Ako som organizovala SWAP alebo ako zadarmo získať nové oblečenie

0
Ako som organizovala SWAP alebo ako zadarmo získať nové oblečenie
swap

Ako stylistka som zvyknutá na organizovanie workshopov. Pripravím si prezentáciu, premietačku, zaplatím si miestnosť a príde 10 dám, ktorým sa dve hodiny intenzívne venujem. SWAP som však organizovala po prvý raz a úprimne prezradím, že som mala obavy…

Chcela som však spraviť niečo, čo bude prístupné pre všetkých, a možno najmä pre mamičky, ktoré veľakrát nemajú možnosť vybaviť stráženie detí. Priestory som mala tentoraz zadarmo, za čo vďačím materskému centru Margarétka. Mamičky mohli teda prísť a nechať deti vo vedľajšej miestnosti, kde o ne bolo postarané, a potom sa pokojne presunúť k stojanom so šatami.

Čoho som sa však do poslednej chvíle obávala, bola účasť. Ak organizujete workshop alebo prednášku, podľa počtu predaných lístkoch budete dopredu vedieť, koľko ľudí príde. Podľa toho prípadne môžete spustiť reklamu na Facebooku, aby vašu udalosť videlo viacero ľudí. Ak však dáte voľný vstup, môže prísť 20 ľudí alebo nikto. Našťastie, ako sa ukázalo, toto bol skôr ten prvý prípad:)

swap mc margaretka
Foto: František Bodnár

Ako to celé prebiehalo?

Akcia začínala vo štvrtok, akurát na Valentína, doobeda o 10:30. Vopred som na miesto doniesla stojan s vešiakmi, aby bolo kde zavesiť oblečenie. V centre mali aj druhý stojan, čo sa tiež dosť osvedčilo. Okrem toho som vzala asi 12 svojich vecí, nech tam niečo je, keby bolo malá účasť a nebolo veľa oblečenia. Taktiež sme mali k dispozícii stolíky, kde sa dali ukladať tričká a svetre. Priniesla som si svoj roll-up a ten poslúžil aj ako provizórna prezliekáreň v rohu miestnosti, kde bol akurát vytvorený vhodný priestor medzi dvomi stenami a skriňou.

Každá dáma priniesla od 5 do 10 kúskov a za každý kúsok oblečenia dostala žetón. Jeden žetón fungoval ako platidlo pre jeden kus odevu. Mohli prísť aj dámy, ktoré nemali šatstvo na výmenu, tie si na mieste mali možnosť zakúpiť žetón v hodnote 2 EUR.

Aký bol výber oblečenia?

Oblečenie, ktoré postupne pribúdalo s prichádzajúcimi návštevníčkami, bolo skutočne rôznorodé. Veľkosti oblečenia boli od čísla 36 po 46, takže vybrať si mohla naozaj každá.

Prevažovali asi košele a pulóvre, našli sa aj svetre a mikiny. Dámy priniesli aj letné šaty, čo sa až tak neuchytilo, ale dali sa vybrať aj klasické šaty. Čo ma potešilo, tak tie moje sa rozobrali. Boli skutočne nenosené, pretože jedny mi odstávali v páse a druhé mi boli krátke, čo som si pri kúpe nejako neuvedomila.

V ponuke boli aj skutočne pekné a zachovalé nohavice, aj väčšie čísla, a asi aj tri sukne. Na výber bolo aj viacero pekných košieľ a tuník. Veci boli rôznych farieb, najčastejšie v čiernej, béžovej a hnedej.

Prečítajte si aj článok o tom, ako cleanfluenceri ovládli svet Instagramu

swap
Foto: František Bodnár

Čo so zvyšnými vecami?

Veci, ktoré sa neodniesli preč a neboli nikým vybraté, si mohli dámy vziať aj naspäť domov, alebo ich nechať pre účely ďalšieho SWAPu, prípadne na charitatívne účely.

A tak sme nakoniec veci rozdelili do troch kôpok – tie, čo boli zožmolkované, vyblednuté alebo poškodené (hoci som na to vopred upozorňovala, že takéto veci by nemali ísť do SWAPu), išli do smetí. Tie, čo boli použiteľné, pôjdu do bazáru u Saleziánov na Miletičovej, ktorý sa bude konať v marci. A keďže dámy sa ma už pýtali na ďalší SWAP, tie najlepšie kúsky ostanú do ďalšieho podujatia.

SWAP a jeho benefity

To, čo vnímam na celej veci pozitívne je, že takmer každá mamina si odniesla aspoň jednu-dve veci a videla som, že majú z toho naozaj radosť. Na celej akcii bola výborná atmosféra a myslím si, že dámy si to skutočne užili.

A čo ma potešilo najviac, že som spoznala veľmi milé ženy, ktoré prišli za mnou a pochválili akciu, že vyjadrili svoju radosť a že sa im páčila táto myšlienka. Takže podľa mňa mala táto akcia určite zmysel.

swap mc margaretka
Foto: František Bodnár

žiadne príspevky na zobrazenie