Tradícia provensálskeho štýlu sa odvíja už od roku 1800 a je spojený s Provensálskom – oblasťou juhovýchodného Francúzska. Dnes patrí tento štýl k najobľúbenejším trendom v zariaďovaní domov. Vonia levanduľou a dýcha nostalgiou. Čo presne táto definícia znamená? Ako zariadiť svoj byt alebo dom tak, aby pôsobil provensálsky?
Poďme sa pozrieť na jednotlivé prvky, ktoré ho charakterizujú, a celkové farebné vyžarovanie.
Steny a tapety
Steny sú často vymaľované, papierové tapety sa používajú zriedka. Priestor miestnosti by mal byť dostatočne osvetlený svetlom. Prirodzené osvetlenie je dôležitým prvkom každej miestnosti. Dom v provensálskom štýle je vždy plný jasného slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje vybielenie jeho stien. Tento dojem ešte umocňujú na prvý pohľad vyhorené staré farby nábytku a jeho vintage vzhľad.
Nábytok v opotrebovanom vzhľade
Nábytok v provensálskom interiéri má nielen funkčnú, ale aj dekoratívnu úlohu. Mal by byť starý alebo rustikálny a vyzerať tak, akoby verne slúžil mnohým generáciám. Môžu to byť stoličky s vyrezávanými nohami, truhlice a skrinky z moreného dreva, lampy, skrinky na riad. Ikonický nábytok by mal byť vyrobený vo svetlých tónoch z prírodného duba, brestu alebo gaštanu.
Maľované čelá by mali pôsobiť „rustikálne“. Povrch dreva by mal byť charakterizovaný odermi, trieskami a inými stopami času. Staré a starožitné veci, ktoré majú vek od desiatok do stoviek rokov, sú veľmi cenené. Stará truhlica, ktorá vyzerá ako zdedená, je vždy umiestnená na najčestnejšom mieste v dome. Nábytok s odreninami a nádychom staroveku je takmer rodinným dedičstvom.
Paleta farieb
Tón farieb je tlmenejší a svetlý: pre provensálsky štýl je lepšie zvoliť zdržanlivé tlmené odtiene. Tradične sa používajú vyblednuté pastelové farby: biela, mliečna, béžová, olivová, levanduľová, svetlomodrá, okrová, žltá.
Kvety a more
Interiér v tomto štýle by mal charakterizovať kvetinové lúky Provensálska. Pri zariaďovaní sa môžu použiť aj morské alebo námornícke prvky.
Vítané je tiež použitie všetkých odtieňov a tónov modrej farby, rôznych druhov hračiek, ako sú mušle, morské vtáky a rybárske siete. V kúpeľniach by téma mora mala byť prezentovaná najvýraznejšie.
Kvetinové vzory
Postoj k kvetinám ako sú ruže, lucerna a levanduľa je v Provensálsku nadštandardný. Mnoho ulíc a námestí v mestách je pomenovaných podľa kvetov a tráv.
Prakticky žiadny keramický alebo textilný predmet sa nevyrába bez kvetinového vzoru. Okrem toho je v miestnosti veľmi dôležitá neustála prítomnosť čerstvých kvetov a izbových rastlín. Ozdobte dom rozličnými bylinkami a kvetmi, ako aj kvetinovými obrazmi a kresbami.
Textílie a výšivky
Na zdobenie interiéru sa používajú textílie s prírodnými a zvieracími motívmi a jemnou výšivkou. Časté sú vankúšiky, závesy, dečky a koberčeky.
Tip: Padlo vám do oka niečo z Bastion Collection? Máme pre vás špeciálny kód na zľavu 30%, ktorý môžete uplatniť pri každom nákupe – akcnezeny30. Zadáte ho v e-shope a pri nákupe nad 20 eur sa vám odčíta 30% zľava.
Kov a keramika
Na nábytku sa nachádza veľa kovaných prvkov. Kovanie nesmie byť masívne, ale domýšľavé, rafinované, ako bez tiaže. Môže to byť kované čelo postele, vešiaky na šaty, kvetináče a fotorámčeky.
K výrazným prvkom kuchyne patrí keramika. Spoločným menovateľom je biela farba, taniere a šálky sú väčšinou zdobené drobnými a nenápadnými vzormi. Vyskytujú sa aj jednoduché priehľadné predmety, najčastejšie dózy na sušené kvety alebo iné prísady používané v kuchyni.
Záver
Existuje názor, že Provensálsko bolo vytvárané rokmi a generáciami, a jeho detaily a vlastnosti sa časom kumulujú. Znie to ako dobrý dôvod skúsiť vo svojom byte vytvoriť niečo podobné. Začnite napríklad tak, že si vyberiete jednu dominantnú farbu, s ktorou zladíte ostatné prvky interiéru.