Ako bezpečne zareagovať na agresívneho vodiča?

0
Ako bezpečne zareagovať na agresívneho vodiča?

„Bezpečnosť na ceste je mozaika pospájaná z detailov,“ hovorí Lucia Solomon zo SuperDRIVE. „Sú veci, na ktoré som pri šoférovaní v minulosti nemyslela,“ dopĺňa s uznaním Zuzana Lieskovcová, dlhoročná navigátorka relly po spoločnom jazdení s Luciou.

V dnešnom dieli Zuzana Lieskovcová a Lucia Solomon nadviažu na minulú tému rozostupov medzi autami a na priestor okolo vozidla pri zastavení – ako správne zastaviť auto, keď je prvé alebo druhé vozidlo na križovatke.

Program vznikol v spolupráci s Peugeot Slovensko a SuperDRIVE.

Správne zastavenie za vozidlo?

„Treba zastaviť tak, aby vodič videl, ako sa zadné kolesá autá pred nami dotýkajú cesty. Je to taká finta, ako si vyrátať cca 3 metre, ktoré by mali byť medzi nami a autom pred nami,“ hovorí Lucia. „Ak sa budeme potrebovať uhnúť záchranke alebo budeme vidieť, že auto za nami nestíha dobrzdiť a potrebujeme okamžite odísť z miesta, tak pri tejto vzdialenosti ľahko odídeme a nemusíme cúvať,“ dodáva.

„Keď na tréningu povieme, že priestor k zastaveniu za vozidlom by mal byť takýto, tak viac ako polovica účastníkov sa chytá za hlavu, že to je nereálne a že ich za to každý vytrúbi. A potom si sadneme do auta a pochopia, že to nie je také zlé,“ hovorí Lucia.

„Kolóny sa spôsobujú aj častným rozptýlením vodičov, keď padne zelená, tak je veľa vodičov, ktorí nie sú pripravení – auto pred nimi odišlo a oni sa nevedia rýchlo pohnúť. Mňa učili čo najrýchlejšie a najplynulejšie opustiť križovatku,“ hovorí Zuzana.

Vo videu sa ešte dozviete:

  • Aké by mali byť rozostupy medzi autami?
  • Kedy vyhodiť smerovku.
  • Čo ak jazdíme za autom, cez ktoré nevidíme, napríklad za dodávkou?
  • Čo je časová pružina a ako si ju udržiavať?

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu