Ako naštartovať svoj mozog v priebehu niekoľkých sekúnd?

0
Ako naštartovať svoj mozog v priebehu niekoľkých sekúnd?
Zdroj: freepik.com

Únava mozgu je v modernom živote chronickým problémom. Naše mozgy sú prepracované, preťažené a nedostatočne odpočinuté. Často sa stretávame s tým, že keď si potrebujeme spomenúť na dôležitý detail alebo pocit, akoby bola naša pamäť vyčerpaná.

Nemusí to však byť tak. Prišlo sa na niekoľko techník, ktoré dokážu naštartovať náš mozog a zabezpečujú plné využitie jeho potenciálu. Spánok, meditácia a všímavosť sú stratégie, ktoré môžu pomôcť posilniť naše mozgové funkcie. Kým sa však človek prepracuje k ich reálnemu využitiu, trvá to dlho.

Krátkodobé možnosti na posilnenie mozgu

Áno, a je to jednoduché: Skúste zavrieť oči. Všimli ste si niekedy, že keď sa malé deti snažia niečo vyloviť z pamäte, zatvoria si oči? A má to reálny základ. Niekoľko štúdií za posledných niekoľko rokov ukazuje, že zatváranie očí zvyšuje mozgovú energiu, zlepšuje pamäť a dokonca podnecuje kreativitu.

Jedna štúdia napríklad viedla ľudí k tomu, aby si pozreli video o simulovanom zločine. Neskôr boli požiadaní, aby si spomenuli na podrobnosti videa – napríklad čas zobrazený na nástenných hodinách alebo počet ľudí na scéne – buď so zavretými očami alebo s otvorenými. Výsledky ukázali, že očití svedkovia, ktorí počas stiahnutia zavreli oči, si pamätali 44 percent správnejších detailov ako tí, ktorí držali oči otvorené.

Prečítajte si aj článok o tom, kto je zodpovedný za vaše emócie

oko
pixabay.com

Posilnenie kreativity

Pamäť nie je jediná vec, ktorá sa zlepšuje, keď sú naše oči zatvorené. Podporíme tým aj našu kreativita a vynaliezavosť. V jednej štúdii dostali ľudia dva testy na zistenie miery tvorivosti. Prvý test pomáhal posudzovať odlišné myslenie (t.j. prísť s viacerými nápadmi alebo riešeniami problému). V tomto teste boli ľudia požiadaní, aby vymysleli nové použitia pre spoločný objekt. Napríklad inovatívnym použitím železa by bolo pripraviť grilovaný syrový sendvič alebo zohriať polievku v plechovke.

Druhým testom zase hodnotili konvergentné myslenie (t.j. prísť s najlepším riešením problému). V teste dostali ľudia tri slová a museli vygenerovať štvrté slovo, ktoré sa vzťahuje na prvé tri. Napríklad slová „strom“, „koláč“ a „kvapka“ súvisia so slovom citrón. V štúdii polovica respondentov ukončila tieto testy s otvorenými očami a polovica so zavretými očami. Výsledky: Pri obidvoch testoch mali ľudia, ktorí odpovedali so zavretými očami, takmer dvojnásobné skóre ako ich náprotivky s otvorenými očami.

Prečo zatváranie očí zvyšuje efektivitu nášho mozgu?

Odpoveď je jednoduchá: váš mozog je stroj ako každý iný. Má len obmedzené množstvo pozornosti a energie. A jedným z faktorov, ktorý nasáva a vyčerpáva veľa tejto energie, je zrak. Stovky miliónov neurónov v našom mozgu sú venované výlučne videniu – to je približne 30 percent našej mozgovej hmoty.

oci oko
pixabay.com

Keď to porovnáte s 8 percentami nášho mozgu venovaného dotyku a 3 percentami podľa chuti, uvedomíte si, aké veľké množstvo spotreby mozgovej kapacity má náš vizuálny systém.

Keď zavriete oči, uvoľníte energiu spojenú s týmito 30 percentami a odkloníte ju k aktuálnej úlohe.

Je to trochu ako keď máte na pozadí vášho počítača alebo telefónu spustených veľa iných programov a všetko je trochu pomalé. Ak tieto programy ukončíte a uvoľníte procesor, veci začnú fungovať oveľa efektívnejšie. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že váš mozog intuitívne vie, že zatvorenie očí môže zlepšiť jeho výkon. A zdá sa, že to deti robia inštinktívne. Medzinárodná štúdia vykonaná v roku 2015 zistila, že ľudia žmurkajú častejšie a dlhšie tesne predtým, ako sa chystajú vyriešiť kreatívny problém.

Existuje niekoľko techník, ktoré môžete použiť na zvýšenie svojej inteligencie, ale žiadna z nich nie je taká jednoduchá, rýchla a bezplatná, ako len zatvorenie očí. Takže nabudúce, keď sa snažíte spomenúť si na niekoho meno alebo si vymyslieť testovaciu otázku alebo dokonca zatlačiť na kreativitu, vyskúšajte tento jednoduchý trik.

Stačí zavrieť oči a otvoriť potenciál mozgu.

žiadne príspevky na zobrazenie