Fashion blogeri idú bokom, svet Instagramu ovládli cleanfluenceri!

0
Fashion blogeri idú bokom, svet Instagramu ovládli cleanfluenceri!
Marie Kondo, zdroj instagram.com/p/CR7xY7psDZ5/

Dnes vo svete vládne trend minimalizmu a v súvislosti s ním prišli do popredia rôzne návody na zbavovanie sa nadbytočných vecí, na kapsulový šatník, či upratovanie a organizáciu drobností, ktorých sa snažíme mať čo najmenej.

Asi najznámejšou influencerkou v tejto oblasti je Marie Kondo (foto na titulke), ktorej kniha sa stala bestselerom. Okrem nej však svet pozná iné influencerky, o ktorých si povieme a ktoré môžete nájsť aj na instagrame.

Marie Kondo to celé začala

Program Tidying Up With Marie Kondo na Netflixe, kde účinkuje japonská expertka na organizáciu a poriadok, sa stal fenoménom. Medzi mnohými vyvolala nadšenie a začali sa diskusie napríklad o tom, koľko kníh by ste mali vlastniť (Kondo obmedzila svoju kolekciu kníh na približne 30 kusov), aby ste nemali príliš zahltenú domácnosť.

Marie Kondo zožala celosvetovú slávu v roku 2014, keď jej kniha Kúzelné upratovanie vyšla v angličtine, a je to pravdepodobne najznámejšie dielo na scéne čistoty. Avšak ona nie je jedinou, ktorá si takýmto spôsobom vybudovala svoju cestu k statusu celebrity. V uplynulom roku sa upratovanie stalo novým kultúrnym trendom – najmä na Instagrame. Sociálna sieť je plná hashtagov ako #cleaningobsessed alebo #cleaningtime a ľudia sledujú influencerov s obrázkami žiarivých kuchynských pultov a napenených podláh. A cvičitelia fitnessu a módni blogeri idú bokom.

https://www.instagram.com/p/Br5Y70sgO_d/

Cleanfluencerka Sophie Hinchcliff

Sophie Hinchcliffe, alebo „Mrs Hinch“, je jednou z najznámejších z týchto nových „cleanfluencers“ na Instagrame. 28-ročná kaderníčka z Essexu má na tejto sociálnej sieti 1,7 milióna sledovateľov, a zdieľa tam obrázky svojho super čistého domu. Úspech majú aj videá, kde dezinfikuje smetný kôš a čistí kuchynský dres. Vytvorila celú slovnú zásobu okolo upratovania šikovne spojenú s jej menom – čistenie je „hinching“, nákup produktov je „hinch haul“, jej nasledovníci sú #HinchArmy, a jej obrovská zbierka čistiaceho príslušenstva je uložená v špeciálnom šatníku Narnia.

https://www.instagram.com/p/Bm8ANklgOIn/

Kráľovné čistiacich prostriedkov

Ďalšími poprednými britskými cleanfluencerkami sú Lynsey „Queen of Clean“ Crombie, ktorá má 104 000 sledovateľov a Gemma Bray, „Organized Mum“, s 135 000 followermi. Naprieč Atlantikom nájdeme Melissu Maker z Toronta s viac ako miliónom odberateľov svojho kanála na YouTube, s názvom Clean My Space, kde uverejňuje videá ako napríklad Čistenie kuchynského drezu a 10 vecí, ktoré dnes vyhodím. V Spojených štátoch má Becky Rapinchuk z Chicaga 278 000 followerov na instagramovom účte Clean Mama, jej typický príspevok zobrazuje žiarivú toaletu s tipmi na rýchle čistenie kúpeľne.

https://www.instagram.com/p/BrcfZjyDvWe/

Čo je zaujímavé na upratovaní?

Prečo záujem o upratovanie takto vzrástol práve na Instagrame, ktorý je známy svojimi filtrami a dokonalou vizuálnou stránkou? Kate Joynes-Burgess, generálna riaditeľka agentúry BCW, ktorá pracuje s influencermi, naznačuje, že verejnosť je už unavená fotografiami atraktívnych ľudí, ktorí robia stojku na hlave na vzdialených plážach, nosia drahé oblečenie a stretávajú sa len s fotogenickými priateľmi. „Svet influencerov luxusného životného štýlu bol kritizovaný za to, že je na prahu krízy pravosti a dosiahol bod sýtosti,“ hovorí.

Foto na titulke: instagram.com

Zdroj: theguardian.com

žiadne príspevky na zobrazenie