10 tipov, ako byť šťastnejší: Zabudnite na zlé a trénujte vďačnosť a sebaprijatie

0
10 tipov, ako byť šťastnejší: Zabudnite na zlé a trénujte vďačnosť a sebaprijatie
pixabay.com

Každý z nás chce byť šťastný. Čo nás však pri tom brzdí? Na akých vlasnostiach môžeme zapracovať tak, aby sme tento pocit dosiahli? A je to vôbec možné?

Tu je niekoľko overených spôsobov, ako to dosiahnuť:

1. Zabudnite na zlé časy

Nie je absolútne žiadny dôvod sústrediť sa na zlé spomienky a výčitky. Ako odhalila štúdia z roku 2011 v Personality and Individual Differences, tí, ktorí dokážu vidieť minulosť cez ružové okuliare, sú oveľa šťastnejší ako tí, ktorí sa zameriavajú na negatíva. To môže byť obzvlášť náročné v časoch, ako sú tieto, ale ak začnete vidieť všetko, čím ste prešli, v pozitívnom svetle, váš život sa vďaka tomu rozjasní.

2. Liečte svoje emocionálne vyčerpanie

Niekedy je ťažké nájsť skutočné šťastie, kým nevyriešite problémy, ktoré vám najviac bránia byť šťastnými. Štúdia z roku 2017 publikovaná v časopise Work & Stress zistila, že emocionálne vyčerpanie v práci je jedným z týchto prekážok. Bez ohľadu na to, čo vás vyčerpáva, riešenie vecí a pochopenie problému môže úplne zmeniť spôsob, akým sa cítite.

3. Cvičte vďačnosť

Kto potrebuje liek, keď môžete mať poriadnu dávku vďačnosti? Podľa výskumu z UC Davis Medical Center z roku 2015 vám praktizovanie vďačnosti môže pomôcť žiť zdravší a šťastnejší život – znížiť riziko depresie a úzkosti. A zároveň zvýšiť pravdepodobnosť, že budete praktizovať zdravý životný štýl, ako je cvičenie a konzumácia zdravých potravín.

4. Obnovte svoju lásku k učeniu

Kto hovorí, že keď skončíte školu, tak by ste sa mali prestať učiť nové veci? Ak máte nejaké hobby alebo vás niečo zaujíma, choďte na kurz. Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Arts & Health zistila, že vďaka kurzom vzdelávania dospelých sa budete cítiť šťastnejšími. A navyše k tejto radosti si môžete rozvinúť aj viac sebavedomia a nadviazať nové vzťahy. Existuje množstvo online kurzov, ktoré teraz môžete absolvovať zadarmo.
unsplash.com

5. Precvičte si sebaprijatie

Viete, ktorá vec vás určite robí nešťastnými? Vždy sa snažíme byť niekým iným, pretože nie sme spokojní s tým, kým ste. Podľa zistení z prieskumu Action for Happiness z roku 2014 medzi 5 000 „návykami šťastia“ ľudí môže praktizovanie sebaprijatia znamenať veľký rozdiel vo vašom celkovom šťastí. Podľa tých, ktorí štúdiu viedli, to znamená byť k sebe láskavý, poučiť sa zo svojich chýb a dať si zaslúženú pochvalu. Bohužiaľ, vedci tiež zistili, že sebaprijatie je zvykom šťastia, ktorý ľudia praktizujú najmenej.

6. Naplánujte si dovolenku

Ak skutočne využijete svoje voľno a urobíte si skutočnú, kvalitnú dovolenku, budete sa cítiť oveľa šťastnejšie. A aj keď možno nebudete môcť v dohľadnej dobe absolvovať skutočnú dovolenku, veľa tohto šťastia prichádza ešte predtým, ako odídete na cestu. V skutočnosti štúdia z roku 2010 publikovaná v časopise Applied Research in Quality of Life zistila, že len očakávanie dovolenky spôsobilo, že ľudia žiarili radosťou až osem týždňov. Urobte si preto láskavosť a začnite myslieť dopredu!
muz
Foto: pixabay.com

7. Interagujte s ostatnými

Po dlhom dni strávenom prácou doma sa môže zdať skvelé, keď strávite večer tým, že sa nebudete rozprávať s nikým iným. Problém je v tom, že sociálna interakcia je skutočne dobrá pre vaše duševné zdravie. Štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Personality and Social Psychology Bulletin zistila, že ľudia zažívajú väčšie šťastie v dňoch, keď trávia čas s ostatnými, v porovnaní s dňami, keď trávia čas iba sami. Samozrejme, počas sociálneho dištancovania ste sa obmedzili na styk s ľuďmi vo vašej domácnosti, ale trávenie kvalitného času s nimi vás tiež urobí šťastnejšími.

8. Nájdite svoj životný cieľ a zmysel

Keď pracujete na dosiahnutí svojho životného cieľa, môže to vo vás vyvolať pocit, že má vaše bytie zmysel. Ako poznamenáva klinika Mayo, je to jeden z hlavných spôsobov, ako ľudia nachádzajú šťastie. Zistite, čo vás vzrušuje, čo robíte radi a ako chcete, aby si vás ľudia pamätali, aby vám to pomohlo zistiť, aký je váš vlastný účel – vtedy nájdete skutočnú radosť.
pixabay.com

9. Dajte výpoveď a staňte sa freelancerom

Odísť z práce a ísť na vlastnú päsť sa môže zdať úplne desivé, no má to množstvo výhod pre vašu pohodu. Štúdia z roku 2017 publikovaná v časopise Work, Employment and Society zistila, že spomedzi všetkých rôznych zamestnaní sú tí, ktorí sú samostatne zárobkovo činní, najšťastnejšími.

10. Žite v tomto okamihu

Nazýva sa to „honba za šťastím“. Mali by ste prestať vedome sa o to usilovať a namiesto toho jednoducho žiť v danom okamihu. Štúdia z roku 2018 publikovaná v časopise Psychonomic Bulletin & Review zistila, že prílišná snaha dosiahnuť šťastie často vedie k tomu, že nie ste vôbec šťastní – zvyčajne preto, že snažiť sa byť šťastným zaberá všetok čas, ktorý by ste mohli stráviť s pocitom byť skutočne šťastný. Namiesto toho sa snažte sústrediť len na svoju dobrú náladu tu a teraz.
Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie