Ako odpustiť sám sebe?

0
Ako odpustiť sám sebe?
pixabay.com

Odpustenie je často definované ako úmyselné rozhodnutie zbaviť sa pocitov hnevu, odporu a odplaty voči niekomu, o kom si myslíte, že vám ublížil. Aj keď môžete byť veľkorysí vo svojej schopnosti odpúšťať druhým, na seba môžete byť oveľa tvrdší.

Každý robí chyby, ale naučiť sa, ako sa z týchto chýb poučiť, ísť ďalej a odpustiť si, je dôležité pre duševné zdravie a pohodu. Zistite, prečo môže byť odpustenie sebe prospešné, a preskúmajte kroky, ktoré vám môžu pomôcť odpustiť si.

Naučte sa, ako si odpustiť

Sebaodpustenie nie je o tom, že neprijímate zodpovednosť, ani nie je prejavom slabosti. Akt odpustenia, či už odpúšťate sebe alebo niekomu, kto vám ublížil, nenaznačuje, že toto správanie ospravedlňujete. Aby ste si odpustili, mali by ste:

  • Pochopiť svoje emócie
  • Prijať zodpovednosť za to, čo sa stalo
  • Správať sa k sebe láskavo a súcitne
  • Vyjadriť ľútosť nad svojimi chybami
  • Urobiť nápravu a ospravedlniť sa (vrátane ospravedlnenia sebe samému)
  • Hľadať spôsoby, ako sa zo skúseností poučiť
  • Zamerať sa na lepšie rozhodnutia v budúcnosti

Odpustenie znamená, že akceptujete správanie, akceptujete to, čo sa stalo, a ste ochotní prejsť cez to a pokračovať vo svojom živote bez toho, aby ste premýšľali o minulých udalostiach, ktoré sa nedajú zmeniť. Jeden terapeutický prístup k odpusteniu sebe samému naznačuje, že tieto kroky by vám mohli pomôcť:

1. Pochopte svoje emócie

Uvedomenie si emócií, ktoré prežívate, je dôležitou súčasťou učenia sa odpúšťať si. Výskum zistil, že identifikácia a označenie vašich emócií môže pomôcť znížiť intenzitu vašich pocitov. To vám môže pomôcť lepšie regulovať emócie, vrátane tých, ktoré sú spojené s pocitmi viny a hanby.

2. Prijmite zodpovednosť za svoje činy

Odpustenie sebe je o niečom inom, než len hodiť minulosť za hlavu a ísť ďalej. Ide o prijatie toho, čo sa stalo, a prejavenie súcitu so sebou samým.

Čeliť tomu, čo ste urobili alebo čo sa stalo, je prvým krokom k odpusteniu sebe samému. Je to zároveň najťažší krok. Ak ste sa ospravedlňovali, racionalizovali alebo ospravedlňovali svoje činy, aby sa zdali prijateľné, je čas postaviť sa čelom a prijať to, čo ste urobili.

Ak prevezmete zodpovednosť a prijmete, že ste sa zapojili do činov, ktoré ublížili iným, môžete sa vyhnúť negatívnym emóciám, ako je nadmerná ľútosť a pocit viny.

3. Doprajte si láskavosť a súcit

Odpustenie si vyžaduje konfrontáciu so svojimi činmi a prejavenie ľútosti nad tým, čo sa stalo, ale je dôležité pristupovať k tomu so súcitom so sebou samým. Základom je správať sa k sebe s rovnakou láskavosťou, akú by ste prejavili inej osobe. Pokúste sa vyhnúť sebakritickému postoju a namiesto toho buďte súcitní a zároveň si uvedomte, že ste urobili chybu a chcete sa v budúcnosti zlepšiť.

4. Vyjadrite ľútosť nad svojimi chybami

V dôsledku prevzatia zodpovednosti môžete zažiť celý rad negatívnych pocitov vrátane viny a hanby. Keď ste urobili niečo zlé, je úplne normálne, dokonca zdravé, cítiť sa za to previnilo. Tieto pocity viny a výčitky môžu slúžiť ako odrazový mostík k pozitívnej zmene správania.

Zatiaľ čo vina znamená, že ste dobrý človek, ktorý urobil niečo zlé, hanba vás núti vnímať sa ako zlého človeka. To môže vyvolať pocity bezcennosti, ktoré, ak sa nevyriešia, môžu viesť k závislosti, depresii a agresii. Pochopte, že robiť chyby, za ktoré sa cítite vinní, z vás nerobí zlého človeka ani nepodkopáva vašu vnútornú hodnotu.

5. Urobte nápravu a ospravedlňte sa

Náprava je dôležitou súčasťou odpúšťania, aj keď človek, ktorému odpúšťate, ste vy sami. Rovnako ako možno neodpustíte niekomu inému, kým sa vám to nejakým spôsobom nevyrovná, odpustenie sebe je pravdepodobnejšie, keď máte pocit, že ste si to zaslúžili.

Jedným zo spôsobov, ako prekonať svoju vinu, je podniknúť kroky na nápravu svojich chýb. Ospravedlňte sa, ak je to potrebné, a hľadajte spôsoby, ako to odčiniť tomu, komu ste ublížili.

Môže sa zdať, že z tejto časti procesu má úžitok iba osoba, ktorej ste ublížili, no je v nej niečo aj pre vás. Oprava svojej chyby znamená, že už nikdy nebudete musieť premýšľať, či ste mohli urobiť viac.

6. Poučte sa zo skúseností

Každý robí chyby a má veci, ktoré ľutuje alebo ľutuje. Spadnúť do pasce premýšľania, sebanenávisti alebo dokonca ľútosti môže byť škodlivé a môže sťažiť udržanie si sebaúcty a motivácie.

Odpustenie si často vyžaduje nájsť spôsob učiť sa zo skúseností a rásť ako človek. Aby ste to dosiahli, musíte pochopiť, prečo ste sa správali tak, ako ste sa správali, a prečo sa cítite vinní. Aké kroky môžete podniknúť, aby ste v budúcnosti zabránili rovnakému správaniu? Áno, možno ste to pokazili, ale bola to skúsenosť, ktorá vám môže v budúcnosti pomôcť urobiť lepšie rozhodnutia.

7. Skúste to urobiť lepšie

Odpustiť sebe znamená aj aktívne úsilie, aby ste sa v budúcnosti mali lepšie. Keď sa budete blížiť k podobným situáciám, zamyslite sa nad tým, ako ste sa cítili pri svojich minulých chybách. Namiesto toho, aby ste sa cítili vinní za minulé chyby, pripomeňte si, čo ste sa naučili a ako môžete tieto znalosti a skúsenosti použiť na to, aby ste viedli svoje činy rozumnejšie.

Obmedzenia odpustenia sebe samému

Aj keď je sebaodpustenie mocnou praxou, je dôležité si uvedomiť, že tento model nie je určený pre ľudí, ktorí sa nespravodlivo obviňujú z niečoho, za čo nie sú zodpovední.

Ľudia, ktorí utrpeli zneužívanie, traumu alebo stratu, môžu napríklad pociťovať hanbu a vinu, aj keď nad situáciou nemali žiadnu kontrolu. To môže platiť najmä vtedy, keď ľudia cítia, že by mali byť schopní predvídať, a preto sa vyhnúť negatívnemu výsledku (príklad toho, čo je známe ako skreslenie spätného pohľadu).

Výhody odpustenia sebe samému

Štandardnou axiómou v psychológii je, že odpustenie je dobrá vec a že prináša množstvo výhod, či už ste zažili menšie ublíženie alebo ste utrpeli oveľa vážnejšie utrpenie. To zahŕňa odpustenie druhým aj sebe.

Mentálne zdravie

Odpustenie a ponúknutie si odpustenia môže pomôcť posilniť váš pocit pohody a zlepšiť váš obraz o sebe. Početné štúdie preukázali, že keď ľudia praktizujú odpustenie sebe, pociťujú nižšiu úroveň depresie a úzkosti. Podobne je súcit so sebou spojený s vyššou úrovňou úspechu, produktivity, zamerania a koncentrácie.

Fyzické zdravie

Akt odpustenia môže tiež pozitívne ovplyvniť vaše fyzické zdravie. Výskum ukazuje, že odpustenie môže zlepšiť hladinu cholesterolu, znížiť telesnú bolesť a krvný tlak a znížiť riziko srdcového infarktu.

Vzťahy

Mať súcitný a odpúšťajúci postoj k sebe samému je tiež kritickou súčasťou úspešných vzťahov. Schopnosť nadviazať úzke emocionálne väzby s inými ľuďmi je dôležitá, ale rovnako dôležitá je aj schopnosť napraviť tieto väzby, keď sa narušia alebo poškodia.

Jedna štúdia zistila, že obe strany profitujú z toho, že „partner, ktorý sa previnil“, prejaví odpustenie sebe. Konkrétne, obaja partneri mali tendenciu cítiť väčšiu spokojnosť vo vzťahu a mať o sebe menej negatívnych myšlienok v dôsledku skutočného odpustenia sebe samému.

Výzvy v odpúšťaní sebe samému

Čím to teda je, že odpustenie sebe samému je niekedy také ťažké? Prečo ľudia často pokračujú v trestaní a nadávaní za relatívne malé chyby? Zapojenie sa do činov, ktoré nie sú v súlade s našimi vlastnými hodnotami alebo presvedčením o sebe, môže viesť k pocitom viny a ľútosti – alebo v horšom prípade k sebenenávisti.

Niektorí ľudia sú prirodzene náchylnejší na premýšľanie a sebahodnotenie, čo môže vyvolať pretrvávanie negatívnych pocitov. Skutočnosť, že odpustenie sebe zahŕňa uznanie nesprávneho konania a priznanie, že možno budete potrebovať zmenu, môže tento proces sťažiť.

Napokon, pre ľudí, ktorí ešte nie sú pripravení na zmenu, môže byť ťažšie skutočne odpustiť sami sebe. Namiesto toho, aby priznali, že by sa možno potrebovali zmeniť, mohli by sa zapojiť do akéhosi pseudo-seba-odpustenia tým, že jednoducho prehliadajú alebo ospravedlňujú svoje správanie.

Možné nevýhody sebaodpustenia

Aj keď sa odpustenie sebe vo všeobecnosti považuje za pozitívny čin, ktorý môže pomôcť obnoviť zmysel pre seba samého, existuje aj výskum, ktorý naznačuje, že niekedy môže mať škodlivý účinok. Hlavným úskalím sebaodpustenia je, že niekedy môže znížiť empatiu voči tým, ktorých vaše činy zranili.

Hoci sebaodpustenie často zmierňuje pocity viny, sú chvíle, keď toto vnútorné zameranie môže sťažiť identifikáciu s ostatnými. Tomu sa môžete vyhnúť vedomým praktizovaním empatie s tými, ktorých vaše činy ovplyvnili.

Často kladené otázky

Ako sa zbaviť viny a odpustiť si?

Zbaviť sa pocitu viny, ktorý cítite, si často vyžaduje čas. Zamerajte sa na sebasúcit, ospravedlňte sa, ak je to potrebné, a pracujte na náprave. Namiesto premýšľania o pocitoch viny sa zamerajte na to, čo ste sa naučili a na to, ako sa plánujete v budúcnosti zlepšiť.

Prečo si nedokážem odpustiť?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa môžete snažiť odpustiť sami sebe. Môže to byť preto, že sa obávate, že znova urobíte rovnakú chybu. Alebo možno sa obávate, ako môže čeliť svojim činom podkopať váš sebaobraz alebo poškodiť vašu sebaúctu. V takýchto prípadoch môže byť užitočné postupné kroky k skutočnej zmene. Rozhovor s odborníkom na duševné zdravie vám môže pomôcť spracovať vaše pocity, rozvíjať nové schopnosti zvládania a nájsť spôsoby, ako sa v budúcnosti vyhnúť rovnakým chybám.

Ako si odpúšťaš hrozné veci?

Čím závažnejšia je vaša chyba, tým dlhšie môže trvať, kým sa cez ňu dostanete. Ľútosť môže byť normálna, ale je dôležité podniknúť kroky na jej prekonanie. Môžete cítiť smútok z toho, čo sa stalo, ale je dôležité dovoliť si cítiť a prijať svoje emócie.

Keď idete vpred, venujte pozornosť veciam, ktoré robíte, aby ste sa zmenili a poučili sa zo skúseností, a sústreďte sa na pocity vďačnosti za to, čo ste sa naučili, a na príležitosť, ktorú máte.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie