Akčne a bezpečne: Nestačí sa pozerať len pred auto

0
Akčne a bezpečne: Nestačí sa pozerať len pred auto

„Mali by sme predvídať správanie sa iných vodičov,“ hovoria Lucia Solomon zo SuperDRIVE a Zuzana Lieskovcová, dlhoročná navigátorka v relly. Akčné dámy sa spojili, aby nakrútili tretí diel seriálu Akčne a bezpečne. V treťom dieli sa rozprávali o najdôležitejšom zmysle, ktorý používame pri šoférovaní – zraku.

Relácia Akčne a bezpečne vznikla v spolupráci Peugeot Slovensko a SuperDRIVE.

Aká je správna technika pohľadu?

Ako si všímať priestor pred vozidlom, za vozidlom a na stranách?

„Mali by sme sa dívať čo najďalej od seba, predvídať všetky vozidlá, ktoré vidíme v rámci premávky. Tu vidíme tri autá a nevieme, či sa niektoré pohne…,“ hovorí Zuzana.

„Nestačí sa pozerať pred auto. Keď pozeráme dostatočne dopredu, umožní nám to lepšie sa pripraviť. Najlepšie sa pripravíme sa na reakciu, keď predpokladáme a predvídame riziko,“ dopĺňa Lucia. Keď už nastane nejaká krízová situácia, nikdy nie je dobré pozerať sa na ten problém, na tú prekážku. Máme šmyk a vidíme tam jeden strom, tak tam nakoniec aj vrazíme. Pozeráme sa tam, kam chceme ísť,“ hovorí Lucia.

Ako sledovať priestor po stranách?

„V meste mám pravidelne, že vchádzam do kolóny alebo do krízovej situácie, ktorá nie je naša, ale nejakého vozidla vpredu. Veľkou výhodou áut sú tretie brzdové svetlá, keď vidím priveľa brzdových svetiel, viem, že sa niečo deje a automaticky spomaľujem. A kontrolujem si vozidlo za mnou,“ hovorí Zuzana.

Vo videu sa ešte dozviete:

  • ako často sledovať spätné zrkadlá a ako si ich nastaviť,
  • čo je dôležité pri jazde v noci,
  • kedy rada cestuje Zuzana,
  • ako bojovať s únavou pri šoférovaní.

Prečítajte si: Ako si správne nastavíte sedadlo?

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu