúco pre nich aj ich okolie.
Čo však nemáme rady jedna na druhej a o čom sa nehovorí?
Aké ženské vlastnosti sami ženy na sebe neznášajú? Zoznam by bol zrejme dlhý a možno ho neustále dopĺňať o nové postrehy žien medzi sebou.
- Ženská faloš a uštipačnosť sú z tých vlastností, ktoré niektoré z nás pestujú viac, iné menej. Vieme si rypnúť do svojej kamošky ohľadom váhy, či zlého stajlingu. Kritizujeme sa veľmi sofistikovane a nekompromisne, a tak nejako podvedome spolu bojujeme, ako keby sme boli sokyne v láske. A za úsmevom, ktorým sa vítame, sa občas skrýva ozaj hadí jed.
- Snaha byť tou naj a pritom kopírovanie. Iste poznáte tie ženy, ktoré medzi sebou súťažia a nechávajú sa často inšpirovať svojím vzorom, ktorý nájdu v okolí. Potom vznikajú tie náhodičky podobných šiat alebo účesov. A vzájomne tak podporujú konkurenciu jednej voči druhej. Ak teda jedna ide na dovolenku, musí ísť aj druhá. Ak má jedna dieťa, musí otehotnieť aj jej „kamoška”. Ak jedna schudne, samozrejme ju kopíruje aj jej kamarátka.
- Prehnaná citlivosť. Ženy môžu byť niekedy príliš emocionálne a prehnane reagovať aj na bežné situácie. To môže viesť k zbytočným konfliktom alebo nedorozumeniam. Niekedy sú tak zamerané na svoje pocity, že prehliadnu logiku a realitu situácie.
Takže milé ženy, máme toho historicky na rováši naozaj veľa. Žena vie poriadne popliesť hlavu nejednému mužovi, no dokáže vytočiť aj jedna druhú. Bez žien by bolo na svete oveľa viac nudy, pre naše rozhodnutia plné emócií a vášní obohacujeme svet o drámu, ktorú nám tak často muži vyčítajú. A napriek tomu nevedia bez náš žiť.
Helena (mytologie) – Wikipedie
Princ Harry, vévoda ze Sussexu – Wikipedie
Medúza: Staroveký grécky mýtus o Gorgonovi s hadími vlasmi