Ako vznikol hollywoodsky Chodník slávy?

0
Ako vznikol hollywoodsky Chodník slávy?

Hollywoodsky Chodník slávy je historická pamiatka, ktorá pozostáva z viac ako 2 700 päťcípych terazzových a mosadzných hviezd vsadených do chodníkov pozdĺž 15 blokov Hollywood Boulevard a troch blokov Vine Street v Hollywoode v Kalifornii. Hviezdy sú stálymi verejnými pamätníkmi úspechov v zábavnom priemysle a nesú mená hercov, režisérov, producentov, hudobníkov, divadelných/hudobných skupín, fiktívnych postáv a ďalších.

Chodník slávy spravuje Hollywoodska obchodná komora, ktorá je držiteľom práv na ochrannú známku, a spravuje ho samofinancujúci Hollywood Historic Trust. Je to populárna turistická atrakcia s odhadovanými 10 miliónmi návštevníkov ročne v roku 2010.

Popis

Chodník slávy vedie 2,1 km z východu na západ na Hollywood Boulevard, od Gower Street po Hollywood a La Brea Gateway na La Brea Avenue, plus krátky úsek na Marshfield Way, ktorý vedie diagonálne medzi Hollywood Boulevard a La Brea; a 0,64 km zo severu na juh na Vine Street medzi ulicou Yucca Street a Sunset Boulevard.

Chodník priťahuje ročne asi 10 miliónov návštevníkov – viac ako Sunset Strip, TCL Chinese Theatre, Queen Mary a Los Angeles County Museum of Art. kombinované — a zohralo dôležitú úlohu pri vytváraní cestovného ruchu najväčším odvetvím v okrese Los Angeles.

Koľko hviezd je na Chodníku slávy?

Od roku 2023 má Chodník slávy 2 752 hviezd, ktoré sú rozmiestnené v intervaloch 1,8 metra. Pomníky sú koralovo-ružové terazzové päťcípe hviezdy lemované mosadzou (nie bronzom, čo je často opakovaná nepresnosť) vykladané do terrazzového pozadia vo farbe dreveného uhlia. Meno oceneného je vykladané mosadznými tlačenými písmenami v hornej časti každej hviezdy. Pod nápisom v dolnej polovici hviezdicového poľa je okrúhly vykladaný mosadzný znak označujúci kategóriu príspevkov vyznamenaného.

Emblémy symbolizujú päť kategórií v rámci zábavného priemyslu:

  • Kruhová mosadzná plaketa zobrazujúca bočný pohľad na klasickú filmovú kameru. Klasická filmová kamera predstavuje filmy.
  • Kruhová mosadzná doska s trubicovým televízorom s dvoma anténami. Televízny prijímač predstavuje televízne vysielanie.
  • Kruhová mosadzná plaketa s pohľadom zhora na gramofónový disk a snímacie rameno. Gramofónový záznam predstavuje zvukový záznam alebo hudbu.
  • Kruhová mosadzná doska so starožitným štúdiovým mikrofónom. Rádiový mikrofón predstavujúci rozhlasové vysielanie.
  • Kruhová mosadzná plaketa s klasickými maskami divadelnej komédie alebo tragédie. Masky komédie/tragédie predstavujú divadlo (pridané v roku 1984).

Zo všetkých doterajších hviezd na Walkingu bolo 47 % ocenených v kategórii filmov, 24 % v televízii, 17 % v audionahrávke, 10 % v rádiu a menej ako 2 % v kategórii živého vystúpenia. Podľa hollywoodskej obchodnej komory každý rok pribudne na chodník približne 20 nových hviezd.

Hviezdne miesta

Umiestnenie jednotlivých hviezd nie je nevyhnutne ľubovoľné. Pred čínskym divadlom TCL (predtým Grauman’s) sa nachádzajú hviezdy mnohých obzvlášť známych celebrít. Hviezdy držiteľov Oscarov sú zvyčajne umiestnené v blízkosti divadla Dolby Theatre, kde sa každoročne odovzdávajú ceny akadémie.

Miesta sa občas vyberajú z ironických alebo vtipných dôvodov:

  • Hviezda Mikea Myersa leží pred obchodom pre dospelých s názvom International Love Boutique, čo súvisí s jeho úlohami Austina Powersa;
  • Hviezda Rogera Moora a hviezda Daniela Craiga sa nachádza na 7007 Hollywood Boulevard ako uznanie za ich titulnú úlohu vo filmovej sérii James Bond 007;
  • Hviezda Eda O’Neilla sa nachádza pred obchodom s obuvou v súvislosti s povolaním jeho postavy v televíznej šou Married … with Children (Ženatý so záväzkami);
  • a posledná hviezda na samom konci najzápadnejšej časti Walku patrí The Dead End Kids.

Ocenení môžu požiadať o konkrétne umiestnenie svojej hviezdy, aj keď konečné rozhodnutie zostáva na komore.

Alternatívne hviezdne vzory

Hviezdy špeciálnej kategórie oceňujú rôzne príspevky od právnických osôb, servisných organizácií a špeciálnych vyznamenaných a zobrazujú emblémy jedinečné pre týchto vyznamenaných. Napríklad hviezda bývalého starostu Los Angeles Toma Bradleyho zobrazuje pečať mesta Los Angeles, emblém hviezdy Los Angeles Police Department (LAPD) je replikou odznaku Hollywoodskej divízie; a hviezdy zastupujúce korporácie, ako sú Victoria’s Secret a Los Angeles Dodgers, vystavia firemné logo ocenených.

Pamätníky „Friends of the Walk of Fame“ sú uhoľné terazzové štvorce lemované miniatúrnymi ružovými terazzovými hviezdami zobrazujúcimi päť emblémov štandardnej kategórie spolu s firemným logom sponzora, s menom sponzora a príspevkom vykladaným mosadzným tlačeným písmom.

Pamätníky misie Apolla 11 na Mesiac majú jedinečný tvar: Štyri rovnaké kruhové mesiace, každý nesie mená troch astronautov (Neil A. Armstrong, Edwin E. Aldrin Jr. a Michael Collins), dátum prvého pristátia na Mesiaci („7/20/69“) a slová „Apollo XI“ sú umiestnené na každom zo štyroch rohov križovatky Hollywoodu a Vine.

Pôvod chodníka slávy

Hollywoodska obchodná komora pripisuje pôvodnú myšlienku vytvorenia chodníka slávy E. M. Stuartovi, svojmu dobrovoľnému prezidentovi v roku 1953. Stuart údajne navrhol Chodnik ako prostriedok na „udržanie slávy komunity, ktorej meno znamená pôvab a vzrušenie v štyroch kútoch sveta“.

Bola vytvorená komisia, ktorá mala túto myšlienku konkretizovať, a architektonickú firmu nechali vypracovať konkrétne návrhy. V roku 1955 bola dohodnutá základná koncepcia a dizajn a plány boli predložené mestskej rade v Los Angeles.

Vo februári 1956 bol odhalený prototyp s karikatúrou vzorového vyznamenaného (podľa niektorých to bol John Wayne) vo vnútri modrej hviezdy na hnedom pozadí. Ukázalo sa však, že karikatúry sú príliš drahé a ťažko vykonateľné v mosadze pomocou technológie dostupnej v tom čase.

Výber a konštrukcia

Do marca 1956 bol schválený konečný dizajn a farebná schéma. Komisie zastupujúce štyri hlavné odvetvia zábavného priemyslu v tom čase vybrali 1 558 ocenených: filmy, televíziu, audio nahrávky a rozhlas. Výbory sa stretli v reštaurácii Brown Derby a zahŕňali také prominentné mená ako Cecil B. DeMille, Samuel Goldwyn, Jesse L. Lasky, Walt Disney, Hal Roach, Mack Sennett a Walter Lantz.

Hviezda JOANNE Woodward, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nebola prvá.

Požiadavka stanovená pôvodným výborom pre zvukové nahrávky (a neskôr zrušená) stanovila minimálny predaj jedného milióna nahrávok alebo 250 000 albumov pre všetkých nominovaných v hudobnej kategórii. Výbor si čoskoro uvedomil, že mnohí významní nahrávači umelci by boli touto požiadavkou vylúčení z Walk. Výsledkom bolo vytvorenie Národnej akadémie nahrávacích umení a vied s cieľom vytvoriť samostatné ocenenie pre hudobný priemysel, čo viedlo k prvým cenám Grammy v roku 1959.

Výstavba chodníka sa začala v roku 1958, ale dva súdne spory oddialili dokončenie. Prvú žalobu podal miestny vlastník nehnuteľnosti spochybňujú zákonnosť daňového výmeru vo výške 1,25 milióna USD (čo zodpovedá 13 miliónom USD v roku 2022), ktorý im bol uložený na zaplatenie chodníka spolu s novým pouličným osvetlením a stromami. Druhá žaloba, ktorú podal Charles Chaplin Jr., žiadala náhradu škody za vylúčenie svojho otca, ktorého nominácia bola stiahnutá kvôli tlaku z viacerých strán. Sťažnosti boli zamietnuté, čím sa pripravila cesta pre dokončenie projektu.

Zatiaľ čo Joanne Woodward je často označovaná ako prvá osoba, ktorá dostala hviezdu na chodníku slávy – možno preto, že bola prvá, ktorú s ňou odfotografovali – pôvodné hviezdy boli inštalované ako nepretržitý projekt bez individuálnych obradov. Woodwardovej meno bolo jedno z ôsmich náhodne vylosovaných z pôvodných 1 558 a napísané na ôsmich prototypových hviezdach, ktoré boli postavené, keď súdne spory zdržiavali trvalú výstavbu.

Ďalšími siedmimi menami boli Olive Borden, Ronald Colman, Louise Fazenda, Preston Foster, Burt Lancaster, Edward Sedgwick a Ernest Torrence. Oficiálne predstavenie chodníka sa uskutočnil 8. februára 1960.

Johnny Grant, v strede, na slávnostnom predstavení producenta Joea Pasternaka 29. júla 1991, vpravo. Vľavo je Gene Kelly.

V roku 1980 Johnny Grant zaviedol poplatok vo výške 2 500 USD (ekvivalent 8 879 USD v roku 2022), ktorý má zaplatiť osoba alebo subjekt nominujúci príjemcu, na financovanie údržby chodníka slávy a minimalizáciu ďalšej záťaže daňových poplatníkov. Poplatok sa postupom času postupne zvyšoval. Do roku 2002 dosiahol 15 000 USD (ekvivalent 24 405 USD v roku 2022) a v roku 2012 dosiahol 30 000 USD (ekvivalent 38 240 USD v roku 2022). Od roku 2023 bol poplatok 75 000 USD, čo je asi deväťnásobok pôvodnej sumy upravenej o infláciu.

Nominácie a schvaľovanie

Každý rok sa výberovej komisii Chodníka slávy Hollywoodskej obchodnej komory predloží priemerne 200 nominácií. Ktokoľvek, vrátane fanúšikov, môže nominovať kohokoľvek aktívneho v oblasti zábavy, pokiaľ nominovaný alebo jeho vedenie nomináciu schváli. Kandidáti musia mať minimálne päťročnú prax v kategórii, do ktorej sú nominovaní, a históriu „charitatívnych príspevkov“.

Posmrtní kandidáti musia byť mŕtvi najmenej päť rokov. Na stretnutí každý jún komisia vyberie približne 20 až 24 celebrít, ktoré dostanú hviezdy na chodníku slávy. Každý rok sa udeľuje aj jedno posmrtné ocenenie. Nominácie tých, ktorí neboli vybraní, sa presúvajú do nasledujúceho roka na opätovné posúdenie; tí, ktorí neboli vybraní dva roky po sebe, vypadnú a musia byť renominovaní, aby sa im dostalo ďalšej pozornosti. Žijúci príjemcovia musia súhlasiť s osobnou účasťou na prezentačnom ceremoniáli do dvoch rokov od výberu. Ak obrad nie je naplánovaný do dvoch rokov, treba podať novú žiadosť. Príbuzní zosnulých príjemcov sa musia zúčastniť posmrtných prezentácií. Prezentačné ceremoniály sú prístupné verejnosti.

Režisér James Cameron sedí pri svojej novej hviezde a ľavou rukou si podopiera plaketu, odhalil svoju hviezdu v roku 2009.

Poplatok je 75 000 USD a vyzbiera sa na zaplatenie vytvorenia a inštalácie hviezdy, ako aj všeobecnej údržby chodníka slávy. Poplatok zvyčajne platí nominujúca organizácia, ktorou môže byť fanklub, filmové štúdio, nahrávacia spoločnosť, vysielateľ alebo iný sponzor zapojený do potenciálneho oceneného. Napríklad káblová sieť Starz zaplatila za hviezdu Dennisa Hoppera v rámci propagácie svojej série Crash.

Identita členov výberovej komisie okrem jej predsedu sa tradične nezverejňuje, aby sa minimalizoval konflikt záujmov a aby sa odradilo od lobingu celebrít a ich zástupcov.

Upravený výklad pravidiel pri pristátí na Mesiac

Pravidlá chodníka slávy zakazujú brať do úvahy kandidátov, ktorých príspevky nespadajú do piatich hlavných kategórií zábavy, ale je známe, že výberová komisia upraví výklad svojich pravidiel, aby odôvodnila výber. Štyri okrúhle pamätníky pristátia na Mesiaci napríklad oficiálne uznávajú astronautov Apolla 11 za „príspevky do televízneho priemyslu“. Johnny Grant v roku 2005 uznal, že klasifikovať prvé pristátie na Mesiaci ako televíznu zábavnú udalosť bolo „trochu náročné“. Magic Johnson bol pridaný do kategórie filmov na základe jeho vlastníctva reťazca Magic Johnson Theatre, pričom ako precedens uviedol Sida Graumana, staviteľa Grauman’s Chinese Theatre.

6 nástrojov ako identifikovať konšpirácie

Hviezda Muhammada Aliho bola udelená po tom, čo komisia rozhodla, že box možno považovať za formu „živého vystúpenia“. Jeho umiestnenie na stene Dolby Theater z neho robí jedinú hviezdu namontovanú na vertikálnom povrchu, čím sa prihovára Aliho požiadavke, aby sa po jeho mene nechodilo, keď zdieľal svoje meno s prorokom Mohamedom.

Rozostavaná hviezda Matta Damona – mosadzný okraj v tvare hviezdy, odkrytý drôtený mriežkový základ, mosadzné písmená pripevnené k dvom konzolám a znak filmu pred naliatím ružového terazza

Od roku 1968 sa od všetkých žijúcich vyznamenaných vyžaduje, aby sa osobne zúčastnili na odhalení svojej hviezdy a približne 40 odmietlo toto ocenenie kvôli tejto podmienke. Jediným príjemcom, ktorý sa k dnešnému dňu nedostavil, keď s tým súhlasil, bola Barbra Streisand v roku 1976. Jej hviezda bola aj tak odhalená neďaleko križovatky Hollywoodu a Highlandu. Streisand sa zúčastnila, keď jej manžel James Brolin v roku 1998 odhalil svoju hviezdu dva bloky na východ.

Jedinečné a nezvyčajné hviezdy

Najväčšiu skupinu jednotlivcov, ktorú predstavuje jedna hviezda, tvorí odhadovaných 122 dospelých a 12 detí, ktorí sú spoločne známi ako Munchkins, z prelomového filmu z roku 1939 Čarodejník z krajiny Oz.

Dva páry hviezd majú rovnaké mená, ktoré predstavujú rôznych ľudí. Existujú dve hviezdy Harrisona Forda, ktoré oceňujú herca nemého filmu (na 6665 Hollywood Boulevard) a súčasného herca (pred Dolby Theatre na 6801 Hollywood Boulevard). Dve hviezdy Michaela Jacksona predstavujú popového speváka (na 6927 Hollywood Boulevard) a osobnosť rádia (na 1597 Vine Street).

The Westmores získali prvú hviezdu, ktorá ocenila príspevky v divadelnom líčení. Ďalšími maskérmi na prechádzke sú Max Factor, John Chambers a Rick Baker. Tri hviezdy uznávajú odborníkov na špeciálne efekty: Ray Harryhausen, Dennis Muren a Stan Winston. Len dvaja kostyméri získali hviezdu: osemnásobná držiteľka Oscara Edith Head a prvá Afroameričanka, ktorá získala Oscara za kostýmový dizajn, Ruth E. Carter.

Hviezdy má aj desať vynálezcov: George Eastman, vynálezca kotúčového filmu; Thomas Edison, vynálezca prvého skutočného filmového projektora a držiteľ mnohých patentov súvisiacich s technológiou filmu; Lee de Forest, vynálezca triódovej vákuovej trubice, ktorá umožnila rádio a televíziu, a Phonofilm, ktorý umožnil zvukové filmy; Merian C. Cooper, spoluvynálezca procesu Cinerama; Herbert Kalmus, vynálezca Technicolor; Auguste a Louis Lumière, vynálezcovia dôležitých komponentov kinofilmu; Mark Serrurier, vynálezca technológie používanej na strih filmov; Hedy Lamarr, spoluvynálezkyňa systému rádiového navádzania s preskakovaním frekvencie, ktorý bol predchodcom sietí Wi-Fi a mobilných telefónnych systémov; a Ray Dolby, spoluvývojár prvého videorekordéra a vynálezca šumu Dolby – redukčný systém.

Hviezda Harrisona Forda, predstavená hercovi v roku 2003. Rovnomenný herec z nemého filmu má identickú hviezdu na inom mieste na Hollywood Boulevard

Dvaja prezidenti majú svoju hviezdu

Niekoľko hviezdnych príjemcov sa po svojej zábavnej kariére posunulo k politickej význačnosti. Dvaja prezidenti Spojených štátov, Ronald Reagan (40. prezident) a Donald Trump (45. prezident), majú hviezdy na chodníku. Reagan je tiež jedným z dvoch guvernérov Kalifornie s hviezdou; druhý je Arnold Schwarzenegger. Jeden americký senátor (George Murphy) a dvaja členovia Snemovne reprezentantov USA (Helen Gahagan a Sonny Bono) majú hviezdy.

Pri svojom 50. výročí v roku 2005 dostal Disneyland hviezdu v blízkosti Disney’s Soda Fountain na Hollywood Boulevard. Hviezdy pre komerčné organizácie sa berú do úvahy len pre tých, ktorí majú hollywoodsky šoubiznisový vzťah trvajúci aspoň 50 rokov. Hviezda síce nebola technicky súčasťou samotného chodníka (mestská vyhláška zakazuje umiestňovať názvy spoločností na chodníky), no hviezda bola inštalovaná vedľa neho.

Hviezdy pre fiktívne postavy

Niektoré hviezdy boli udelené fiktívnym postavám. V roku 1978, na počesť svojho 50. výročia, sa Mickey Mouse stal prvou animovanou postavičkou, ktorá získala hviezdu a v priebehu nasledujúcich desaťročí nasledovalo takmer dvadsať ďalších. Medzi ďalšie fiktívne postavy na prechádzke patria Munchkinovci (ako už bolo spomenuté), kaiju Godzilla, živý akčný pes menom Lassie, Pee-Wee Herman v podaní Paula Reubensa, postavy z animovaných filmov ako Shrek alebo Snehulienka a animované televízne postavičky ako Simpsonovci alebo Rugratovci.

Charlie Chaplin je jediným oceneným, ktorý bol dvakrát vybraný za tú istú hviezdu na Chodníku. V roku 1956 bol jednomyseľne zvolený do počiatočnej skupiny 500, ale výberová komisia ho nakoniec vylúčila, zdanlivo kvôli otázkam týkajúcim sa jeho morálky (bol obvinený z porušenia Mannovho zákona, ale zbavený viny), ale skôr kvôli jeho ľavicovo orientovaným politickým názorom. To podnietilo neúspešný súdny spor jeho syna Charlesa Chaplina Jr. Hviezda pre Chaplina bola nakoniec pridaná na Chodník v roku 1972, v tom istom roku, keď dostal cenu Akadémie. Dokonca aj potom, o 16 rokov neskôr, dostala Obchodná komora nahnevané listy z celej krajiny, ktoré protestovali proti jej rozhodnutiu zaradiť ho.

Problémy s Chaplinovou hviezdou údajne prispeli k rozhodnutiu výboru v roku 1978 proti udeleniu hviezdy Paulovi Robesonovi, kontroverznému opernému spevákovi, hercovi, športovcovi, spisovateľovi, právnikovi a sociálnemu aktivistovi. Výsledný ohlas zo strany zábavného priemyslu, občianskych kruhov, miestnych a národných politikov a mnohých ďalších strán bol taký intenzívny, že rozhodnutie bolo zvrátené a Robeson bol v roku 1979 ocenený hviezdou.

Krádeže a vandalizmus

Vandalské činy na chodníku slávy siahajú od nadávok a politických vyhlásení napísaných na hviezdach fixkami a farbou až po poškodenie ťažkými nástrojmi. Vandali sa tiež pokúsili vytesať znaky mosadznej kategórie vložené do hviezd pod menami a dokonca ukradli súčasť sochy filmu Štyri dámy z Hollywoodu. Na úseku Hollywood Boulevard medzi La Brea Avenue a Vine Street boli nainštalované kamery s uzavretým okruhom v snahe odradiť od škodlivých aktivít.

Štyri hviezdy, z ktorých každá váži asi 300 libier (140 kg), boli ukradnuté z chodníka slávy. V roku 2000 hviezdy Jamesa Stewarta a Kirka Douglasa zmizli zo svojich miest neďaleko križovatky Hollywoodu a Vine, kde boli dočasne premiestnené kvôli stavebnému projektu. Polícia ich našla na predmestí South Gate, keď zatkla muža, ktorý sa tam zúčastnil incidentu, a prehľadala jeho dom. Podozrivý bol stavebný robotník zamestnaný na projekte Hollywood and Vine.

Hviezdy boli vážne poškodené a museli byť prerobené. Jedna z piatich hviezd Gene Autryho bola tiež ukradnutá. K ďalšej krádeži došlo v roku 2005, keď zlodeji pomocou píly na betón odstránili hviezdu Gregoryho Pecka z lokality Hollywood Boulevard na križovatke North El Centro Avenue neďaleko North Gower. Hviezda bola takmer okamžite vymenená, ale originál sa nikdy nenašiel a páchatelov nikdy nenašli.

Hviezda Donalda Trumpa

Hviezda Donalda Trumpa bola viackrát napadnutá vandalmi. Počas prezidentských volieb v roku 2016 muž menom James Otis, ktorý tvrdí, že je dedičom bohatstva spoločnosti Otis Elevator Company, použil kladivo a krompáč, aby zničil všetky mosadzné vložky hviezdy. Ochotne sa priznal k vandalizmu a bol zatknutý a odsúdený na tri roky podmienečne. Hviezda bola opravená a slúžila ako miesto pro-Trumpových demonštrácií, kým ju v júli 2018 druhýkrát nezničil muž menom Austin Clay.

Clay sa neskôr vzdal polícii a James Otis ho zachránil. Clay bol odsúdený na jeden deň väzenia, tri roky podmienečne a 20 dní verejnoprospešných prác. Tiež mu bolo nariadené, aby sa zúčastnil psychologického poradenstva a zaplatil hollywoodskej obchodnej komore odškodnenie vo výške 9 404,46 USD. 18. decembra 2018 bola hviezda znehodnotená hákovými krížmi a inými graffiti nakreslenými permanentným fixom a 2. októbra 2020 bola opäť zdemolovaná.

Mestská rada v západnom Hollywoode v auguste 2018 jednomyseľne prijala uznesenie požadujúce trvalé odstránenie hviezdy z dôvodu opakovaného vandalizmu, uviedol starosta John Duran. Rezolúcia bola úplne symbolická, keďže West Hollywood nemá nad Walkom žiadnu jurisdikciu. Aktivistické skupiny tiež vyzvali na odstránenie hviezd, ktoré vyjadrujú poctu jednotlivcom, ktorých verejný a profesionálny život sa stal kontroverzným, vrátane Trumpa, Billa Cosbyho, Kevina Spaceyho a Bretta Ratnera.

Pocta

Hviezda nahrávacieho umelca Michaela Jacksona, obklopená kvetmi, sviečkami a kartami, ako bola pozorovaná asi dva týždne po jeho smrti v roku 2009:

Hviezda Michaela Jacksona, asi dva týždne po jeho smrti v roku 2009

Niektorí fanúšikovia prejavujú úctu k živým aj mŕtvym hviezdam tým, že k ich hviezdam kladú kvety alebo iné symbolické pocty. Iní prejavujú svoju podporu iným spôsobom; napríklad hviezda udelená Juliovi Iglesiasovi je udržiavaná v „nepoškodenom stave pomocou oddanej skupiny starších žien, ktoré ju raz za mesiac drhnú a leštia“.

Hollywoodska obchodná komora prijala tradíciu umiestňovania kvetinových vencov k hviezdam čerstvo zosnulých ocenených; napríklad Bette Davis v roku 1989, Katharine Hepburn v roku 2003 a Jackie Cooper v roku 2011. Hviezdy ďalších zosnulých celebrít, ako Michael Jackson, Farrah Fawcett, Elizabeth Taylor, Charles Aznavour, Richard Pryor, Ricardo Montalbán, James Doohan, Frank Sinatra, Robin Williams, Joan Rivers, George Harrison, Aretha Franklin, Stan Lee, a Betty White sa tiež stali improvizovanými pamätníkmi a miestami na vigíliu a niektoré aj naďalej oslavujú výročie spomienky.

Zdroj: wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie