Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY AKČNÉ ŽENY Ekológia INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČANÉ ZAUJÍMAVOSTI

Chcete nakupovať ekologicky? Pozrite si, či má oblečenie tieto certifikáty

Zdieľať

Viaceré módne reťazce zameriavajúce sa na udržateľnú módu sa prezentujú tým, že vlastnia niektorý z certifikátov, ktorý potvrdzuje ich kvalitu. Medzi najznámejšie certifikáty udržateľných módnych značiek patrí napríklad certifikát GOTS, OEKO-TEX alebo WRAP. Ak chcete nakupovať oblečenie, ktoré je fér k prírode alebo chcete zlepšiť smerovanie vašej vlastnej odevnej značky, je dobré poznať nasledujúce certifikáty.

GOTS

Global organic textile standard je najznámejší celosvetovo uznávaný certifikát z radu slow fashion značiek. Tento certifikát je zlatým štandardom v textilnom priemysle. GOTS certifikát sa zameriava nielen na enviromentálnu stránku, ale aj na sociálnu. K tomu, aby značka mohla získať tento certifikát musí spĺňať férovosť k prírode a zároveň aj k svojim zamestnancom.

GOTS je najprísnejšia medzinárodná biotextilná certifikácia. Pestovanie bavlny, z ktorej sa vyrába oblečenie je kontrolované od semena až po konečné spracovanie látky vrátanie jej šitia. Ak látka vlastní certifikát GOTS znamená to, že je vyrobená len z prírodných bio vlákien pochádzajúcich z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva. GOTS sa zameriava na pestovanie aj  zber surovín, environmentálne a sociálne zodpovednú výrobu, označenie, potlač a balenie. Jednoducho na každá jednu časť výroby hotového oblečenia. Ak má značka certifikát GOTS znamená to, že poskytuje spotrebiteľovi dôveryhodnú záruku a vysokú kvalitu.

GOTS rozlišuje dve úrovne čistoty vlákien vo výrobku:

1.Oragnic- táto úroveň obsahuje až 95% bio certifikovaných vlákien vo výrobku

2.Made with x% organic- obsahuje minimálne 70% látky bio certifikovaného vlákna

Prečítaj si:Kvôli nemu prichádzame o zdroj pitnej vody, dokonca môže spôsobiť smrť. Viete aký je príbeh nášho bavlneného trička?

Čo zaručuje certifikát GOTS

  • Ochranu životného prostredia
  • Mzdu zamestnancov, ktorá zodpovedá najmenej zákonnému životnému minimu
  • Zákaz zneužívania detí na prácu
  • Vysokú bezpečnosť a čistotu na pracovisku
  • Slobodu zamestnania
  • Pestovanie bez použitia genetických modifikácií
  • Ochranu pôdy, na ktorej je bavlna pestovaná, pôda má zachovanú svoju úrodnosť a biodiverzitu
  • Bez použitia akýchkoľvek chemikálií, pesticídov, ťažkých kovov, formaldehydov, aromatických rozpúšťadiel, nano častíc alebo azofarbív, ktoré uvoľňujú karcinogénne zlúčeniny

OEKO-TEX

OEKO-TEXT Standrad 100 je ďalší veľmi známy certifikát, ktorý označuje materiály a výrobky spĺňajúce prísne medzinárodné kritéria kvality a zdravotnej nezávadnosti. Všetky materiály, ktoré majú tento certifikát sú bezpečné voči zdraviu človeka a voči životnému prostrediu. Oblečenie tvorené takýmto materiálom neobsahuje žiadne zdraviu škodlivé látky. Materiály a výrobky označené týmto certifikátom sú pravidelne preverované a v prípade zistenia odchýlok ja certifikát odobratý.

Certifikát OEKO-TEXT sa zameriava najmä na priamy kontakt látky s pokožkou. Čím je kontakt s pokožkou priamejší, tým sú kritéria na materiál prísnejšie.

OEKO-TEX Standard 100 člení na 4 triedy podľa kontaktu látky s pokožkou:

1.Textilné výrobky pre dojčatá a batoľatá do 3 rokov

2.Textil priliehajúci ku koži
3.Textil bez priameho dotyku pokožky
4.Bytové doplnky a materiály

Prečítaj si:Slovensko má druhú najväčšiu zásobou pitnej vody na svete

WRAP

Worldwide Responsible Accredited Production je organizácia, ktorá podporuje bezpečnú, etickú, humánnu a zákonnú výrobu na celom svete. WRAP certifikát sa zameriava na dodržiavanie 12 princípov výrobného procesu:

1.Dodržiavanie zákonov a predpisov na pracovisku

2.Zákaz nútenej práce

3.Zákaz detskej práce

4.Zákaz obťažovania alebo zneužívania

5.Kompenzácia a výhody podľa zákona

6.Obmedzenie pracovnej doby zákonom

7.zákaz diskriminácie

8.Zdravie a bezpečnosť

9.Sloboda združovania a kolektívne vyjednávanie

10.Životné prostredie

11.Dodržiavanie colných predpisov

12.Bezpečnosť

Okrem týchto troch certifikátov, ktoré zaručujú udržateľnosť a vysokú kvalitu existujú aj certifikáty ako: BCI, SMETA, BSCI, WRAP, GRS a mnohé ďalšie. Týchto certifikátov je v súčasnosti veľa, ale všetky majú spoločnú jednu vec, chcú prispieť k záchrane životného prostredia a dať červenú fast fashion.

Oblečenie, ktoré má jeden z týchto certifikátov je drahšie ako oblečenie, ktoré nemá certifikát. Cena takého oblečenia, ale má svoj zmysel. Zakúpením oblečenia, ktoré je certifikované aj vy sami prispievate k pomoci našej prírode a zároveň podporujete dôležitosť vhodných podmienok na pracovisku. 

Zdroj foto: Pexels

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár