7 hriechov dekorovania stien

0
7 hriechov dekorovania stien

Mali ste tušenie, aké ľahké je pokaziť skvelý dojem zo skvelého diela iba jeho nesprávnym zavesením na stenu? Spísala som základné chyby, ktoré sa pri dekorovaní stien v slovenských domácnostiach bežne robia a pár tipov, ako sa im oblúkom vyhnúť.

1. nesprávna výška zavesenia

Najčastejšia chyba a najväčší prehrešok!
Stred obrazu má byť správne maximálne vo výške očí, ideálne ešte o kúsok nižšie. Nad sedačku vešajte väčšie rozmery obrazov tak, aby dolná hrana bola iba o kúsok vyššie ako je výška vašej hlavy pri sedení.

TIP: Pri väčších formátoch (obrazy vysoké od 70 do 120cm) berte výšku zárubne klasických dverí ako maximálnu výšku do ktorej môže siahať obraz. Pri menších rozmeroch si nastavte maximum na 180cm.

2. nevhodná veľkosť obrazu

Úprimne… príliš malé obrazy umiestené uprostred nad širšou sedačkou alebo posteľou budú vždy pôsobiť lacno – akoby ste na dekorovaní šetrili. Pasparta a rám vám plochu obrazu bez problému zdvojnásobia. Zároveň vytvoria dojem, že vám na obraze extra záleží, pridajú mu hodnotu.

TIP: Inou možnosťou je skombinovanie viacerých malých obrazov a obrázkov – a to nielen vedľa seba.

3. obraz, ktorý nezapadá

Občas sa stane, že váš obľúbený kus k ničomu neladí – ani farbou, ani štýlom, ani veľkosťou. K zjednoteniu pomôže napr. rámovanie do totožnej farby dreva ako je nábytok v miestnosti, prípadne paspartovanie.

TIP: Paspárt je iba obmedzený výber. Ak vám žiadna nesadne, kúpte si najlacnejšiu a doma si ju nafarbite alebo inak upravte podľa svojho vkusu. Pasparta znesie napr. akrylové farby (bez riedenia vodou), náter tušom a pod., nezvlní sa.

Prečítajte si aj tipy, ako si doma zriadiť ateliér.

4. prílišná symetria

Tri a viac obrazov rovnakého rozmeru a štýlu pri zavesení vedľa seba už vytvára symetriu, ktorú náš mozog vyhodnotí ako nepeknú. Skúste ju narušiť inou farbou rámu, rozdielnymi medzerami, prípadne rozdelením obrazov zo súpravy na viac stien.

5. obraz iba nad sedačkou

Obrazy sa v domácnosti štandardne vešajú nad sedačku a manželskú posteľ. Nuda… Skúste umiestniť nad sedačku police alebo zrkadlo, prípadne stenu iba pokryť zaujímavou tapetou a obraz zavesiť na susednú alebo protiľahlú stenu. Tak sa naň budete pozerať vlastne častejšie.


6. strach kombinovať

Skúste spojiť obrazy rámované za sklo, nerámované plátna, plagáty, tapety a dekoratívne predmety.

TIP: pre kombinovanie musíte získať cit, pôjde to postupne. Ak nemáte odvahu, jednoducho kopírujte aranžmány z dielne IKEA. Kopec ich majú nafotených aj na svojej webovej stránke v menu Nápady.


7. nesúlad s osobnosťou obyvateľov

Nevešajte si na steny mapy, ak vás nezaujíma cestovanie – iba preto, že sú v móde. Ak vás vie motív rýchlo omrzieť, kúpte si iba rám štandardného rozmeru a občasne v ňom vymieňajte obsah, prípadne si do rámu vyrobte motív vlastný. Pre nepokojné povahy je dobrým riešením tiež úzka polica na obrazy, nemusíte do steny nabíjať zakaždým nový klinček.

Ak budete mať pochybnosti, foťte a píšte. Pomôžem, poradím.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu