Poznáte výhody a nevýhody sro? Rozhodnite sa správne!

0
Poznáte výhody a nevýhody sro? Rozhodnite sa správne!

Najčastejšie formy podnikania sú zakladanie sro alebo živnosti. Obe formy majú svoje výhody aj nevýhody. Založenie firmy môže urýchliť a zjednodušiť ready made sro. Prezradíme vám, aké sú ďalšie výhody, ale aj nevýhody spoločnosti s ručením obmedzeným.

Ručenie majetkom spoločnosti

Plánované zakladanie s.r.o. je vhodná voľba, ak nechcete ručiť svojim osobným majetkom. Živnostník ručí celým svojim súkromným majetkom, čo v praxi znamená, že v prípade neplnenia si záväzkov môže prísť o celý majetok. Pri spoločnosti s ručením obmedzeným je situácia iná. V tomto prípade nie je ohrozený vás súkromný majetok (aj keď existujú určité výnimky), ale majetok spoločnosti.

Prečítajte si 10 tipov, ako začať podnikať

Založenie spoločnosti

Pri živnosti stačí ohlásiť odboru živnostenského podnikania začiatok činnosti a zaplatiť poplatok za každý predmet podnikania. Poplatok je 5 € pri voľnej živnosti a 15 € pri viazanej. Živosť začne platiť dňom ohlásenia. Založenie sro je časovo aj finančne náročnejšie. Za zápis spoločnosti do obchodného registra sa platí 300 €, 150 € ak to spravíte elektronicky.

Náklady zvyšujú aj poplatky na notárske osvedčenia a základné imanie. Zápis spoločnosti do obchodného registra trvá niekoľko dní, takže s podnikaním nemôžete začať ihneď. Dnes sa často využíva možnosť kúpiť ready made s.r.o., ktorá je ihneď pripravená a bez podnikateľskej minulosti.

Odvody a účtovníctvo

Ak máte sro, musíte viesť podvojné účtovníctvo, preukazovať reálne výdavky a samozrejme platiť dane a odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Výška odvodov je ale rôzna. Závisí aj od toho, či je konateľ vedený ako zamestnanec, dostáva pravidelnú alebo nepravidelnú odmenu, odmenu za výkon funkcie alebo podiel na zisku.

Živnostník si môže uplatňovať paušálne výdavky a stačí mu jednoduché účtovníctvo. V prvom roku dokonca ani nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovne, ďalšie roky to už závisí na výške príjmov. Jediné, že platiť musí je zdravotné poistenie. Jeho výška sa takisto odvíja od daňového priznania.

žiadne príspevky na zobrazenie