Trendy v dizajne, ktorým už odzvonilo – skrášlite si domov po svojom

0
Trendy v dizajne, ktorým už odzvonilo – skrášlite si domov po svojom

Posledný rok sa v bytovom dizajne veľkej obľube tešili farebné kontrasty, horčicové i neutrálne odtiene a čokoľvek zamatové. Do toho ešte zažíva veľký návrat aj ratanový nábytok. Nie všetky trendy v dizajne však naďalej pretrvávajú.

Hoci sa v interiéroch preferuje neutrálny dojem a jednoduchosť, neobmedzujte sa týmito pravidlami pri zariaďovaní bytu. Do hry dnes vstupujú mixy štýlov, vzorov aj farieb, ktoré dávajú priestor vašej kreativite. Dizajn sa teda posúva smerom k osobnému štýlu a lokálne vyrábaným dekoráciám. Masovo vyrábaný nábytok známych značiek je efektný, no ustupuje do úzadia.

Uplatnenie vlastnej kreativity znamená odmietnuť isté dizajnové trendy. Dnes ich už však nemusíte striktne dodržiavať. Prinášame vám niekoľko inšpirácií, ako si zariadiť byt po novom, ale hlavne, po svojom!

Mix kovov namiesto chrómu alebo mosadze

V posledných rokoch sa v bytovom dizajne stali obľúbenými kovové detaily na nábytku, ale aj rôzne kovové doplnky. Obyčajne sa využíval len jeden druh kovu. Dnes sa už odporúča experimentovať s rôznymi odtieňmi a textúrami. Môžete kombinovať leštené, neopracované aj matné kovy a výsledok bude skvelý. Najlepšie vyznejú v kontraste s prírodnými motívmi a farbami.

trendy v dizajne
Foto: www.pexels.com/Pixabay

Maximalizmus namiesto minimalizmu

Minimalizmus zažil nedávno obrovský boom. V súčasnosti sa však už stáva masovým a vytráca sa z neho originalita. Nepopierame, že minimalizmus má niečo do seba, no zaujímavejším je jeho opak, maximalizmus – napríklad v podobe veľkých a pútavých vzorov. Nebojte sa ich, opticky vám trochu natiahnu priestor.

trendy v dizajne
Foto: www.pexels.com/Vecislavas Popa

Béžová namiesto „ružovej mileniálov“

Odtiene ružovej dominujú nielen v móde, ale aj v bytovom dizajne. Ružové koberce, kreslá, závesy či rôzne doplnky si našli miesto v množstve domácností. Niet sa čomu čudovať – jemné tóny nepôsobia rušivo a utvárajú retro nádych interiéru. Aj vy však už máte pocit, že ste touto farbou presýtení? Trendy v dizajne tvrdia, že je načase vrátiť sa k jemným odtieňom béžovej, na ktorú sa v poslednom čase akoby zabudlo. Jej výhodou je, že je neutrálna a priestorom dodáva hrejivé tóny. Béžová výborne ladí s tmavohnedou, ale aj tmavozelenou farbou.

Okrem ružových odtieňov je v súčasnosti populárny nábytok s bielym náterom. Namiesto neho však môžete siahnuť aj po nábytku v sýtejších farbách. Ak vás béžová veľmi neláka, vhodnou alternatívou je napríklad sivá s jej širokou paletou odtieňov.

trendy v dizajne
Foto: www.pexels.com/Vecislavas Popa

Industriálny vzhľad doplňte zeleňou a organickými materiálmi

Industriálny trend k nám prišiel z chladného severu a v súčasnosti patrí k najobľúbenejším štýlom. Chladné kovy, stolíky a police v rustikálnom štýle však môžete doplniť prvkami, ktoré ich trocha oživia. Napríklad doplnky so zaujímavými textúrami či organického pôvodu sú skvelým riešením. Vlna, ľan, keramika – všetko sa hodí. Tieto materiály sú dokonca nenáročné na údržbu. Nič ich nenahradí, pretože sa dajú dlhodobo udržiavať, a sú teda šetrné aj k životnému prostrediu. Útulný dojem v zelených tónoch vytvorí niekoľko živých kvetov.

Prečítajte si tiež, ako vniesť do vášho domova škandinávsky štýl

trendy v dizajne
Foto: www.pexels.com/Scott Webb

Spontánnosť namiesto perfekcionizmu

Pri zariaďovaní sa mnohí z nás inšpirujú Instagramom, Pinterestom, či inými webmi, ktoré len tak sršia skvelými nápadmi. Nebojte sa však nedokonalosti – dokonale zladeným priestorom často chýba „osobnosť“. Tú jej dodáte len vy, a to tým, že sa pri výbere nábytku budete riadiť intuíciou, a nie tým, čo vám nadiktovali perfektné sociálne médiá. Pokojne sa inšpirujte z rôznych zdrojov, ale do celkového štýlu pridajte aj vlastné nápady.

Detskej izbe svedčí farba

Neutrálne tóny farieb sú decentné a nikdy nimi nič nepokazíte. Do detskej izby však môžete dodať trochu viac farby – napríklad použitím bielej retro tapety s veselým vzorom. Rozšírené sú tapety s univerzálnym vzorom, teda také, ktoré sa hodia do dievčenskej aj chlapčenskej izby. Ak nimi nechcete ozdobiť celú izbu, môžete tapetu umiestniť len na jednu zo stien. Spolu s vhodným uložením nábytku tak vytvoríte pôsobivý vzhľad izby.

interiérový dizajn
Foto: www.pexels.com/Milly Eaton

Na záver: nie všetko musí vždy dokonale ladiť

V dokonale zladenom nábytku sa vaša kreativita takmer vôbec neprejaví. Najhoršie sú azda sady identických doplnkov a nábytku, ktoré maximálne môžete presunúť z miesta na miesto. Aby ste do bývania premietli vašu osobnosť, vyberajte len to, sa vám naozaj páči. Ak aj nejaká vec nezapasuje do celkového konceptu izby, nie je to katastrofa – naopak, dodáte interiéru iskru. Trendy v dizajne nie sú tým jediným, čím sa musíte riadiť. Dizajnéri majú jedno odporúčanie: „náš domov by mal byť zariadený s takou farebnosťou, s akou žijeme naše každodenné životy.“

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu