Ako vybrať kolieskové korčule? S týmito radami to zvládnete!

0
Ako vybrať kolieskové korčule? S týmito radami to zvládnete!

Kolieskové korčule sú obľúbené medzi deťmi i dospelými a patria k populárnym športovým aktivitám. Na trhu je však viacero druhov korčúľ a nájsť také, ktoré by najlepšie vyhovovali vašim požiadavkám, môže byť niekedy komplikované. Pripravili sme si tipy, vďaka ktorým to pôjde ľahšie.

Typy kolieskových korčúľ

Kolieskové korčule môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. Najčastejšie ich rozlišujeme podľa štýlu jazdy na fitness korčule, rýchlostné, freestyle a hokejové inline korčule. Je len na vás, čomu sa chcete venovať, podľa účelu a toho, kde ich budete využívať, sa môžete rozhodnúť pre:

Rekreačné fitness korčule sú najbežnejšie, sú ideálne pre začiatočníkov a rekreačných športovcov. Zvyčajne majú 4 kolieska a gumenú brzdu vzadu, plastový alebo hliníkový rám, nízku rýchlosť, no dobrú obratnosť.

Športové fitness korčule sú vhodné pre pokročilejších športovcov, pretože na nich dosiahnete vyššiu rýchlosť, majú vyššie ťažisko, ťažšiu obratnosť, rám tvorí obyčajne zliatina hliníka a topánka je pohodlná, mäkká.

Rýchlostné korčule sú určené pre skúsených korčuliarov a ako je už z názvu zrejmé, využívajú sa na rýchlokorčuľovanie. Dôraz je kladený na maximálnu rýchlosť, kvalitu komponentov. Topánka býva tvrdá, minimálne polstrovaná, kolieska s vyššou tvrdosťou a majú nastaviteľný rám.

Freestyle korčule sú ideálne na trikovú jazdu a skoky, rôzne tanečné kreácie, slalom, free jump atď. Mávajú tuhý skelet, pevný a krátky rám, menšie kolieska.

Hokejové inline korčule sú ťažšie a drahšie ako bežné korčule, vyrobené sú z pevného materiálu a najčastejšie sa využívajú na pouličný hokej. Nemajú brzdu, len štyri malé kolieska a niekedy je možné použiť ich aj na rekreačné korčuľovanie.

Správna veľkosť je základ

Znie to ako samozrejmosť, ale nevhodne zvolená veľkosť býva častejším problémom, ako by ste si možno dokázali predstaviť. Platí to najmä pri výbere detských korčúľ, ktoré sa od tých dospeláckych líšia. Rodičia sa niekedy zvyknú uchýliť k väčšej veľkosti, ako by bolo treba, aby ich dieťa mohlo nosiť dlhšie, no nie je to ideálne z hľadiska bezpečnosti. Praktickou voľbou býva zvoliť model s rastúcim podvozkom. Vďaka nemu môžete jednoducho prispôsobiť veľkosť rýchlo rastúcej detskej nohe a korčule deťom vydržia omnoho dlhšie.

Parametre, ktoré by vás mali zaujímať

Veľkosť a tvrdosť/mäkkosť koliesok je veľmi dôležitým kritériom, ktorý súvisí najmä s tým, na aký účel korčule chcete používať. Mäkkšie kolieska ľahšie tlmia dopady a vibrácie, sú vhodnejšie pre začiatočníkov, pretože umožňujú bezpečnejšiu a pokojnejšiu jazdu. Tvrdé kolieska sa začiatočníkom moc neodporúčajú.

Náročnejším korčuliarom odporúčame siahnuť po kvalitnejších ložiskách, zabezpečujúcich čo najplynulejšiu prácu koliesok. Čo sa týka priemeru koliesok, deťom sa odporúčajú menšie kolieska, dospelým začiatočníkom stredný rozmer, teda veľkosť okolo 70 až 80 mm, s ktorými sa im bude dobre manévrovať a zároveň budú chránení pred príliš veľkými rýchlosťami, no a pokročilým aspoň 84 mm a viac.

Zdroj obrázku: Microgen / Shutterstock.com

žiadne príspevky na zobrazenie