Barbie Pay Gap: Odborníci odhaľujú platové nerovnosti medzi ženami a mužmi v novom filme o Barbie

0
Barbie Pay Gap: Odborníci odhaľujú platové nerovnosti medzi ženami a mužmi v novom filme o Barbie

Koľko by v skutočnosti zarobila Barbie oproti Kenovi na rovnakých pracovných pozíciách?

Nový akčný film o Barbie je zasypaný chválami za početné zamestnania Barbie, ktoré povzbudzujú dievčatá, aby snívali rovnako veľké sny ako ich mužskí kamaráti. Prenesie sa to však do reálneho sveta?

Experti na obchodné bankové účty Money.co.uk analyzovali profesie Barbie, aby zistili priemerný plat v Spojenom kráľovstve a rozdiely v odmeňovaní žien a mužov, aby odhalili, ako odlišné by boli zárobky Barbie v porovnaní s jej mužským náprotivkom Kenom.

Údaje o rozdieloch v odmeňovaní medzi pohlaviami odhalili, že Ken by zarobil o vyše 4 milióny libier ročne viac ako Barbie, ak by pracoval na rovnakých pozíciách.

Čo hovorí analýza?

  • Na 90 % pracovných miestach, kde pôsobí Barbie, sa platí mužom viac peňazí za to, že robia to isté.
  • Len 6 z 59 (10 %) analyzovaných rolí ukázalo, že ženy zarábajú viac ako ich mužskí kolegovia.
  • Najvyššou pozíciou pri platových rozdieloch je sudca; keby bol Ken sudcom, dostal by o 31 % vyšší plat ako Barbie, ktorá by zastávala rovnakú úlohu.

Doživotný platový rozdiel medzi Barbie a Kenom

Úžasný životopis Barbie bol podrobený analýze pre všetky povolania s dostupnými údajmi a počtom rokov odpracovaných v každej pozícii, aby sa vypočítal rozdiel v zárobkoch, ak by mal Ken rovnaký životopis.

V Spojenom kráľovstve by bol celkový plat Barbie v rámci 59 pozícií s dostupnými údajmi celkovo neuveriteľných 45,4 milióna libier (45 428 296 libier), zatiaľ čo Ken by zarobil o viac ako 4 milióny libier viac (49 554 215 libier).

Prečítajte si: Ako vznikla bábika Barbie a aký geniálny marketingový trik použila ich tvorkyňa?

Ktoré povolania Barbie majú najväčší rozdiel v odmeňovaní žien a mužov?

V priebehu rokov urobila Barbie počas svojho života obrovské skoky v oblasti rodovej zaujatosti a rovnosti. Vďaka tejto značke, ktorá Barbie ponúka kariéru aj v odvetviach, kde je žien žalostne málo, Barbie ukazuje malým deťom na celom svete, že môžete žiť svoj sen a byť tým, kým chcú.

Napriek úsiliu a kampaniam skupín na ochranu práv žien s cieľom odstrániť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov tieto rozdiely stále existujú.

Čo sú dva hlavné dôvody, ktoré spôsobujú rozdiel v odmeňovaní žien a mužov?

  • Menej žien pracujúcich na manažérskych alebo vyšších pozíciách.
  • Ženy pracujúce na čiastočný úväzok.

Top 5 povolaní Barbie, kde sú ženy platené viac ako muži v Spojenom kráľovstve:

Top 5 povolaní Barbie, v ktorých sú muži platení viac ako ženy v Spojenom kráľovstve:

Ktoré z povolaní Barbie sú pre ženy najlepšie platené v Spojenom kráľovstve?

Štyri z piatich najlepšie platených pozícií Barbie patria do odvetvia STEM, pričom ani jedna pozícia neplatí ženám viac ako mužom.

Z najvyššie platených pozícií má sudkyňa Barbie najvyšší platový rozdiel, pričom muži zarábajú v priemere o 19 470 libier viac ako ženy.

Ktoré z povolaní Barbie sú pre ženy najmenej zarábajúce v Spojenom kráľovstve?

Spomedzi najmenej platených pracovných pozícií má strážkyňa parku Barbie najväčší platový rozdiel v porovnaní s mužmi, pričom muži zarábajú v priemere o 4700 £ (21,1 %) viac ako ženy na rovnakej pozícii.

Expertka na obchodné bankové účty money.co.uk Lucinda O’Brien v komentári k analýze uviedla:

„Kariérne ašpirácie detí sú už dlho definované rodovými stereotypmi; je preto osviežujúce a pozitívne vidieť Barbie v najnovšom akčnom filme o Barbie na rôznych miestach (prezidentka je jednou z nich!). Mladé dievčatá, ktoré sledujú svoju obľúbenú bábiku v úlohách, ktoré by inak mohli vnímať, že nie sú pre nich, môžu len podporiť pozitívnu zmenu.

Avšak aj napriek tomu, že Barbie v posledných rokoch pracovala v širokej škále pracovných sektorov a zastupovala ženy v prevažne mužských pozíciách, ženy sú v pracovnom svete naďalej nesprávne zastúpené. Hoci v súčasnosti platia zákony zabezpečujúce rovnakú mzdu, údaje stále odhaľujú, že muži sú na pracovisku naďalej zvýhodňovaní. Na opätovné vyriešenie tejto rovnováhy je potrebné prijať viac merateľných krokov.“

Metodológia:

Money.co.uk analyzoval 59 rolí zastúpených rôznymi bábikami v „kariére“ Barbie a každého povolania na základe údajov o priemernej mzde na plný úväzok v roku 2022 od britských ONS a amerického úradu pre štatistiku práce a kategorizoval každú rolu podľa dostupného typu povolania – pričom údaje pre konkrétne povolanie nebolo k dispozícii, bol nahradený priemerný plat na plný úväzok pre skupinu povolaní, do ktorej patrí.

Na výpočet celkových celoživotných platov sa celkový počet odpracovaných rokov v každom povolaní vypočítal z roku, kedy bola bábika uvedená na trh, a z priemerného platu v roku 2022 pre toto povolanie – neuskutočnili sa žiadne úpravy o zmeny priemerných platov v reálnom svete za toto obdobie.

Zárobky pre „Kena“ predpokladali, že pracoval na rovnakých pracovných miestach rovnaký čas bez ohľadu na to, kedy alebo či bola vydaná ekvivalentná bábika.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu