Budovanie alebo zvýšenie nízkeho sebavedomia si často vyžaduje čas. Existujú však veci, ktoré môžete urobiť, aby ste ochránili svoju duševnú pohodu a zároveň podnikli kroky na zlepšenie sebaúcty.
Zamerajte sa na pozitívne myšlienky
Venujte každý deň trochu času sústredeniu sa na pozitívne, nádejné myšlienky. Všímajte si maličkosti, v ktorých ste dobrí, a dovoľte si byť na ne hrdí.
Myslite aj na časy v minulosti, keď ste sa dostali cez niečo naozaj ťažké. Pripomeňte si, že aj keď sa možno práve teraz necítite najlepšie, máte schopnosť a silu to prekonať.
Starajte sa o seba
Nízka sebaúcta vo vás môže niekedy vyvolať pocit, že si nezaslúžite starostlivosť a pozornosť. Pracujte na tom, aby ste si pripomenuli, že potrebujete starostlivosť a hľadajte veci, ktorými môžete prejaviť láskavosť k sebe, bez ohľadu na to, aké malé môžu byť.
Jedným zo spôsobov, ako si precvičiť starostlivosť o seba, je venovať nejaký čas niečomu, čo vás baví. Choďte na prechádzku, chatujte s priateľom alebo sa venujte koníčkom. Starostlivosť o seba zahŕňa aj pravidelné trávenie času na odpočinok a relaxáciu, dávať telu a mysli čas na zotavenie a preskupenie.
Investícia do vlastnej starostlivosti a pohodlia nie je pôžitok alebo odmena, ktorú si musíte zaslúžiť – je absolútne nevyhnutná pre vaše fyzické aj duševné zdravie.
Získajte externú podporu
Ak máte nízke sebavedomie, môže byť užitočné podeliť sa o svoje problémy s niekým, kto ponúka bezpodmienečnú podporu. Môže to byť priateľ alebo člen rodiny, ale môže to byť aj poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, terapeut, učiteľ alebo duchovný.
Mať sieť starostlivých ľudí, ktorí si vás vážia a chcú, aby ste si vážili samých seba, môže byť prospešné, keď pracujete na zlepšení svojho sebavedomia.
Prečítajte si: 10 tipov ako byť šťastnejší
Ako si vybudovať sebaúctu
Ak máte čo do činenia s nízkym sebavedomím, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zlepšili svoj pocit o sebe.
Ako zvýšiť nízke sebavedomie
- Myslite pozitívne
- Správajte sa dobre
- Precvičujte si sebaprijatie a odpustenie
- Získajte podporu od priateľov a blízkych
- Robte veci, ktoré vám prinášajú radosť
- Dobrý pocit zo svojich úspechov a pokroku
- Aktívne bojujte proti negatívnym myšlienkam a sebakritike
Všímajte si svoje myšlienky
Začnite venovať pozornosť automatickým negatívnym myšlienkam, ktoré máte každý deň. Keď sa tieto negatívne myšlienky zmocnia, pracujte na aktívnej identifikácii kognitívnych skreslení, ako je myslenie typu všetko alebo nič a unáhlené závery. Potom nahraďte tieto deformácie pozitívnejšími myšlienkami.
Odpustite si
Ak máte tendenciu premýšľať o svojich chybách alebo zlyhaniach, naučte sa, ako si odpustiť a ísť ďalej. Ak tak urobíte, môžete sa sústrediť na veci, ktoré môžete v budúcnosti urobiť lepšie, namiesto negatívnych vecí, ktoré sa stali v minulosti.
Precvičujte si sebaprijatie
Opustite myšlienku, že musíte byť dokonalí, aby ste mali hodnotu. Ak sa takto cítite, môže vám to pomôcť pracovať k o prijatí toho, kým ste dnes.
Sebaprijatie neznamená, že nemáte ciele alebo veci, na ktorých by ste možno chceli pracovať. Je však dôležité uznať, že si zaslúžite lásku a úctu – od seba a od ostatných – presne tak, ako ste práve teraz.
Vážte si sami seba
Strávte čas premýšľaním o veciach, ktoré ste dosiahli a o veciach, na ktoré ste hrdí. Dovoľte si oceniť svoju hodnotu a talent bez porovnávania alebo zamerania sa na oblasti, ktoré by ste chceli zlepšiť.
Na to, aby ste si vážili sami seba, nemusíte byť lepší – ale ak sa naučíte vážiť si sami seba, môže vám to pomôcť dosiahnuť vaše ciele.
Môže byť užitočné myslieť na seba ako na priateľa. Ako by ste sa správali k niekomu, na kom vám záleží a kto bol v rovnakej situácii? V mnohých prípadoch možno zistíte, že by ste im dali pochopenie, trpezlivosť, empatiu a láskavosť. Ukážte si rovnakú bezpodmienečnú podporu namiesto toho, aby ste sa bili.
Ďalšie spôsoby, ako zvýšiť nízke sebavedomie
Tu je niekoľko ďalších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje sebavedomie:
- Urobte niečo, vďaka čomu sa budete cítiť dobre.
- Zostaňte fyzicky aktívni – cvičenie môže pomôcť zlepšiť náladu.
- Myslite na niečo, v čom ste dobrý.
- Veďte si denník vďačnosti.
- Potlačte negatívne myšlienky.
- Trávte čas s ľuďmi, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre.
- Dobrovoľne pomáhajte iným.
- Pamätajte, že každý robí chyby.
- Oslávte svoje úspechy, veľké aj malé.
www.verywellmind.com