Ako niekoho správne predstaviť?

0
Ako niekoho správne predstaviť?

V tomto článku sa dozviete, ako sa rozhodnovať, koho predstaviť, či pri tom používať celé mená a tituly, a poradie, koho najskôr predstaviť.

Vedieť, ako niekoho predstaviť v obchodnom a spoločenskom prostredí, je dôležitá sociálna zručnosť, ktorú by ste nemali prehliadať. Prečo je predstavovanie dôležité? Pomáhajú vám spoznať ľudí a upokojiť ostatných.

Našťastie s praxou je predstaviť ľudí oveľa jednoduchšie. Nižšie je uvedených niekoľko jednoduchých krokov na úvod.

Zistite, kto by mal byť komu predstavený

Najprv treba povedať meno staršej alebo vyššie postavenej osoby, ale s tým, že predstavujeme najprv tú druhú osobu vyššie postavenej osobe. Napríklad najprv predstavíme muža žene, mladšieho staršiemu a pod.

Napríklad: „Doktor Jones, rád by som vám predstavil môjho priateľa Johna.“

Keď sú všetky ostatné veci rovnaké, najprv by ste mali povedať meno osoby, ktorú poznáte lepšie. V obchodnej situácii je klient vždy považovaný za vyššie postaveného. Na večierku by hostia mali byť vždy predstavení čestnému hosťovi.

Používajte celé mená a tituly

Ak nie ste v neformálnom prostredí, používajte krstné mená a priezviská, ako aj tituly ako doktor, keď je to vhodné. Ak osoba, ktorú predstavujete, má k vám vzťah, podeľte sa o to s ostatnými.

Napríklad: „Edith Smithová, rád by som vám predstavil Natalie Jones.“ (Edith je staršia ako Natalie)

„Prezident Biden, rada by som vám predstavila svojho manžela Paula Browna.“

12 taktík na online a offline konverzáciu

Najprv predstavte jednotlivcov

V skupinovom prostredí, napríklad na večierku, najprv predstavte osobu skupine.

Napríklad: „David, toto sú moji priatelia Steve, John, Elizabeth a Natasha. Všetci, toto je David.“

Takéto úvody by sa mali robiť pre skupinu až šiestich ľudí. Ak je prítomných viac ako šesť ľudí, predstavte sa iba tým, ktorí sú nablízku alebo tým, s ktorými bude osoba sedieť. Nikdy by ste nemali viesť niekoho po miestnosti pri predstavovaní.

Povedzte aj nejaký úvod

Vo všeobecnosti, keď ste niekomu predstavení, je zdvorilé povedať „Ako sa máš?“ Ak je to niekto, o kom vám povedali, môžete povedať komentár v zmysle „Ten a ten mi o vás toľko povedal“.

Ak vás niekto zabudol predstaviť, predstavte sa a vysvetlite, ako poznáte hostiteľa, ak ste u neho na párty. V obchodnom prostredí je natiahnutie ruky na podanie ruky vo všeobecnosti vhodnejšie, ak ste vo dvojici osobou na vyššej pozícii. Je tiež lepšie počkať si s podaním ruky až po úvode, aby ste sa mohli najskôr sústrediť na meno toho druhého.

Ako urobiť dobrý prvý dojem?

Tipy a triky

  • Ak ste zabudli niekoho meno, je zdvorilejšie a menej trápne uznať skutočnosť, ako sa vyhýbať predstavovaniu.
  • Ak vás predstavujú skupine ľudí, nemusíte po každom predstavení niečo povedať. Je v poriadku po prvom predstavení len prikývnuť, aby ste sa vyhli opakovaniu.
  • Pravidlá formálnej etikety diktujú, že muži by mali stáť pri predstavovaní ženám a ženy by mali stáť pri predstavovaní starším ženám. Pri rozhodovaní, či sa postaviť, je však najlepšie posúdiť situáciu a činy svojho okolia.
  • Urobte si čas na predstavenie. Hovorte pomaly, aby každý rozumel menám, ktoré hovoríte.
  • Keď sa predstavujete, nepoužívajte tituly ako „Dr.“ Znie to povýšene.

Slovo na záver

Ak sa ocitnete pred úlohou predstavovať sa alebo byť predstavený, skúste si zapamätať pravidlá, ale nenechajte sa nimi príliš pohltiť. Predovšetkým ponúknite vrúcny úsmev a pevný stisk ruky. Buďte vítaní a otvorení a zvyšok vášho úvodu by mal prirodzene zapadnúť; možno sa dokonca ocitnete na začiatku krásneho priateľstva.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie