Aj ženy majú rady videohry, dokonca viac než by ste čakali

0
Aj ženy majú rady videohry, dokonca viac než by ste čakali
daniel-monteiro unsplash.com

Či už patríte k vášnivým gejmerkám alebo si občas zahráte len tak z nudy, iste ste sa už stretli s nechápavými pohľadmi okolia keď prišla reč na vaše hobby. A ak aj nie, nedá sa nevšimnúť si ako je vývoj hier a ich propagácia orientovaná prevažne na mužskú časť populácie.

Napriek pozitívnym zmenám v hráčskom priemysle, nedávne fámy o zaradení ženskej protagonistky do série hier Grand Theft Auto sa u mužskej časti publika nestretli s najlepšími ohlasmi. Podľa nich je táto hra čisto mužskou záležitosťou už zo svojej podstaty. Dobrým príkladom je aj posledné vydanie hry Final Fantasy XV, v ktorej sa v hlavnom obsadení dokonca žiadna žena nenachádza.

Okrem toho sa hráčky popri posmeškoch a obťažovaní často stretávajú s podceňovaním a narážkami na úroveň ich hráčskych schopností. Tak napríklad pri hre Overwatch bola jedna profesionálna gejmerka obvinená jej mužskými súpermi z podvádzania. Nakoniec vysvitlo, že to bol muž prezlečený za ženu, ktorý chcel na tieto problémy poukázať v rámci sociálneho experimentu. Výsledky jeho snahy neboli vôbec potešujúce.

Rodové stereotypy sú ešte stále aktuálnou témou aj v hernom priemysle. Pozrime sa však na to aj z opačnej strany a skúsme zistiť, prečo by vývojári mali odvrátiť svoju pozornosť od výroby hier výhradne pre mužov a začali sa sústrediť na hry pre ľudí.

Počet hráčok rapídne stúpa

Zaujímavým zistením je, že podiel žien v amerických hráčskych rebríčkoch sa zvýšil z 38% v roku 2006 na 46% v roku 2019, a za zmienku stojí aj fakt, že až 66% ženskej populácie v USA holduje tejto zábave. Čo je však ešte pozoruhodnejšie je to, že počet hráčok vo svete už prekonal hranicu jednej miliardy.

Samozrejme, že väčšina žien sa nepovažuje za gejmerky. Robí tak približne iba 6% z nich, zatiaľ čo medzi mužmi je to viac než dvojnásobok. Ženská populácia sa k používaniu takýchto odvážnych označení stavia opatrnejšie. Buď tak trochu pochybujú o svojich hráčskych schopnostiach, alebo im v tom bránia negatívne skúsenosti, ktoré v minulosti zažili.

Prečítajte si aj rozhovor s Lenkou Hlinkovou, ktorá podporuje ženy v IT

 

gamerka
Foto: unsplash.com, andre hunter

Osobnosť gejmerky: Aké hry rada hráva?

Ďalším z dôvodov je rozdiel v povahových črtách medzi jednotlivými zástupcami oboch hráčskych táborov.

Podľa prieskumu portálu NewZoo až 36% opýtaných žien hráva hry hlavne počas cestovania, cez víkendy, alebo sa hraním snaží prekonať nudu. U mužov prevažuje typ “cloud gamera”, ktorý pravidelne hráva kvalitné, väčšinou bezplatné hry a málokedy míňa na hardvér.

Napriek tomu sa stále viac a viac žien hlási ku gejmerskej komunite a medzi RPG-čkarmi tvorí nežnejšie pohlavie až 30% z celkovej hráčskej základne. Gejmerky zvyknú hrávať herné tituly ako The Witcher 3, Dragon Age: Inquisition a Final Fantasy XV.

K ďalším obľúbeným titulom patrí aj akčná adventúra Assassin’s Creed, ale aj séria Grand Theft Auto, ktorá sa teší obľube mnohých hráčok a aj napriek absencii zástupkyne ženského pohlavia v hlavnom hernom móde, umožňuje vytvorenie ženskej gangsterskej postavy, s ktorou si môžete zahrať online.

Menej náročné hry sú populárne na mobile

Popri týchto typoch hier hráva ženská aj mužská časť hráčov aj iné, menej náročné hry, a to hlavne na svojich smartfónoch alebo online. Smartfón považuje za svoju hlavnú hráčsku platformu 64% žien v porovnaní s 38%-mi mužov. Podľa štúdie uverejnenej na portáli MarketingLand ženy uprednostňujú najmä tituly ako sú Candy Crush, Gardenscapes a Homescapes, Clash Royale a Angry Birds.

Nevyhýbajú sa ani hraniu hazardných hier a s príchodom online kasín sa gejmerkám otvorili ďalšie možnosti. Ešte pred niekoľkými desaťročiami sa gambling považoval za výlučne mužskú formu zábavy. V súčasnosti až 49% hráčov vo všetkých britských online kasínach tvoria ženy. To v praxi znamená, že online hracie automaty, video poker a ruleta sú rovnako populárne medzi obomi pohlaviami.

 

hrac
Foto: unsplash.com, kelly sikkema

Prekonávanie rodových stereotypov

Ako už bolo spomenuté, hlavným problémom tohto priemyslu je slabé zastúpenie ženských postáv vo videohrách. Ak gaming patrí k vašim obľúbeným činnostiam, určite vám nie sú neznáme hry ako Tomb Raider, Uncharted, Bayonetta, The Last Of Us a možno ešte zopár ďalších, kde sa s takýmito postavami môžete stretnúť. Podľa posledných prieskumov britského portálu Wired sa iba v menej ako piatich hrách zo sto objavuje v roli hlavnej hrdinky žena.

Výhradne mužskí protagonisti účinkujú v 21%-ách hier. K najrozšírenejším hrám teda patria tie so zmiešaným obsadením. Tento fakt by nás mohol potešiť, no mužské postavy sú v nich zväčša považované za tie dôležitejšie.

Mizogýnia a prehnaná sexuálna príťažlivosť ženských postáv sú teda ďalšími z problémov, s ktorými sa súčasní vývojári snažia vysporiadať. Jedna zo štúdií poukazuje na značný úbytok v obsadzovaní ženských postáv počas 90-tych rokov a na ich postupné začleňovanie do videohier na prahu nového milénia aj napriek tomu, že je to finančne náročné.

Nadišiel už čas, aby si ženy našli cestu ku gamingu kvôli zaujímavým vychytávkam a nie kvôli miere obsadzovania postáv?

Odpoveď je jasná: Potrebujeme viac game developeriek

Je vynikajúcou správou, že 46% gejmerov tvoria ženy, no v oblasti vývoja hier je tento podiel iba 22%. Spozorovať tento priepastný rozdiel v zastúpení pohlaví nemusí byť vôbec jednoduché, zvlášť ak ste muž. Zvýšenie počtu herných vývojárok a následné potláčanie stereotypov je preto tým najdôležitejším faktorom na ceste k tomu, aby sa gejmerky so svojou vášňou mohli ľahšie stotožniť a nebáli sa o nej otvorene rozprávať.

Dobrou správou je, že sa tak už postupne deje, aj keď nie tempom, akým by sme si želali. Vzdelávanie v oblasti STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) bolo výhradne mužskou záležitosťou veľmi dlho na to, aby boli dievčatá schopné prekonať tieto prekážky navzdory typicky ženským povolaniam a vydali sa na cestu za snom do sveta hier, bez obáv z akýchkoľvek predsudkov, či už na pracovisku alebo kdekoľvek inde.

Girl Geek Academy

Vyhliadky sú napriek tomu dobré. Existuje niekoľko rôznych organizácií so špecializáciou na podporu tejto vášne u miliónov nadaných dievčat a žien na celom svete. Jednou z nich je aj Girl Geek Academy, ktorá usporadúva vzdelávacie programy pre dievčatá už od 5-tich rokov.

Táto organizácia je takisto známa vďaka iniciatívam #SheHacks a #SheMakesGames so zameraním na vyhľadávanie technicky talentovaných dievčat a žien a budúcich game developeriek v snahe prekonať rozdiely medzi pohlaviami v STEM oblasti.

Na záver treba spomenúť, že sa táto situácia vyvíja veľmi priaznivo a v budúcnosti môžeme s určitosťou očakávať širšie zastúpenie žien v hernom priemysle. Ostáva iba otázka; ako dlho potrvá, kým sa podarí tieto rozdiely prekonať?

Foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie