Spôsobuje nižšiu spokojnosť v manželstve a horšiu komunikáciu, odhaľuje nová štúdia. S klesajúcou mierou sobášov a rozvodov sa zdá, že páry čakajú na čas, kým sa s niekym zaviažu v nádeji na lepší zväzok.
Nie všetky manželstvá sa však končia šťastne až do smrti a výskumy ukazujú, že určité faktory nakláňajú misku váh v prospech rozchodu.
Štúdia z roku 2020 publikovaná v časopise Journal of Family Psychology hovorí, že existuje jedna vec, ktorú môžete urobiť ešte pred začiatkom manželstva, ktorá zdvojnásobí vaše šance na rozvod. Hovorí sa, že ak ste vy a váš partner urobili túto jedinú vec predtým, ako sa zapriahnete, vaše riziko rozchodu je dvakrát vyššie v porovnaní s pármi, ktoré tak neurobili.
Ktorý faktor môže zvýšiť vaše šance na rozchod?
Ak ste vy a váš manžel mali deti pred sobášom, je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že sa rozvediete. Štúdia z roku 2020 si dala za cieľ analyzovať vplyvy detí pred uzavretím manželstva na vzťahy. “Čoraz viac párov v Spojených štátoch vstupuje do prvého manželstva, ktoré už spolu mali dieťa, čo vyvoláva dôležité otázky, či a ako sa manželstvá týchto párov líšia od novomanželských párov, ktoré vstupujú do manželstva bez detí,” napísali vedci.
V skutočnosti sa percento pôrodov nevydatým matkám medzi rokmi 1980 a 2014 viac ako zdvojnásobilo, pričom počas tohto obdobia vzrástlo z 18 percent na 40 percent, poznamenal tím. Po preskúmaní piatich vĺn údajov zozbieraných počas prvých štyroch a pol roka manželstva od 431 párov tím zistil, že miera rozvodovosti bola dvakrát vyššia medzi pármi, ktoré mali v čase sobáša spoločné biologické deti (19,1 percenta) v porovnaní s tými, ktorí v čase sobáša nemali deti (9,5 percenta).
“Prvomanželské novomanželské páry, ktoré začínajú manželstvo s deťmi, majú v priebehu času výrazne horšie manželské výsledky v porovnaní s prvomanželskými pármi, ktoré začínajú manželstvo bez detí, v súlade s predchádzajúcimi zisteniami,” uzavreli vedci.
Predmanželské rodičovstvo bolo spojené s nižšou spokojnosťou v manželstve
Páry, ktoré mali deti v čase sobáša, pravdepodobne prispeli k tejto vyššej miere rozvodovosti a nižšej úrovne spokojnosti v manželstve. “Manželská spokojnosť bola koncipovaná ako globálny sentiment manželov voči vzťahu a bola hodnotená súčtom odpovedí v dotazníku s ôsmimi položkami,” vysvetlil tím.
Vedci tiež pozorovali horšiu komunikáciu medzi pármi, ktoré vstúpili do manželstva so spoločným biologickým dieťaťom. „Komunikácia bola menej efektívna, menej pozitívna a negatívnejšia ako páry vstupujúce do manželstva bez detí,“ uzavreli vedci.
Zvažovali aj pozitívne aspekty mať deti pred svadbou. Tím tvrdí, že súvislosť medzi predmanželským rodičovstvom a vyššou mierou rozvodovosti nebola samozrejmosťou. Zaujali aj opačnú teóriu, že „keďže páry, ktoré vstupujú do manželstva s deťmi, majú viac skúseností so zvládaním stresu, môžu lepšie zvládnuť prechod do manželstva a iné stresové faktory počas novomanželských rokov“.
Mať deti kladie na páry jedinečné nároky
Nakoniec však svoje zistenia pripisovali množstvu stresov spojených s tým, že deti budú mať skôr alebo mimo manželstva. „Zistenia naznačujú, že mať deti kladie na páry jedinečné nároky a spája sa s nižšou kvalitou manželstva. To naznačuje, že páry vstupujúce do manželstva s deťmi zažijú v prvých rokoch viac negatívnych výsledkov v manželstve (napr. nižšia kvalita manželstva, vyšší rozpad manželstva) ako páry vstupujúce do manželstva bez detí,“ napísali.
Dodali, že páry, ktoré vstúpia do manželstva s deťmi, môžu byť tiež vystavené vyššiemu riziku rozvodu, keď vzťah „vyústil do manželstva iba kvôli dieťaťu, nie kvôli vzťahu párov ako takom“.
Štúdia analyzovala len páry s nízkymi príjmami
Štúdia použila vzorku „etnicky rôznorodých, prvomanželských novomanželských párov“ a výskumný tím uviedol, že „rozdiely v miere rozvodovosti zostali výrazné po kontrole niekoľkých demografických rozdielov (rasa, vek, vzdelanie, príjem domácnosti, práca, stav, dĺžka vzťahu, predmanželské spolužitie).“
Stojí za zmienku, že všetky páry zahrnuté do štúdie boli klasifikované ako „nízkopríjmové“, definované ako s priemerným príjmom domácnosti nepresahujúcim 160 percent federálnej úrovne chudoby. Hoci obmedzenie sa na jednu ekonomickú demografickú skupinu pomohlo zdôrazniť účinky predmanželského rodičovstva, znamená to, že na pochopenie účinkov na páry s vyšším príjmom bude potrebný ďalší výskum.
Koniec koncov, je logické, že niektoré z jedinečných stresov, ktoré zažívajú novomanželia pri rodičovstve, by sa mohli zmierniť v skupinách s vyššími príjmami. “Rozsiahla literatúra ukazuje, že stresory, ako je výchova detí, sú negatívne spojené s fungovaním romantických vzťahov a tieto stresory môžu byť obzvlášť výrazné a zmysluplné medzi znevýhodnenými pármi, ako sú tie, ktoré sme tu skúmali,” napísali vedci.
Nakoniec, ak ste mali deti pred sobášom, vedzte, že váš vzťah nie je štatistika a v konečnom dôsledku je stále vo vašich rukách. Viac ako 80 percent párov s deťmi sa počas skúmaného obdobia nerozviedlo – čo znamená, že šance na dlhodobý zväzok sú stále vo váš prospech.
Zdroj: bestlifeonline.com