Ako na financovanie podnikania?

0
Ako na financovanie podnikania?
financie

Keď začíname podnikať, jednou z najpálčivejších otázok je tá o financovaní. Kde vziať peniaze na začiatok? Oslovili sme jednu z bankových inštitúcií, aby sme zistili, akou formou je možné podnikanie financovať. Možno budete prekvapené, že bankový úver nie je až také náročné získať.

Málokto si uvedomí, že okrem základných vecí na rozbeh podnikania, napríklad priestorov, vybavenia kancelárií či informačných technológie musí podnikateľ investovať peniaze aj do svojho rozvoja. Najmä tí, ktorí ponúkajú služby, musia často platiť za rôzne kurzy, certifikáty či osvedčenia nemalé čiastky. Podnikateľ potrebuje peniaze hlavne na úplnom začiatku svojho podnikania. Možno ešte predtým, ako vôbec získa živnosť alebo založí spoločnosť.

Viktória Pagurková zo Slovenskej sporiteľne radí: „Na začiatku každého podnikania je najdôležitejšie mať premyslený finančný plán svojho biznisu. Do neho vstupujú nielen položky, ktoré potrebuje podnikateľ na výrobu svojho produktu, ale aj celkové prevádzkové náklady, ako sú nájom, energie, drobný materiál a podobne.“

Ako na financovanie podnikania?

„Existujú typy podnikania, v ktorých môže začínajúci podnikateľ začať prakticky bez štartovacieho kapitálu, no častejšie sa stáva, že na rozbeh podnikania potrebuje určitú investíciu. Najčastejším zdrojom financovania rozbehu vlastného biznisu sú bezpochyby vlastné zdroje. Výhodou týchto zdrojov je, že ich podnikateľ nemusí nikomu vracať. Nevýhodou je, že každý má svoje limity úspor, najmä v prípade mladých ľudí,“ vysvetľuje Viktória Pagurková.

Ďalej pokračuje: „Druhým spôsobom financovania je pôžička od rodiny a známych. Tu je, samozrejme, potrebné si uvedomiť, že požičanie finančných prostriedkov od rodiny môže v prípade neúspešného podnikania narušiť rodinné vzťahy. Je preto veľmi dôležité správať sa maximálne obozretne a požičiavať si s vedomím, že to viem stopercentne vrátiť.“

Treťou možnosťou je investor. Viktória Pagurková hovorí: „V neposlednom rade je dôležité spomenúť financovanie prostredníctvom vstupu investora do firmy, prípadne formou dotácií.“

Úver z banky ako jedna z najlepších možností

„Ďalším z najčastejších spôsobom financovania rozbehu vlastného biznisu je úver z banky. Ten odporúčam začínajúcemu podnikateľovi, ktorý má presne premyslený svoj biznis plán, jasne zadefinovaný Cash flow plán a úver od nás by mu jednoznačne pomohol pri rozbehnutí biznisu,“ hovorí Pagurková.

Prečítajte si aj 10 tipov, ako začať podnikať

pagurkova
Viktória Pagurková

„Je veľmi dôležité si vopred uvedomiť, že poskytnutie bankového úveru na rozbeh podnikania je veľmi ojedinelá záležitosť a že banky sú veľmi obozretné pri poskytovaní úverov najmä začínajúcim podnikateľom bez podnikateľskej minulosti. Väčšina bánk chce vopred vidieť hospodárske výsledky a dostatočné zabezpečenie úveru,“ pokračuje špecialistka.

Poskytovanie úveru aj začínajúcim podnikateľom

Viktória Pagurková sama zastupuje jednu svetlú výnimku, a to Slovenskú sporiteľňu. „Tá ako jediná banka na Slovensku dokáže poskytnúť úvery aj úplne začínajúcim podnikateľom ako aj firmám, ktoré nemajú dostatočnú históriu na trhu alebo ktoré rozbiehajú úplne nové aktivity.“

V akej forme je možné získať financie? Ak máte biznis plán, máte šancu aj na viac. „Investičným úverom, povoleným prečerpaním či lízingom v prípade obhájenia biznis plánu v banke,“ vysvetľuje Pagurková.

Na začiatku stačí iba nápad

Znie to ako nereálna idea, ale zakladá sa na skutočnosti. Vedeli ste, že do banky môžete ísť na začiatku iba s nápadom?

„K získaniu takéhoto financovania podnikateľ nepotrebuje žiadnu históriu, ba dokonca k nám môže prísť iba s nápadom, ktorý má zatiaľ v hlave či na papieri a rozmýšľa, či by malo zmysel sa mu venovať naplno v rámci podnikania,“ uzatvára Viktória Pagurková.

Ak premýšľate nad tým, že by ste začali podnikať, no potrebujete povestné postrčenie, prečítajte si aj ostatné články, ktoré sa venujú aktivitám začínajúcich podnikateliek. Nebojte sa načerpať inšpiráciu všade okolo vás.

Článok bol pripravený v spolupráci so zacinamepodnikat.sk.

Prečítajte si viac informácií o tom, čo je dôležité pre podnikanie a ako začať podnikať (aj bez peňazí)

Foto: pixabay.com, zmenené

Predošlý Ako naštartovať svoj mozog v priebehu niekoľkých sekúnd?
Pokračovať Ako zlepšiť svoj intímny život?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie