Rovnosť vzniká, keď muž pozerá žene do očí

0

Diskriminácia, rovnoprávnosť, demokracia. Nevinne vyzerajúce slová s dramatickým nábojom a mocou prepisovať dejiny. Nedávno som sa zúčastnila festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave, kde sa v rámci Inšpiračného fóra preberala aj téma emancipácie a rovnoprávnosti žien vo svete aj u nás. 

Diskusia „Premeny ženy“ odkryla všetky tváre feminizmu a rovnocennosti pohlaví. Odvážne drzé a priekopnícke idey boli konfrontované „učebnicovými“ stereotypmi, vďaka zahraničným diskutérkam sa divákom naskytol aj pohľad patriarchálneho východu. Žijeme skutočnej v “rovnocennej dobe” alebo stále ťaháme za kratší koniec?

Zdroj: pixabay.com

Moslimky sú vnímané ako chronické obete neschopné vzbury a zjednotenia, Európanky sú považované za nenásytné a večne neuspokojené hysterky. V Afganistane považuje dievča za úspech, ak môže slobodne študovať; v Európe zasa keď si získaný titul aj plnohodnotne obháji na dobre platenej pozícii v praxi. Na východe ženy donedávna bili za nalakované nechty, na západe feministky demonštrujú svoju ženskosť verejnou rozpravou o menštruácii. Či už sa moslimky odvážne vyzliekajú z buriek alebo Európanky naopak zapínajú košele o gombík vyššie, len tým vyjadrujú svoju (plno)hodnotnosť.

Kam hľadia muži?

Dokonca aj výchovou naprogramovaná mužská nadradenosť sa prejavuje v rôznych kútoch sveta odlišne. Na východe pozerajú muži neúctivo pred ženami do zeme, na západe do ich výstrihu. Vo svojej podstate je však úplne jedno, či ženy bojujú z východného frontu alebo open space-u kapitalistickej korporácie – formy a prostriedky sú odlišné, cieľ zostáva rovnaký.

Víťazstvo  zavládne až vtedy, keď sa pri rozhovore budú muži ženám vyrovnane pozerať do očí. V závere prednášok ostalo vo vzduchu visieť jednoznačné posolstvo: diskriminácia nevychádza z nášho DNA, náboženstva či politického smeru, ale z nastavenia mysle jednotlivca. Súhlasíte?

Prečítajte si tiež článok Syndróm včelej kráľovnej – mýtus alebo pravda?

Inšpiratívne filmy

Jedným z najznámejších filmov s feministickou tematikou patrí nepochybne film o priateľstve dvoch žien – Thelma a Louise. Servírka Louise a jej kamarátka ovládaná despotickým manželom Thelma sa rozhodnú vydať na výlet do hôr. Jeden večer sa však pokúsi Thelmu znásilniť muž na parkovisku. Keď sa objaví Louisa, v afekte ho zastrelí. Rozhodnú sa utiecť do Mexika. Film zobrazuje nielen psychické týranie, ale aj sexuálne obťažovanie, ktorému sú ženy často vystavené.

Odporúčame si pozrieť napríklad aj novší film Súboj pohlaví. Vhlavnej úlohe hrá Emma Stone a Steve Carell. Film vychádza z reálnych udalostí a zobrazuje začiatok 70. rokov, kedy je rovnoprávnosť žije ešte v plienkach. Bobby Riggs je stelesnený šovinista, ktorý je charakterizovaný hláškou: “Žena patrí do spálne a do kuchyne. Presne v tomto poradí”. Tenistka Billie Jean King je zasa moderná žena, angažuje sa, presadzuje lepšie podmienky v ženskom tenise. Tieto dva protipóly sa stretnú v “zápase pohlaví”, v bitke medzi mužským a ženským svetom.

žiadne príspevky na zobrazenie