Adela Jasenovcová: Bola by som rada, keby Klára osvetlila mnohé témy a vyjasnila viaceré skutočnosti

1
Adela Jasenovcová: Bola by som rada, keby Klára osvetlila mnohé témy a vyjasnila viaceré skutočnosti

Kríza stredného veku existuje. Prichádza v čase, kedy máme pocit, že už by sme mohli mať všetko, a predsa nám čosi chýba. Začíname rekapitulovať svoj doterajší život. Úspech v kariére, vybudovanie rodinného zázemia, vzťahy.

Významné zmeny, ktoré prichádzajú s touto životnou etapou, v nás vyvolávajú množstvo protichodných reakcií a emócií. A niekedy si až príliš neskoro uvedomíme, že sme sa mali na tento stav pripraviť skôr. Že prevencia by nás bolela menej alebo vôbec.

Klára Adely Jasenovcovej

Autorkou knihy Klára je Adela Jasenovcová, členka občianskeho združenia Beelong community & networking, ktoré okrem iných dôležitých vecí, otvorene hovorí aj o období stredného veku a poskytuje podporu tým, ktorí sa ocitli na životnej križovatke. S Adelou sme sa porozprávali o Kláre, o príbehu, o vzniku, o nádeji, ale aj o tom, že Klára je v každom z nás.

Kríza stredného veku nie je tabu

Prečo sa hlavnou myšlienkou knihy Klára stala kríza stredného veku?

Začnem zoširoka. Je to preto, že na Slovensku je viac ako 900 000 ľudí v strednom veku. V intervale 35 až 55 rokov je to dokonca tretina populácie a polovica ľudí v produktívnom veku. Je to príliš veľa ľudí na to, aby sa o nich nič nevedelo a nedostávalo sa im podpory. Tento produktívny vek si vyžaduje svoju daň pre všetkých, či už sú to muži alebo ženy, rodičia alebo ľudia bez detí. Týka sa každého. Niekoho viac, iného menej. Každý prežíva stredný vek inak intenzívne, no príde do bodu, v ktorom niečo dôležité prehodnocuje. Rekapituluje, veľa premýšľa. Je to dôležitý prechod od ambícií k zmyslu, no napriek tomu je táto téma tak často zosmiešňovaná, bagatelizovaná a hanená. Tak preto. Že ma to hnevá.

Kto je vlastne Klára? Je skutočná, vymyslená alebo je to mnoho príbehov v jednej osobe?

Asi z každého trochu. Klára je postava, s ktorou sa môže stotožniť každý, alebo mnohí. Vytvorila som ju preto, aby rozprávala svoj príbeh tak, akoby sa stal komukoľvek z nás. Schválne som jej priradila také pocity, ktoré vedia byť ľuďom blízke, hoci sa na prvé počutie môžu zdať ako klišé. Je to zámer.

Z latinčiny by sme meno Klára voľne preložili ako jasná, svetlá, ale aj slávna. Môže byť kniha Klára svetlom v živote tých, ktorí sa v nej nájdu?

S týmto rozmerom som na začiatku nepočítala, kým mi to raz niekto nepovedal. Bola by som rada, keby Klára naozaj osvetlila mnohé témy a vyjasnila mnohé skutočnosti. Je pekné, keď meno niečo znamená. V tomto prípade to sedí dokonale.

Nájdeme sa v Kláre všetci? Je venovaná iba ženám? Alebo do nej môžu nazrieť aj muži?

Všetci je relatívny pojem. Asi to tvrdiť nemôžem. Verím však, že mnohí pokývajú hlavou na súhlas. Už keď prvé diely vychádzali v printovom médiu Moja psychológia, stretávala som sa s vyjadreniami, že wow, toto je akoby si písala o mne. A hovorili mi to aj muži, dokonca ešte neboli ani štyridsiatnici. To mi vlialo nádej, že to pomyselné záchranné koleso v situáciách, v ktorých sa len ťažko hľadá osamote pomoc, potrebujú aj muži. Podľa expertiek na Kláru, ženy identifikujú problém omnoho skôr, aj ho chcú včas riešiť. Muži k tomu pristupujú viac projektovo. Čím skôr vyriešiť a poďme ďalej.

Prečítajte si: Veronika Fodorová: Projekt Yonisphere vysiela esenciu ženy

Klára je jednou z nás

Ako vlastne kniha Klára vznikala? Bol to jednoduchý alebo zložitý proces?

Samotný kreatívny proces písania príbehu, poviedky Klára, nebol vôbec zložitý. Skôr radostný a hĺbavý. Bolo treba nezabudnúť na gro pocitov, ktoré Klára počas tohto obdobia zažíva. Konzultovala som to preto s odborníčkami, mentorkami, psychologičkami, koučkami, aby som na nič nezabudla.

Kniha Klára má však aj iný rozmer…

Keď som dopísala pätnástu kapitolu, cítila som, že tomu niečo chýba. Akýsi širší a hlbší rozmer. Ľudia si príbeh prečítajú, zamyslia sa a zabudnú. Chcela som viac. Chcela som, aby sa o Kláre, a teda aj o sebe, dozvedeli viac. Preto som si prizvala spomínané expertky, aby mi ku každej kapitole pridali svoj odborný komentár, názor, odporúčanie, vysvetlenie, prečo sa toto všetko Kláre deje. Pekne následne bod po bode, pocit po pocite. Tak ako sa vyvíjal dej. Okrem iného má kniha odbornú garantku, vyštudovanú aj praktizujúcu psychiatričku, ktorú som poprosila o preštudovanie celej knihy. Išlo mi predovšetkým o to, aby odporúčania našich expertiek, ako aj moje príbehy a pocity Kláry, išli ruka v ruke s tým, čo ľudia potrebujú v takých chvíľach počuť. A tak vznikla odborne komentované próza.

Prečo je potrebné o kríze stredného veku hovoriť – písať viac?

Ako som naznačila vyššie, nie je sa za čo hanbiť. Okolo štyridsiatky sa niečo v nás automaticky mení a ide to naozaj z hĺbky. Prehodnocujeme kariéru, osobné naplnenie, vzťahy, zdravie. Odpovede na také komplexné a zložité otázky sa nedajú nájsť prostredníctvom kúpy drahej kabelky, motorky alebo nového mladšieho životného partnera. Zväčša ide iba o akési náplasti, ktoré na tú pomyselnú dieru v duši absolútne nepasujú a naša nespokojnosť sa vďaka nim ešte znásobuje.

Čo nám obdobie stredného veku prináša?

Nepáči sa mi, keď sa tomuto obdobiu a zmenám hovorí kríza stredného veku. Skôr sa viem stotožniť s tým, že je to výzva, nie kríza. Slovo kríza nevystihuje, čo človek vtedy zažíva, hoci to väčšina z nás práve pod týmto pojmom pozná. Toto obdobie so sebou prináša nové inšpirácie, nové nápady, myšlienky, iné vzťahy, aktivity, názory a najmä hodnoty. Ak chceme, nájdeme to. Alebo sa aspoň pokúsime hľadať. Nemusí to priniesť žiadne extra prevraty, niekedy stačí aj upokojenie, uistenie, že ideme dobre. Naopak u iných sa to môže prejaviť turbulenciami, výraznými zmenami a posunmi. Pre toto obdobie je typická dynamika.

Ako sa žena v období krízy cíti? S čím si nevie pomôcť? Ako na ňu pôsobí okolie? Prečo pociťuje úzkosť?

Na všetky uvedené otázky odpovedáme v knihe. Ale doplním, že takto sa cíti aj muž, nielen žena. Ide o stratu zmyslu a motivácie v tom, čo robíme. Je prítomná večná únava a nič nás nebaví. Valcujú nás povinnosti a nestíhame žiť. Cítime sa v depresii, pozorujeme na sebe paniku, úzkosť, neistotu. Občas nás ovláda zlá nálada a nevieme prečo. Od života chceme viac. Chceme to byť opäť my. Nevieme, čo chceme, ale vieme, čo nechceme.

Je kniha Klára akousi pomocnou rukou, smerovaním na správnej ceste?

Želám si, aby takou bola. Inak by mi to nedávalo zmysel. Nemá význam predstierať, že táto téma neexistuje. Je lepšie týmto obdobím zmysluplne prejsť a získať tak radosť, spokojnosť a pocit hlbokého zmyslu, ktoré nám môže do života priniesť.

Prečítajte si: Mária Gavulová: Práca virtuálnej asistentky mi priniesla neskutočnú slobodu

Na Slovensku je približne 900 000 ľudí v strednom veku

Toto číslo svedčí o tom, že Kláru potrebujeme viacerí. A aby mohla Klára prísť až k nám, aj ona potrebuje nás. Na pulty kníhkupectiev sa môže dostať vďaka našej finančnej podpore. Tak nenechajte Kláru sedieť v kúte. Klára musí ísť medzi ľudí, aby rozsvietila správne cesty.

Zdroj foto: Maia Martiniak, Katarína Varga

 

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár