9 žien, ktoré budú v tomto roku formovať Európu

0
9 žien, ktoré budú v tomto roku formovať Európu

Asi ste už počuli o portáli POLITICO, ktorý každý rok zostavuje zoznam 28 ľudí, ktorí budú formovať Európu v budúcom roku. Inšpirovali sme sa týmto zoznamom a vybrali z neho 9 žien, ktoré si zaslúžia pozornosť a sú aj podľa iných médií tými najvplyvnejšími v Európe.

Margrethe Vestager

Po piatich rokoch pôsobenia v Európskej komisii pre hospodársku súťaž zostane Margrethe Vestager v Bruseli na ďalšie funkčné obdobie. Ako výkonná viceprezidentka Európskej komisie pre digitálny vek bude predkladať témy, ako sú napríklad dane pre online svet a regulácia umelej inteligencie. Politika hospodárskej súťaže je jednou z mála oblastí, v ktorých môže Komisia konať bez prekážok a stanoviť trajektóriu Európy prostredníctvom protimonopolných rozhodnutí a pokút vo výške niekoľkých miliárd eur. A to sú právomoci, ktoré Margrethe Vestager neváha uplatniť. Dánska politička však môže konkurovať svojej šéfke, predsedníčke Komisie, Ursule von der Leyen. O jej post sa totiž v minulosti uchádzala.

Christine Lagarde

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde je zodpovedná nielen za to, aby zabránila zrúteniu eurozóny, ale aj za upevnenie jej základov. Bude mať veľa práce v oboch oblastiach. Jej podporovatelia tvrdia, že práve teraz potrebuje banka jej politické zručnosti – zvíťaziť nad európskymi fiškálnymi jastrabmi a postrčiť európskych vodcov do potrebných reforiem. Vo svojej predchádzajúcej funkcii vedúcej Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde obhajovala laxnejší prístup ku gréckemu dlhu. Od jej nominácie do ECB hovorí, že by si želala väčší rozpočet eurozóny, a vyzvala na zvýšenie výdavkov bohatých krajín, ako je Nemecko a Holandsko. Uviedla, že boj proti zmene klímy by sa mal stať jednou z priorít banky.

Ursula von der Leyen

Predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen, sa zaviazala viesť „geopolitickú komisiu“. Za predsedníčku Komisie bola zvolená slabou väčšinou (383 hlasov zo 747), predtým však zákonodarcovia Parlamentu zostrelili troch navrhovaných komisárov. Nielen, že to odložilo začiatok jej funkčného obdobia, ale sťažilo jej pokus vytvoriť rodovo vyváženú Komisiu. Spolu s Ursulou von der Leyen je v Komisii 27 komisárov a z toho je 13 žien, čím sa nakoniec podarilo naplniť zámer o rodovej vyváženosti Komisie. Má blízko k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej (boli spolu vo vláde) a v úrade nahradila Jeana-Clauda Junckera. Ak má uspieť so svojimi ambicióznymi plánmi v oblastiach ako zmena klímy a zahraničná politika, bude musieť rýchlo preukázať, že má tvrdú ruku.

Angela Merkelová

Pre niekoho, kto je nemeckou kancelárkou desať a pol roka, Angela Merkelová dosiahla prekvapivo málo. Napriek tomu, že jej niektorí pripisujú záchranu eura, mnohí ekonómovia tvrdia, že spôsobila viac škody ako úžitku – držaním nemeckej hranice prehĺbila krízu v Grécku a neurobila nič, aby vyriešila rozdiely v eurozóne. Jej reakcia na migračnú krízu v roku 2015, keď otvorila nemecké hranice a pokúsila sa sprostredkovať dohodu o presídľovaní utečencov v rámci celej EÚ, rozdelila vodcov Európy a podporila krajne pravicové oživenie doma i v zahraničí. Od prekvapivého oznamu z minulého roka, že už nebude kancelárkou, Merkelová využila svoju moc väčšinou negatívne. Napríklad, aby kontrolovala ambiciózneho francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Zaujímavosťou je, že ju magazín Time v roku 2015 označil za Osobnosť roka.

Elizabeth Denham

Britská šéfka pre ochranu súkromia získala titulky, keď sa stala prvou medzinárodnou regulátorkou, ktorá sankcionovala Facebook za škandál s únikom údajov v Cambridge Analytica. Teraz má Elizabeth Denham na starosti definovanie štandardov ochrany súkromia pre technológiu rozpoznávania tváre. Spojené kráľovstvo už čoskoro prijme kontroverznú technológiu, ktorá využíva umelú inteligenciu na prezeranie veľkého množstva obrázkov hľadajúcich zhody v databáze. A tak asi nie je prekvapujúce, že táto krajina má voči nej odmietavý postoj. Denhamovej snaha je prispieť k technickej regulácii. Čokoľvek sa stane s Brexitom, Denham bude pravdepodobne v centre pozornosti, pretože európske orgány na ochranu osobných údajov zápasia s dôsledkami technológí.

Prečítajte si aj článok 8 žien, ktoré stáli na čele štátov a zmenili svet

Nicola Stutgeon

Keďže zvyšok Británie je posadnutý Brexitom, od škótskych voličov sa žiada, aby tiež zvážili útek, avšak od iného zriadenia. Nicola Sturgeon, šéfka škótskej národnej strany, sa zaviazala, že do konca budúceho roka požiada o druhé hlasovanie o nezávislosti. Ako prvá škótska ministerka sa Sturgeon objavila ako oponentka odchodu z Európskej únie. Po tom, čo neprešlo referendum o škótskej nezávislosti v roku 2014 jej kolega Alex Salmond oznámil, že v novembri odstúpi z funkcie vedúceho strany. Keďže nikto iný nebol nominovaný, na výročnej konferencii sa Sturgeon ujala vedenia strany a bola formálne zvolená do funkcie prvého ministra. Sturgeonovej prvou výzvou bude získať povolenie na uskutočnenie ďalšieho hlasovania od skeptickej vlády vo Westminsteri – čo sa nebude dať zrealizovať, ak Konzervatívna strana Borisa Johnsona zvíťazí vo voľbách. Potom je tu fakt, že Škótsko je v tejto otázke takmer rovnomerne rozdelené a tak jej budúcnosť visí na nerozhodných voličoch.

Greta Thunberg

Greta Thunberg, 16-ročná švédska aktivistka stelesňuje generačnú nespravodlivosť klimatickej krízy: Tí, ktorí dnes prijímajú rozhodnutia, nie sú tí, ktorí budú musieť zajtra niesť následky. To, čo začalo Thunbergovej štrajkom jednej študentky pred švédskym parlamentom, sa zmenilo na globálny fenomén, ktorý pritiahol milióny demonštrantov, z ktorých mnohí boli školáci. Na vystúpeniach pred OSN, národnými zákonodarnými orgánmi a Európskym parlamentom Thunberg zdôraznila svoj jednoduchý odkaz: Vypočujte si vedcov, urobte viac.

Carola Rackete, kapitánka lode

Predtým, ako Carola Rackete vzdorovala talianskym úradom vplávaním lode s vyčerpanými migrantami do sicílskeho prístavu Lampedusa, bola väčšina ľudí proti tým, ktorí vykonávali záchranné operácie v Stredomorí. Populizmus zmenili európsku migračnú debatu z diskusie o humanitárnej pomoci na zápas o bezpečnosť. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini ukázal na pátracie a záchranné lode mimovládnych organizácií, ako bola Carola Rackete, ako porušenie tejto bezpečnosti. Zatknutie nemeckéj kapitánky lode v júni znovu otvorilo debatu o ľuďoch, ktorí zomreli na mori. V mesiacoch, keď sa Rackete zviditeľnila, sa objavuje konsenzus, že osud migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy, nemôže zostať na dobrovoľných záchranárskych pracovníkoch. Pár dní po zatknutí Rackete nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyzval Salviniho, aby znovu otvoril talianske prístavy pre plavidlá mimovládnych organizácií. A v septembri Francúzsko, Nemecko, Malta a Taliansko stanovili plán premiestnenia žiadateľov o azyl zachránených na mori.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová ponúka nádej, že je možná iná budúcnosť. Opozičné hnutia v regióne ju po marci zvolili za prvú slovenskú prezidentku ako dôkaz toho, že to, čo Slováci považujú za skorumpovanú a represívnu elitu, je možné poraziť.
Ako advokátka a dlhoročná environmentálna aktivistka Čaputová bola pobúrená vraždou investigatívného novinára a jeho snúbenice a ako bola zvolená do úradu v roku 2018, prepustila vládu.
Čo o nej píše Politico? „Nepopierateľne eurofil a liberál v regióne sužovanom autoritárstvom; protikorupčný križiak v krajine; rozvedená slobodná matka dvoch dcér v politickom prostredí, v ktorej stále dominujú muži – nie je divu, že ju jej obdivovatelia vnímajú ako symbol zmeny. Aj keď je slovenské predsedníctvo primárne ceremoniálnym úradom, Čaputová sa už rozhodla využiť ho ako platformu na posun politického rozhovoru o subjektoch ako korupcia, životné prostredie a práva LGBTQ. Otázka progresívnych ľudí v regióne spočíva v tom, či ostatní budú schopní sledovať jej kroky.“
 

 

žiadne príspevky na zobrazenie