Ako bojovať proti nevedomým nákupom?

0
Ako bojovať proti nevedomým nákupom?
pixabay.com

Pravidelne som dostávala šaty od mamy, a nevyberala som si ich sama a ani ich nevyžadovala. Nie sú úplne na zahodenie a mame to neodmietnem, predsa to už raz kúpila.

Niekoľko som ich dostala aj od kamarátok, pretože aj to je „dôkaz“ kamarátstva navzájom si zdieľať šatník. Niekedy vyrazíme s babami  do obchodov zistiť,  čo majú nového. A keďže sa kolekcie obmieňajú každý týždeň, vždy na niečo nové aj natrafíme. A občas si vyšťavená z práce chodievam po stratenú náladu do vybraných butikov, len tých praxou osvedčených, kde vždy niečo nájdem.

Z tohto občas sa stáva často, pretože ako mám pospájať tie kúsky od mamy, od kamošky s úlovkami z výjazdu a vylepšovačmi nálady? Je to problém neskombinovateľnosti, ktorý musím vyriešiť. A tak zháňam, zháňam v snahe zachrániť šatník, ale nenachádzam. Dokonca ani e-shopy neprinášajú uspokojivé riešenie.

Keď sa zastavím,…

Po x-tom, presnejšie x-stom kolečku, sa zastavím, spomalím a uvedomím si, aké je to celé nezmyselne sa opakujúce. A aké to ešte je? Zbytočné, finančne náročné, neužitočné, vyčerpávajúce, niekedy zúfalé… ale hlavne NEVEDOMÉ. Ak nazriem v myšlienkach o kúsok ďalej, uvidím aj to, ako tie šaty končia. Na nevyužívanej hromádke v skrini. V horšom prípade ich nosieva osoba celá odetá do nespokojnosti, JA – nekonečná zachránkyňa nevedomého šatníka.

Nevedomé nakupovanie

Prečo je tomu tak? Nikde v uvedených prípadoch totiž nie som duchom prítomná, nie som napojená na seba, svoje vnútro, svoje telo a jeho potreby. A v takom stave tvorím, a čo tvorím? Tvorím to, čo sa potom nechcem nosiť. V akej kvalite to prišlo, takú kvalitu to v sebe má. Obsahuje to jej odtlačok, ktorý cítim a vnímam… A tak ako tie veci prišli, tak aj odídu…

Ak tieto skryté tendencie nepostrehnete, a necháte to fungovať a pracovať za vás, stane sa to znova. Ako sa z nich vyvliecť? Je potreba ich najprv vypátrať.

Tu je niekoľko príkladných situácií, ktoré môžu viesť k hromadeniu šiat s nulovým úžitkom.
  • Nákupy pre „vylepšenie nálady“
    Cítite sa pod psa a rozhodnete sa, že nový kus do šatníka vám to vyrieši. Ak si to neuvedomíte, o čo ide, môže to ľahko skĺznuť do zvyku a skončíte s kopou šiat, o ktoré nezakopnete. Podobné priťahuje podobné, a teda ak ste emocionálne dolu a kúpite si šaty, hneď ako naberiete svoju rovnováhu (nie vďaka nákupu), šaty skrátka prestanú s vami harmonizovať.
  • „Spoločenské nakupovanie“
    Možno sú nákupy istá forma trávenia spoločného času s blízkymi osobami. Je to fajn mať parťáka, ktorý pomôže s výberom pri nákupoch. Ale ak je tých výjazdov priveľa a končia nákupom oblečenia, ktoré nepotrebujete, asi by bolo lepšie nájsť si zmysluplnejšiu činnosť. Uvedomte si!
  • Nakupy „z nutnosti“
    Potrebujete niečo na seba keď: ste pozvaní na spoločenskú udalosť, začínate so športom, k nástupu do novej práce atď. Jedno po druhom to zmysel dáva, však?  Iný dojem to už robí, ak sa na to pozrieme celkovo. Skúste sa pred vaším najbližším plánom ísť na nákupy pozastaviť a zamyslieť sa, či je naozajstnou potrebou alebo  nákupnou výhovorkou.
  • Dodanie sebavedomia
    Možno ste si šatstvo našli ako svoj nástroj k zvýšeniu/udržiavaniu sebavedomia. Áno, môže to fungovať. Zoženiete si tie „správne“ šaty pre „správnu“ spoločnosť, ale nikdy sa šaty samotné nedotknú hlbín, kde sa usídlil pocit z nedostatočnej sebahodnoty. Pravdou je, že veci je potreba ošetriť z vnútra navonok a nie naopak. Takže najprv sa venovať nízkej sebahodnote a potom môžete nosiť čokoľvek sa Vám zachce a budete sa cítiť skvele.
  • Nutkavé nakupovanie
    Máte doma veľa šiat, ktoré majú na sebe ešte vysačky, a teda ste si ich v živote neobliekli? Pravdepodobne ide o nejaký stupeň závislosti. Hromadenie šiat neprinesie zmysel vášmu životu. Možno bude potreba zvážiť odbornú pomoc.
  • Nákupy „za každú cenu“
    Sú to také mini pasce číhajúce na nás v záchvatoch „jasných presvedčení“ o tom, že danú vec je nutné kúpiť v momente, keď sme v obchode. Táto nutnosť nás často odvedie na inú koľaj, kde už nevnímame, čo sa nám naozaj páči, ale plníme stanovené zadanie. Pozor na túto výhybku.

Ako na elektronický šatník?

Neuveríte, ale aj mobil môže byť pomocníkom pri uvedomelom nakupovaní. Vyskúšajte si vytvoriť elektronický šatník. Z dlhej chvíle môžete kdekoľvek nafotené kúsky rôzne zoradiť, triediť a vytvárať z nich kreatívne outfity.

V tažkých momentoch v obchode si môžete skontrolovať, čo máte doma, prípadne či zvažovaná vec sa k už starostlivo pretriedeným a vybraným šatám vôbec hodí. V rámci organizácie svojho šatníka si ponechané kúsky oblečenia nafoťte do svojej aplikácie Your Closet, ClosetSpace pre Android alebo Stylebook pre iPhone).

satnik v mobile

Ak vás ešte po tom všetkom, čo už viete, zachváti stav okamžite si niečo kúpiť, (poznáte ho aj tak, že so sebou nenosí ani pokoj a ani radosť), zbystrite svoju pozornosť, zhlboka sa nadýchnite, napite sa vody a s úsmevom sa otestujte hneď „in flagranti“. Mini testík nájdete po kliknutí na tento odkaz s článkom. Nenakupujte, ak ste emocionálne na nule, fyzicky unavení alebo hladní. Aj výpredajom sa dá odolať. Ako? Kúpili by ste si tú vec aj za plnú cenu?

Spojte nákupy s úspechom

V knižke HYGGE od autora M. WIKINGA [1] som našla krásny tip, ako si užiť nákupy a z ich výsledkov sa tešiť. Spojte si nákupy s nejakou príjemnou životnou udalosťou alebo úspechom (aj maličký sa počíta). Naplánujte si ich ako vedomú činnosť, ktorou oceníte seba za niečo významné, či pekné vo vašom živote. Vyzbrojíte ich tak pozitívnym nábojom.
Nezabudnite, že ak niečo nové predsa len prinesiete domov, starému a nepotrebnému môžete zamávať na rozlúčku …
!!! Nevedomé nákupy tiež prispievajú k „Fast Fashion“ biznisu. Pozrite si dokument o odvrátenej tvári módneho priemyslu a pouvažujte, čo svojím nákupom podporujete !!!

zdroj fotky: Adobe.stock.com


[1] MEIK WIKING:HYGGE: Jota,2017. ISBN 978-80-7565-111-2
[2] https://www.fler.cz/magazin/the-true-cost-pribeh-o-nasem-obleceni-1752; 
oficiálna stránka dokumentu: https://truecostmovie.com/

žiadne príspevky na zobrazenie