Ako svet víta nový život: Tehotenstvo a pôrod po celom svete

0
Ako svet víta nový život: Tehotenstvo a pôrod po celom svete

Tehotenstvo a pôrod sú obdobím veľkých zmien, očakávania a lásky. Každá budúca mamička prežíva tieto chvíle po svojom a v rôznych častiach sveta sú zážitky ovplyvnené kultúrou, tradíciami aj dostupnou starostlivosťou.

Pozrime sa spoločne, ako tehotenstvo a pôrod vyzerajú v rôznych krajinách, a objavme niektoré krásne a netradičné zvyky, ktoré sprevádzajú príchod nového života.

Ako svet víta nový život?  

Japonsko: Pokoj a vnútorná harmónia

Ako svet
Zdroj foto: Pexels_Erika Quirino

V Japonsku je tehotenstvo obdobím, keď sa kladie dôraz na pokoj, ticho a vnútornú rovnováhu. Budúce mamičky sa snažia minimalizovať stres, viac meditovať a praktizovať jemné cvičenie. Pôrod sa často odohráva v nemocnici bez epidurálnej anestézie. Ženy vnímajú bolesť ako prirodzenú súčasť cesty dieťaťa na svet.

Holandsko: Pôrod doma ako úplne prirodzená vec

Holandské mamičky často volia pôrod v pohodlí domova, za asistencie skúsených pôrodných asistentiek. Kultúra tu podporuje myšlienku, že telo ženy vie, čo má robiť, preto sa zasahuje len vtedy, keď je to skutočne potrebné.

Prečítajte si: Všetko, čo potrebujete do pôrodnice: Zoznam pre mamičku a bábätko

Brazília: Cisársky rez na želanie

V Brazílii je cisársky rez veľmi častý a v súkromných nemocniciach je bežnou voľbou mnohých žien. Posledné roky však rastie hnutie, ktoré povzbudzuje mamičky k prirodzenému pôrodu a k väčšiemu rešpektu k ich telu.

India: Rituály a rodinné požehnanie

V Indii je tehotenstvo považované za požehnaný stav. Pred pôrodom sa zvyknú konať krásne rituály ako Godh Bharai – oslava, kde sa mamičke požehnáva, darujú sa jej kvety, sladkosti a špeciálne dary. Po pôrode nasleduje obdobie 40 dní oddychu. Rodina starostlivo opatruje mamičku aj bábätko.

Švédsko: Pohoda, rovnováha a podpora

Vo Švédsku dostávajú budúce mamičky špičkovú zdravotnú starostlivosť a podpora duševného zdravia je rovnako dôležitá ako fyzická príprava. Po pôrode sa kladie veľký dôraz na blízky kontakt s bábätkom (skin-to-skin contact) a na podporu dojčenia.

Mexiko: Tradičné pôrodné asistentky

Ako svet
Zdroj foto: Pexels_Kampus Production

Mexické ženy sa spoliehajú na pomoc parteras – tradičných pôrodných asistentiek, ktoré kombinujú starodávne metódy so súčasnou medicínou. Po pôrode nasleduje obdobie cuarentena, čiže doslova karanténa. Podobne ako v Indii ide o 40 dní pokoja, kedy je dôležité, aby sa žena zotavila a nabrala sily.

Nórsko: Prirodzenosť a pôrodné domy

V Nórsku majú ženy možnosť rodiť v takzvaných pôrodných domoch, ktoré pripomínajú domáce prostredie a podporujú prirodzený pôrod bez zbytočných zásahov. Ak všetko prebieha hladko, minimalizuje sa použitie medicínskych pomôcok a liekov.

Francúzsko: Jemnosť a starostlivosť o telo

Vo Francúzsku je po pôrode bežné, že ženy absolvujú rehabilitáciu panvového dna, aby sa čo najrýchlejšie vrátili do formy. Tehotné ženy sú vedené k tomu, aby si zachovali svoje denné rituály, krásu a pohodlie.

Prečítajte si: Príprava na pôrod v minulosti a dnes: Poslíčkovia vs. pravé kontrakcie

Egypt: Rodinná blízkosť a rituály

V Egypte rodina zohráva veľkú úlohu počas tehotenstva aj po pôrode. Sedem dní po narodení bábätka sa oslavuje tradičný rituál El Sebou, kde sa tancom, spevom a špeciálnymi darmi víta nový život.

Austrália: Rešpekt k voľbe mamičky

Austrálčanky si môžu vybrať, či budú rodiť v nemocnici, doma alebo v pôrodnom dome.
Zároveň sa veľká pozornosť venuje pôvodným obyvateľkám – aboridžinským ženám, ktoré majú vlastné tradičné spôsoby prípravy a oslavy pôrodu.

Zaujímavosti a rituály zo sveta

Ako svet
Zdroj foto: Pexels_Duda Oliveira

Bali (Indonézia) – Novorodenec sa nesmie dotknúť zeme až do veku 105 dní. Tento čas sa považuje za posvätný, pretože bábätko je stále veľmi blízke svetu duchov.

Guatemala – Tehotné ženy nosia špeciálne tkané opasky (faja), ktoré podopierajú bruško a zároveň symbolizujú ochranu dieťaťa.

Severná Amerika (pôvodné kmene) – Medzi Indiánmi je tehotenstvo považované za čas, keď je žena najviac spojená s prírodou a duchovnými silami. Mamičky absolvujú rôzne očistné rituály pred pôrodom.

Ghana – Tradične sa po pôrode koná rituál Outdooring, pri ktorom je bábätko prvýkrát oficiálne predstavené komunite a dostáva svoje meno.

Každá cesta k materstvu je jedinečná

Nech už žena čaká bábätko v rušnom centre Tokia, na pláži v Mexiku alebo v tichej dedinke v Nórsku, pocity radosti, lásky a očakávania sú všade rovnaké. Každá mamička je hrdinkou na svojej vlastnej cesty, bez ohľadu na to, aký spôsob pôrodu si vyberie alebo aké tradície ju sprevádzajú.

Zdroj titulná foto: Pexels_Kader Azra Namuslu

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu