Ako sa podeliť s deťmi o svoje hodnoty

0
Ako sa podeliť s deťmi o svoje hodnoty

Dnes sú tínedžeri bombardovaní protichodnými, neustále sa meniacimi štandardmi etiky a morálky, práve v čase, keď sú v procese formovania. To je nielen mätúce pre nich, ale aj znepokojujúce pre ich rodičov, pretože sa už nemôžu spoliehať na to, že spoločnosť posilní hodnoty, ktoré sa od ich učia doma.

Predchádzajúce generácie záviseli od komplexnej skupiny ľudí a inštitúcií, aby dodržiavali morálne kódexy komunity. Širší rodinní príslušníci, susedia, náboženské a občianske organizácie a školy rozšírili sféru vplyvu rodičov aj mimo domova.

Dokonca, väčšina matiek a otcov mala pocit, že sa môžu spoľahnúť aj na iných rodičov a dospelých v komunite, aby ich podporili, aby všetky deti dodržiavali rovnaké základné hodnoty a pravidlá správania.

Dnešná doba nepraje hodnotám

V mnohých prípadoch sa však záchranná sieť roztrhla v dôsledku vysokej rozvodovosti, dlhších pracovných týždňov a iných spoločenských zmien, ktoré sa udiali za posledných niekoľko desaťročí.

A situáciu hlavne zhoršilo to, že sa často ocitneme v súperení so stále invazívnejším vplyvom médií. Tie sa snažia zjednotiť čoraz viac roztrieštené publikum poukázaním na jeho neukojiteľnú chuť na senzácie, sex a uctievanie celebrít. Ak máme vyvážiť tieto vonkajšie vplyvy, je na nás, rodičoch, aby svojim deťom vybudovali pevný morálny a etický základ. Aj keď sa to tak nemusí vždy zdať, v živote svojho tínedžera máte hlavný vplyv.

Neváhajte a vyjadrite svoj názor

Povedzte im svoj názor na užívanie drog, sex, rasovú neznášanlivosť, šikanu, trestné činy z nenávisti a iné záležitosti, ktoré ovplyvňujú vaše deti, najmä pri stanovovaní limitu alebo dodržiavaní disciplíny.

Najprv si však musíte premyslieť svoju pozíciu. Prediskutujte so svojím dieťaťom, čomu veríte a prečo, ako v príklade nižšie. Nemusí sa mu páčiť pravidlo alebo trest, ale aspoň môže odísť spokojný, že ste mu ho udelili svojvoľne.

Deti potrebujú vedieť, kto je mama a otec, ak len majú systém, z ktorého si môžu vytvoriť svoj vlastný. Môžu s vami nesúhlasiť – dokonca vám vzdorovať – ale nakoniec vás pravdepodobne budú rešpektovať pre vaše presvedčenie. Podľa mnohých štúdií sa väčšina detí vracia k hodnotám svojich rodičov a osvojuje si ich okolo 25-teho roku života.

Najúčinnejší spôsob, ako vštepiť hodnoty ? Príkladom

Vaše slová budú mať oveľa väčšiu váhu, ak budete ukazovať hodnoty a zvyky, ktoré chcete, aby napodobňoval váš tínedžer.

Napríklad tí dospievajúci, ktorých rodičia fajčia, majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že si zapália cigarety, než deti z domovov, kde sa nefajčí.

Avšak skutočnosť, že rodičia možno zlyhávajú v praktizovaní toho, čo kážu – či už teraz alebo v minulosti – im nebráni v tom, aby svojim deťom odovzdávali etiku a morálku.

Byť dokonalý nie je podmienkou rodičovstva

Nevyhnutný protest, rozhorčené „Ale ty si to robil!“, má prekvapivo jednoduché riešenie. „Áno, a bolo to nesprávne,“ môžete odpovedať úprimne. Svoju odpoveď však môžete prispôsobiť akémukoľvek správaniu alebo postoju, ktoré je pre neplnoletú osobu nevhodné, nebezpečné alebo nezákonné.

Rodičia, ktorí možno pred rokmi experimentovali s drogami, alkoholom či sexom, čelia podobnej dileme. Je pokrytecké zakázať svojmu tínedžerovi robiť veci, ktoré ste robili vy, keď ste boli v jeho veku? Jedným slovom nie. Pôsobíte ako znepokojený rodič, ktorý sa poučil zo skúseností a chce svoje dieťa chrániť.

Prečítajte si: Pozor na túto sociálnu sieť – jedným kliknutím sa vaše deti môžu dostať k predátorom

Rodičovské priznanie

Hovorte pravdu, ale nemusíte však zachádzať do detailov, keď hovoríte o svojej minulosti. Nie je úplne ideálne, keď rodičia príliš bezstarostne rozprávajú príbehy z ich mladosti.

Ale čo keď sa vás vaše dieťa opýta:

„Už si niekedy _____, keď si bol dieťa?“

Keď príde na bežné dilemy tínedžerov, ktoré zahŕňajú sex, drogy, fajčenie, školu, a tak ďalej, tak hovorte. Rodičovo priznanie k predchádzajúcim chybám v úsudku alebo etike môže byť silným svedectvom o výhodách putovania správnou cestou. Nedramatizujte to a neuchyľujte sa k taktike zastrašovania.

Buďte úprimná:

„Keď som mala šestnásť, nechala som chlapca, s ktorým som chodila, nahovoriť na to, aby som s ním mala sex. Keď sa obzriem späť do minulosti, uvedomujem si, že som nebola dostatočne zrelá, aby som to zvládla. Veľmi ma to zranilo. Priala by som si, aby som počkala, kým budem staršia.“

Alebo:

„Počas môjho druhého ročníka na vysokej škole som cez víkendy s kamarátmi chodil do barov. Raz v noci som išiel domov z baru opitý a nabúral som do zaparkovaného auta. Polícia a zdravotníci boli prekvapení, že som nebol mŕtvy. Trvalo mi pár rokov, kým som sa polepšil. To je to, čo so mnou urobili drogy a alkohol. Dúfam, že budeš oveľa múdrejší ako ja a nebudeš sa do toho púšťať.“

Prečo mladí ľudia skúšajú alkohol?

bar
Foto: pixabay.com

Kedy neprezradiť všetko

Môžu však existovať aspekty vášho osobného života, ktoré by ste radšej neprezradili, najmä ak je vaše dieťa emocionálne nezrelé alebo má sklony vyhádzovaťeci vám veci do očí, keď sa nahnevá.

Zvážte, že porozprávanie svoju skúsenosti, ale ako keby sa to stalo niekomu, koho „poznáte“, za predpokladu, že nejde o nikoho, koho by vaše dieťa mohlo identifikovať.

Cieľom tohto typu diskusie je zvýšiť povedomie vašej tínedžerky o tom, čo je v stávke a aké môžu mať jej rozhodnutia dôsledky. Nemusíte za každú cenu získavať dôveru odhalením svojej duše alebo prevetraním špinavej bielizne. Rodičia, ktorí to robia príliš často alebo bez škrupulí, riskujú, že stratia rešpekt svojich detí a to podkope ich autoritu.

www.healthychildren.org

žiadne príspevky na zobrazenie