Rohové sedačky sú priestranné, pohodlné a z času na čas potrebujú vyčistiť, aby vyzerali opäť ako nové. Spôsob čistenia samozrejme závisí hlavne od materiálu. Látkové sedačky v tvare U či pohovky si vyžadujú iné zaobchádzanie ako sedačky z kože alebo ekokože.
Textilné sedačky
Textilné a moderné rohové sedačky sa dnes vyrábajú z množstva rôznych materiálov – od klasickej bavlnenej látky až po čalúnenie odolné voči oderu a tekutinám. Najnáročnejšie na čistenie sú práve tie bavlnené. V prípade špeciálnych materiálov je najlepšie držať sa pokynov od výrobcu. Exituje ale aj niekoľko všeobecných pokynov.
Čalúnené sedačky je potrebné pravidelne vysávať, aby ste ich zbavili prachu. Väčšinu materiálov, prípade znečistenia jedlom či nápojom, môžete lokálne čistiť vlhkou handričkou namočenou v saponáte. Určite nepoužívajte žiadne bielidlá alebo chemické prípravky s obsahom chlóru.
Aspoň raz ročne je dobré nechať sedačku vytepovať. Aj keď sa vám sedačka nebude zdať špinavá uvidíte, že po profesionálnom čistení bude vyzerať oveľa lepšie. Dennodenné používanie na nej jednoducho musí zanechať stopy.
Prečítajte si aj článok ako zariadiť byt v nových trendoch, ale pritom po svojom
Kožené sedačky
Kožené sedačky v tvare U sú finančne pomerne náročnou záležitosťou. Na druhej strane je ale koža akýmsi symbolom luxusu a má dlhú životnosť. Aby si koža zachovala svoj vzhľad a mäkkosť mali by ste ju minimálne každého pol roka vyčistiť a zakonzervovať prípravkom na kožu. Lokálne nečistoty vyčistite handričkou a čistou vodou alebo detskými utierkami.
Prach zo sedačky môžete aj povysávať, zdajte ale pozor, aby ste ju nepoškriabali. Brúsenú kožu nečistite na mokro, ale iba na sucho za pomoci špeciálnych brúsnych vankúšov a gúm na čistenie. Ekokoža sa čistí takmer rovnako ako koža. Odporúča sa používať iba prípravky, ktoré sú na tento materiál určené.
Foto: pixabay.com