12 inšpirácií na prácu na doma

2
12 inšpirácií na prácu na doma
sitie sicka

Veľa žien si najmä po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky kladie otázku, ako ďalej. Či sa vrátiť do pôvodnej firmy, kde pracovali, alebo si hľadať novú prácu. Nastúpiť naspäť do pracovného procesu nebýva po niekoľkých rokoch strávených doma jednoduchým krokom.

Taktiež, mnoho žien si uvedomuje, koľko hodín budú tráviť v práci, a ak zrátajú aj dopravu do zamestnania a naspäť, nemusia stihnúť napríklad vybrať deti zo škôlky. Prípadne môže nastať ďalší problém – ak sa zrátajú všetky dni prázdnin, vzniknú vám aj 3 mesiace, ktoré ťažko vykryť dovolenkou. Jedine tak, že by sa muž a žena pri deťoch vystriedali a nikdy by nikam spoločne nešli, alebo zaplatili tábory.

Práca z domu je niekedy náročná, niekedy však pomôže určite si pár pravidiel a naučiť sa ich dodržiavať. Pomôcť vám môžu tipy, ako zvládnuť prácu z domu.

Výhody práce vo svojom byte alebo dome sú dosť jednoznačné, ale obzvlášť presvedčivé sú argumenty za pre rodičov detí. Ak potrebujete pracovať, práca doma umožňuje, aby ste tam boli pre svoje deti. Bohužiaľ, málo pracovných miest ponúka prácu na polovičný úväzok, takže ak chcete byť rodičom, ktorý je aj doma, začať s vlastnou činnosťou je vašou najlepšou voľbou.

Tieto práce nie sú zaradené v konkrétnom poradí a mnohé z nich vyžadujú, aby ste mali špecifické zručnosti, ako aj schopnosť pracovať pre seba, a nie pre niekoho iného.

1. Informačné technológie

V tomto odvetví sa uplatnia najmä vývojári aplikácií, web dizajnéri, manažéri sociálnych médií, grafickí dizajnéri – vďaka dnešnému prepojenému a zosieťovanému svetu existuje veľa IT firiem, ktoré môžu byť spustené a riadené z vášho domova a nie z vašej kancelárie.

2. Starostlivosť o deti

Klasický nápad na pobyt doma pre mamičky, ktoré sú na materskej – ak viete zaobchádzať s deťmi, prečo sa nestarať profesionálne o viac detí? Niekedy je potrebné mať na starostlivosť o deti licenciu, ale ak sa dohodnete s niekoľkými mamičkami a zveria vám svoje deti na dohodu, a vy si tak privyrobíte, dá sa to obísť.

10 tipov, ako zistíte, či je váš nápad vhodný na rozbeh podnikania

Foto: pixabay.com

3. Profesionálny biznis

Notári, účtovníci, obchodníci, spisovatelia, vizážisti, kaderníci, maséri; a určite sa môžete zamyslieť nad inou profesiou, ktorú by bolo možné pridať do tohto zoznamu. Ak vaša profesia spočíva v stretnutí s klientmi vo vašom dome, budete musieť upraviť domáce prostredie tak, aby bolo pre vašich klientov príjemné a profesionálne. Aj o tomto pripravujeme článok.

4. Výučba a trénerstvo

Učitelia klavíra sú tradične doma, rovnako ako inštruktori mnohých iných hudobných nástrojov. Nie ste hudobne vyškolený? A čo tútorstvo alebo koučing? Anglickí lektori s materským jazykom sú tiež v dopyte. Ak máte dom, ktorý vám umožní mať na to určenú miestnosť, a disponujete zručnosťami, tak výučba jogy, pilatesu alebo bojových umení môže byť pre vás skvelým domácim obchodným nápadom.

5. Krajčírstvo a úpravy

Ste talentovaná krajčírka? Po šikovných ženách, ktoré dokážu prispôsobiť a upraviť oblečenie, bude vždy dopyt. A ak je vaším talentom módny dizajn a rady navrhujete nové veci, môžete svoju zručnosť skombinovať s vytváraním a predajom vlastných módnych kreácií.

6. Remeselníci a umelci

Takmer každý typ umelca môže predávať svoje diela online prostredníctvom svojich vlastných webových stránok alebo prostredníctvom webových stránok, ako sú eBay a Etsy, a možno budete môcť predávať aj z vlastného domáceho ateliéru.

Tiež môžete poskytovať kurzy na vašu špecializáciu. Mnohí ľudia majú záujem učiť sa, ako maľovať na plátno alebo na sklo, vytvárať predmety z keramiky alebo zhotovovať rôzne dekoračné predmety, hračky, či napríklad šperky. A potom existuje množstvo remesiel, ktoré vyžadujú talent a dobre vybavený obchod, ako napríklad zváranie, výroba nábytku, spracovanie dreva a výroba skríň.

maliar
Foto: pixabay.com

7. Písanie

Aj copywriter sa môže uživiť s prácou, ktorú bude vykonávať doma – oslovíte nejaké redakcie, rozpošlete svoje články a možno sa vám niekto ozve. Alebo sa môžete zaregistrovať na portáli jaspravim.sk, kde môžete ponúknuť svoje služby. Taktiež si môžete vytvoriť vlastný blog a skúšať blogovať, alebo dokonca spraviť videá a vlogovať. Môžete začať aj písať pre Akčné ženy.

8. Virtuálna asistentka

Ak túžite pracovať z domu, môžete ponúknuť svoju prácu ako virtuálna asistentka. Ten, kto si vás najme, vás poverí drobnými úlohami – napríklad udržiavať svoj instagramový profil, odpovedať na správy, písať články, alebo viesť nejakú tabuľku či spravovať sociálne siete. Dnes už existujú aj stránky, ktoré združujú presne takéto asistentky a kam sa môžete obrátiť.

9. Pre milovníkov zvierat

Veterinári môžu pracovať aj zo svojich domovov. Tí, ktorí prevádzkujú veterinárnu kliniku, budú pre zvieratá potrebovať vhodné zariadenia, ktoré sú dostatočne oddelené od obývacej časti domu a vašej rodiny. V súvislosti so zvieracími miláčikmi môžete ponúkať aj iné služby – napríklad opatrovanie, venčenie, prípadne strihanie a pod.

zena so psom
Foto: pixabay.com

10. Penzión

Ak sa nachádzate v atraktívnej oblasti, ktorú chcú ľudia navštíviť, môže to byť skvelá práca doma, len sa bude týkať celej vašej rodiny, s čím teda nemusia vaši najbližší príbuzní súhlasiť. Poskytovať ubytovanie a prípadne aj polpenziu, je tiež riešenie, ako byť doma a privyrobiť si. 

11. Poľnohospodárstvo

Jedno z kľúčových podnikaní v domácnosti ponúka skvelú možnosť zárobku, pretože miestne potraviny sa stávajú čoraz obľúbenejšími a vzrastá záujem o všetko, čo je dopestované v domácej záhradke a bio. Rovnako ako prevádzka penziónu, je to životný štýl, a taktiež podnikanie, ktoré bude ovplyvňovať celú rodinu.

12. Maloobchod alebo e-shop

Mnoho maloobchodných podnikov môže byť premenených na prácu na doma, ak sú na to vhodné priestory. Uvedieme niekoľko príkladov:     

  • Bižutéria    
  • Umelecké potreby
  • dekorácie
  • Oblečenie
  • Domáce potreby   
  • Športové potreby

Maloobchodné predajné priestory vo vašom objekte budú fungovať iba vtedy, ak bude vaša lokalita bežne prístupná širokej verejnosti. Alebo môžete založiť maloobchodnú firmu, ktorá funguje len na webe – eshop.

Majte na pamäti

Keď si vyberiete domáce podnikanie akéhokoľvek druhu, uistite sa, že si preštudujete všetky pravidlá a predpisy, ktoré sa môžu vzťahovať na váš nápad. V tomto zozname sme napríklad neuviedli podnikanie založené na predaji potravín, pretože takéto podniky vyžadujú striktnú kontrolu kuchyne. A to v mnohých domácnostiach nie je možné.

Podnikanie musí byť v súlade s komunálnymi právnymi predpismi. A taktiež bude musieť mať vaše nové podnikanie správne nastavené účtovníctvo (či už práca na živnosť alebo s.r.o.). A prípadne mať aj licenciu.

Prečítajte si viac informácii o tom, čo je dôležité pre podnikanie a ako začať podnikať (aj bez peňazí)

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE

  1. pridávam 13ty tip – vedenie online lekcie pre mamičky cez chattyclass – ja túto prácu milujem (profesne som už 5 rokov pôrodnou asistentkou) a to doslova nakoľko takto môžem maminkám, ktoré pôrod čaká a majú milión otázok povedať ako to v skutočnosti je a môžem im odpovedať aj na tie pre ne „trápne“ otázky