Pandémia si vybrala na vzťahoch svoju daň – miera rozvodovosti rastie

0
Pandémia si vybrala na vzťahoch svoju daň – miera rozvodovosti rastie

Najnovšie čísla svedčia o tom, že pandémia si vybrala na vzťahoch svoju daň. Pandémia nie je pre páry ľahká. Zasahuje všade: od finančných problémov po nové pracovné podmienky, od chorých členov rodiny cez zvládanie detí a online výučby, od toho, že sme viac ako kedykoľvek predtým doma, až po odporúčané sociálne dištancovanie sa od priateľov a rodiny.

Bremeno pandémie je čoraz ťažšie najmä kvôli neistote – nevieme, kedy sa pandémia skončí.

Je veľa vecí, ktoré treba zvládnuť. A pre niektoré páry je toho príliš veľa. Podľa právnych záznamov sa tento rok v lete zvýšil záujem o rozvodové zmluvy o ohromujúcich 34 percent v porovnaní s minulým rokom. Údaje naznačujú, že účinok pandémie bol rýchly: už tri týždne po karanténe sa ľudia usilovali o rozvod v takej miere, ktorá predstihla predchádzajúce roky. Kratšie manželstvá sa javia viac ohrozené.

Viac ako polovicu prípadov rozvodov dokumentovaných prostredníctvom právnych záznamov tvorili páry, ktoré boli zosobášené za posledných päť rokov. Leto možno skončilo, ale nepriaznivé účinky pandémie na manželstvá pretrvávajú. V októbri tohto roku právnické firmy zaznamenali 70-percentný nárast telefonátov v porovnaní s minulým rokom. Rozvody sú na vzostupe.

Čo sa skrýva za týmto trendom?

Niektorí špekulujú, že aj nešťastné páry mohli byť pred pandémiou stabilné, ak pred marcom 2020 strávili značný čas od seba. Medzi cestou do práce, pracovnou dobou, spoločenskými povinnosťami, rodinnými povinnosťami a aktivitami detí mohli manželské páry fungovať každodenne bez toho, aby spolu trávili veľa času. Mnoho nešťastných párov bolo dostatočne rozptýlených na to, aby sa ich pozornosť nevenovala stavu ich manželstva. Avšak to sa zmenilo, keď po začatí pandémie museli zostať doma a dodržiavať sociálnu izoláciu. Zrazu páry nemohli ignorovať svoj vzťah.

Tieto špekulácie majú určité opodstatnenie: vieme, že vonkajšie stresové faktory majú horší vplyv na páry s už existujúcimi problémami a že COVID-19 priniesol celý nový rad stresových faktorov. Tieto stresové faktory poškodzujú niektoré páry viac ako iné. Vonkajšie stresové faktory môžu niektorým párom sťažiť zapojenie sa určitých procesov, ako napr. schopnosť reagovať na potreby partnera, alebo podporovať sa navzájom.

Prečítajte si: 13 tipov, ako riešiť konflikty vo vzťahu

A to je problém, pretože tieto procesy určujú kvalitu vzťahov, ktorá zodpovedá stabilite. Inými slovami, ak pár už zápasil s problémovou komunikáciou a nedostatočnou podporou alebo mal iné vážne problémy, ďalší stres vyvolaný pandémiou pravdepodobne tieto existujúce problémy ešte zvýšil. Tieto páry sa málo zapájali do vzájomnej partnerskej podpory, ktorá bola potrebná pre ich vzťah v tejto zložitej dobe.

Ďalšou obeťou COVID-19 môžu byť manželstvá

Ľudia sa rozvádzajú z najrôznejších dôvodov, ale tieto údaje poukazujú na znepokojujúci trend: rast rozvodovosti spojený s pandémiou. To znamená, že veľa ľudí zažíva nielen bežné stresové faktory vyvolané pandémiou (napr. izolácia, pracovné zmeny, zdravotné problémy), ale tiež prežívajú jeden z najťažších životných prechodov, rozvod. Rozvod je mimoriadne stresujúci aj v pokojnom svete. Ľudia, ktorí uvažujú o rozvode alebo ho prežívajú, môžu hľadať podporu, ktorá im pomôže zorientovať sa v tejto veľkej životnej udalosti v tomto veľmi stresujúcom období.

žiadne príspevky na zobrazenie