Ako odhlučniť byt?

0
Ako odhlučniť byt?

Aj keď ľudia väčšinou považujú akustickú penu za riešenie kompletného odhlučnenia, nie je to úplne tak. Hlavnou úlohou akustických pien je totiž zlepšenie akustiky priestoru, to znamená zaistenie lepšieho porozumenia a rozoznávania zvuku, zvýraznenie určitých frekvencií či vzájomné porozumenie v interiéri.

Na odhlučnenie bytu v zmysle zníženia priezvučnosti napríklad stien či dverí a ďalších častí miestnosti dobre poslúžia špeciálne, ťažké, lisované akustické dosky, ktoré zvuk jednak spoľahlivo pohltia a zároveň ho neprepustia ďalej. Veľkou prednosťou týchto dosiek je ich jednoduchá inštalácia. Lisované akustické dosky sa jednoducho krájajú, nie je z nich zdraviu škodlivý mikroprach, ako napríklad zo stavebnej vaty, čím sa s lisovanými akustickými doskami dobre pracuje. Realizáciu si teda zvládne priemerne zručný človek zabezpečiť svojpomocne.

Aby sme dosiahli celkové odhlučnenie bytu, je nutné nezabudnúť, že ide o odhlučnenie skutočne celej miestnosti v byte – od stropu, cez steny až k podlahe. Preto napríklad pri aplikácii odhlučňovacích panelov iba na strop nebude výsledok taký uspokojivý a zvuk sa bude kvôli zvukovodivému železobetónu šíriť po zvyšných stenách ďalej.Existuje viacero spôsobov na odhlučnenie bytu. Odlišujú sa tým, či nám ide o zabránenie prieniku hluku von alebo naopak. Ideálne je umiestniť protihlukovú izoláciu z tej strany, odkiaľ hluk vzniká tak, aby medzi hlukom a murivom vznikla bariéra.Pokiaľ chcete zabrániť priechodu hluku von z domu, akustické dosky aplikujte priamo na stenu pomocou lepidla. Tým docielite, že ani pri väčšej hlučnosti (napríklad hudbou, hrou na nástroj či televíziou) nebudete rušiť susedov ani širšie okolie. Na tieto dosky je možné pre určitú estetiku interiéru umiestniť napríklad aj omietku či obklady zo sadrokartónu. Z lisovaných akustických dosiek sa dá urobiť aj dočasný poklop do okien.Naopak pre zamedzenie hluku hlasných susedov cez predeľujúcu stenu by bolo lepšie, ako sme si povedali vyššie, aby oni aplikovali izoláciu na svoju stranu muriva.

To je ideálny stav, ale pochopiteľne, nie vždy je toto možné a musí sa izolovať z vašej strany steny. V tom prípade je preto možné vytvoriť vzduchovú medzeru medzi predstenou a samotnou stenou. Vzduch je totiž tým najlepším izolantom, vďaka čomu je táto metóda jednou z najefektívnejších. Pri tejto metóde sa pred stenou urobí rastrová konštrukcia z hliníkových CD a UD profilov. Akustické dosky sa na túto konštrukciu pripevnia skrutkami. Ako povrchovú úpravu je možné použiť perlinku, omietku či štuk. Prípadne dosky ako je sadrokartón, alebo napríklad OSB dosky či iné pohľadové dosky.

Ako zrealizovať úspešné odhlučnenie?

Najprv je nutné zmerať, koľko metrov štvorcových materiálu bude potrebných na odhlučnenie. Kvôli vysokej hmotnosti akustických dosiek sú dodávané v rozmere 1x1m, aby sa s nimi jednoduchšie pracovalo, ako aj kvôli bezpečnosti na pripevnenie na strop.Aplikácia dosiek je pomerne rýchly proces, s niekoľkými pomocnými rukami ide maximálne o prácu počas jedného víkendu. Odhlučnenie si však žiada trochu viac priestoru na prácu, je teda žiaduce vypratanie priestoru pre následnú manipuláciu s doskami.Ďalšou nutnosťou je príprava povrchu stien miestnosti. Na lepenie (rovnako ako napríklad pri molitane) sa štandardne používa polyuretánové lepidlo značky Den Braven, ktoré pre lepšiu výdrž na stenách potrebuje predchádzajúcu úpravu, aby nebol povrch stien príliš hladký.

Ďalej na spevnenie podkladu je dobré steny napenetrovať.Na lepenie dosiek na strop odporúčame vytvorenie ľahkej nosnej konštrukcie, ktorá uľahčí prácu pri držaní dosky na strope.

Ako funguje odhlučnenie stien v praxi?

A aký typ materiálu je vhodné použiť na protihlukovú izoláciu steny? Pokiaľ je vaším cieľom zníženie celkového prenosu hluku, najúčinnejšia bude aplikácia lisovaných akustických dosiek. Tieto dosky majú ideálne vlastnosti ako na zvukovú, tak aj na tepelnú izoláciu – nie sú totiž priepustné a monolitické, sú pevné a ťažké. Pri použití iba klasického akustického molitanu síce dôjde k vylepšeniu vnútornej akustiky, ale tieto dosky neslúžia na samotné odhlučnenie.

Stavebné konštrukcie a ich účinok

Rovnako ako sa napríklad teplo šíri kovom, hluk sa šíri konštrukciou. Záleží potom na materiáli, ako veľmi sa bude hluk ďalej šíriť. Železobetónové konštrukcie a ostatné prefabrikované a liate konštrukcie (laicky povedané, napríklad paneláky), patria medzi tie najhoršie. Problémy so šírením hluku je možné eliminovať oveľa lepšie napríklad pri murovaných stenách z tehál, či novodobých chytrých tvarovkách. Tieto tvarovky nie sú jednoliate, ale spojené škárou, vďaka čomu nemajú takú vodivosť. Často sa dnes používajú aj odľahčené tehly s dutinami. Práve tým, že sú duté a majú malú objemovú hmotnosť nie sú až tak vodivé, čím aj lepšie izolujú teplo a hluk, než ťažká plná tehla. V tomto prípade platí pravidlo – čím viac materiálu, tým väčšia vodivosť. Ako už bolo vyššie spomenuté, vzduch je najlepším izolantom.

Realizácia odhlučnenia dvoma spôsobmi

Jednou z možností je nalepenie dosiek priamo na stenu, čím sa zníži šírenie hluku od vás do vedľajších miestností. V opačnom prípade, na zamedzenie hluku od susedov je vhodná inštalácia panelov na hliníkové profily CD UD, a to najlepšie trochu odsadených od steny.

Odhlučnenie stropu a hluční susedia

Pokiaľ ide o hluk od susedov k vám dole či nedajbože kročajový hluk, musí sa pri tom premýšľať trochu inak. Pri riešení problému izolácie vášho stropu je dobré docieliť to, aby medzi izoláciou a pôvodným stropom vznikla vzduchová medzera. Ako teda najlepšie vyriešiť odhlučnenie podlahy?

Kročajový hluk sa ako taký rieši najlepšie priamo od danej podlahy. Kročajový hluk (ťukanie podpätkov, dupot od dopadania päty, šúchanie po podlahe a dopadanie predmetov) nie je hluk šíriaci sa vzduchom, ako je napríklad hovorené slovo či televízia, ale je to priama vibrácia do podlahovej konštrukcie. Kročajový hluk vznikne tým, že noha dopadá pri chôdzi priamo na betónovú podlahovú dosku, či predmety dopadnú na tvrdú podlahu a vibrácie vnikajú priamo do pevnej podlahovej (u vás stropnej) dosky, čo sa potom šíri aj do stien a ostatných konštrukcií.

Preto sa to rieši ideálne od podlahy, aby kročajový hluk ani nevznikal. To v praxi znamená, dať na podlahu pod nášľapnú krytinu (pod plávajúcu podlahu/pod koberec) pružnú, tuhú vrstvu, ktorá urobí pružné podložie.

Aj na to môžu slúžiť vyššie spomínané lisované dosky. Môžu byť v menšej hrúbke napríklad 3 cm a môžu sa položiť pokojne na pôvodnú podlahu.

Potom sa na ne položia OSB dosky, ktoré slúžia ako roznášacia vrstva, aby sa napríklad nábytok neboril do mäkkých akustických dosiek. Na OSB dosky potom odporúčame položiť ešte klasický mirelon (len ako izoláciu proti rozliatym tekutinám) a až potom na túto skladbu príde podlaha, koberec či linoleum.

A ako je to s izoláciou dverí?

Posledným neodhlučneným prvkom interiéru bývajú väčšinou dvere, ktoré sa väčšinou zdajú ako jedna z najťažších častí pri odhlučnení. My vám však jedno také ľahké a pomerne lacné riešenie ponúkneme.

Vhodným materiálom na riešenie tohto problému sú osvedčené lisované akustické dosky. Presne tie isté, ktoré fungujú na steny, chce to len niekoľko úprav a na vizuálnu časť potom použiť nejaký príjemnejší materiál, ako napríklad textíliu či koženku. Ideálne je začať vybratím dverí z pántov, inštalácia bude vďaka tomu oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Z dosiek následne zostavíme tvar zodpovedajúci žiadanej ploche dverí, vynecháme iba miesto na kľučku a zámok. Z poťahového materiálu vyrežeme požadovaný tvar s miernym presahom cez dosku. Materiál poťahu potom pretiahneme cez okraj dosky a na vypnutie použijeme lepidlo či klince.

Ako posledné zostávajú zárubne a medzera medzi dverným rámom a dverami. Medzery sa jednoducho zbavíme samolepiacou izolačnou páskou, ktorej hrúbku je potrebné zvoliť vždy o trochu väčšiu, než je práve samotná medzera.

Obmedzenie vonkajšieho ruchu vďaka odhlučneným oknám

Nielen dvere, ale aj okná tvoria akusticky dôležitú časť našich interiérov. Hluk, ktorý prúdi cez ne či cez nevyplnené okenné a dverné priestory sa dá eliminovať dvoma rôznymi spôsobmi.

Tým prvým je poklop z lisovaných akustických dosiek. V pomere cena – výkon ide o najlepší možný, navyše aj veľmi dostupný variant. Lisovanú akustickú dosku stačí nalepiť na inú, ideálne drevenú dosku, čím ju spevníme a lepšie potom zarazíme do okenného či dverného priestoru. Veľkosť lisovanej dosky by mala byť o niečo väčšia, než je samotný okenný otvor (odporúča sa asi o 4 mm z každej strany). Lepidlo vždy použite iba na jednu z dosiek a pred samotným pritlačením dosiek k sebe ho nechajte ešte 4 až 5 minút odvetrať.

Druhou možnosťou je použitie akustického nariaseného závesu, kde ide skôr o estetickú metódu, nie tak efektívnu ako predchádzajúcu. Stretávame sa s ňou napríklad pri zádverí kín či divadiel.

Na elimináciu hluku cez okno/dvere alebo napríklad na predel dvoch priestorov je vhodné zvoliť ťažké akustické závesy. Gramáž = útlm. Prípadne je vhodné dať stredne ťažký záves do dvoch vrstiev. Je dobré docieliť celkovú gramáž minimálne 600g/m2. Napríklad tento záves ušiť ako dvojvrstvový. Okrem gramáže týmto spôsobom získame aj pohľadovosť závesu z oboch strán.

Aby akustický záves dobre fungoval, mal by byť nariasený ideálne v pomere 1,8 x šírka okna či dverí. Na zvýšenie efektivity je tiež žiaduce, aby bol ukotvený od stropu až k zemi. Ide teda o veľké množstvo materiálu a teda o nie príliš lacnú metódu zaistenia lepšej akustiky.

Informačný servis

žiadne príspevky na zobrazenie