9 žien, na ktoré sa v histórii zabudlo, ale zaslúžia si pozornosť

0
9 žien, na ktoré sa v histórii zabudlo, ale zaslúžia si pozornosť

V histórii je veľa žien, ktoré zarezonovali širokou verejnosťou a ocitlo sa na stránkach kníh či časopisov. Určite každý z nás pozná chemičku Marie Curie alebo kozmonautku Valentinu Tereškovovu. My sme vyhľadali zopár žien, ktoré boli nesporne zaujímavé, ale sa na nich nejako zabudlo.

1. Ludmila Pavlichenko

Ludmila Pavlichenko bola ostreľovačkou sovietskej červenej armády počas druhej svetovej vojny. S počtom 309 zabitých vojakov je považovaná za jednu z najlepších vojenských ostreľovačov všetkých čias a za najúspešnejšiu ostreľovačku v celej histórii.

en.wikipedia.org

2. Ching Shih

Ching Shih bola čínska prostitútka, ktorá sa stala najúspešnejšou pirátkou v histórii. V roku 1801 sa Ching Shih vydala za pirátskeho veliteľa menom Ching Yih a čoskoro vládla po jeho boku, keď rozšíril svoju ríšu a zjednotil mnoho malých rozptýlených posádok pirátov v organizovanú a stále silnejšiu koalíciu. Keď jej manžel v roku 1807 náhle zomrel, Ching Shih presne vedela, čo má robiť: vystúpila, aby si získala vedenie a prevzala kontrolu nad 40 000 pirátmi.

Ich prijatie ženy za ich veliteľa zostáva pozoruhodným svedectvom o jej politickej zručnosti a úcte, ktorú musela získať od posádky.

3. Margaret Howe Lovatt

Margaret Howe Lovatt bola výskumnou asistentkou neurovedca Johna C. Lilly, ktorá podstúpila experiment, ktorý by dokázal, že delfíny sa môžu učiť angličtinu. Margaret a dospievajúci mužský delfín Peter trávili všetok svoj čas spolu v izolovanom „delfináriu“, kde Howe Lovatt dokumentovala Petrov pokrok pomocou lekcií dvakrát denne a povzbudzovaním hovoriť ho „Ahoj Margaret“. Podľa Margaret bol zvuk „m“ pre Petra nesmierne zložitý bez vyslovovania bublín vo vode. Hoci experiment nakoniec zlyhal, viedlo to k tomu, že Margaret žila v tesnej blízkosti s delfínom takmer dva mesiace v izolácii.

Edith Wilson s manželom, en.wikipedia.org

Prečítajte si aj článok o hrdinkách vedy – 9 žien, ktoré by ste mali poznať

4. Edith Bolling Wilson

Aj keď Amerika nikdy nemala prezidentku ženu, veľa ľudí si neuvedomuje, že sa to v skutočnosti udialo. Po tom, čo mal Edithin manžel, Woodrow Wilson, oslabujúci záchvat mŕtvice, Edith

Wilsonová vystúpila z manželovho tieňa. Viac ako rok bola Edith úradujúcou prezidentkou Spojených štátov, zatiaľ čo jej manžel sa zotavoval.

5. Hedy Lamarr

Hedy Lamarr sa možno začala ako krásna herečka, ale jej skutočné dedičstvo je oveľa dôležitejšie. Potom, čo sa prisťahovala do Spojených štátov z Rakúska, Hedy Lamarr zasvätila svoj život vede, pracovala na vytvorení niečoho, čo sa nazýva „technológia rozšíreného spektra“ – predchodca moderného bluetooth a wifi.

Hedy Lamarr, wikipedia.org.

6. Annie Edson Taylor

Annie Edson Taylor bola učiteľkou, ktorá sa v roku 1901, vo veku 63 rokov, stala prvou ženou, ktorá prežila cestu zavretá v sude cez Niagarské vodopády. Potom, čo bola vylovená z vody, povedala novinárom, že bude „varovať kohokoľvek, kto sa pokúsi o rovnaký výkon“.

7. Agentka 355

Agentka 355 bola ženskou špiónkou, ktorá počas americkej revolúcie pracovala priamo pre Georga Washingtona. Dokonca aj dnes je jej totožnosť neznáma, hoci sa o nej nazhromaždili určité informácie. Je známe, že bola pravdepodobne ženou z vyššej spoločnosti žijúcou v New Yorku, ktorá mu priamo odovzdávala dôležité informácie o bohatých nepriateľoch Washingtonu.

8. Nellie Bly

Nellie Bly, en.wikipedia.org

Nellie Bly, vlastným menom Elizabeth Jane Cochran, bola americká novinárka a priekopníčka v investigatívnej žurnalistike.

Kariéru začala tak, že natrafila na článok v The Pittsburgh Dispatch, ktorý ju neuveriteľne rozhorčil. V nepriateľsky ladenom stĺpčeku „Na čo sú dievčatá dobré“ sa autor zamýšľal nad úlohou žien v spoločnosti a pole ich pôsobnosti vymedzil na domácnosť. Elizabeth napísala obhajobu pod pseudonymom Osamelá sirota a pýtala sa, prečo by jediným východiskom pre ženu mal byť sobáš a podradná práca, kým muži majú toľko možností. Jej reakcia zapôsobila natoľko, že noviny prostredníctvom inzerátu okamžite vyzvú Osamelú sirotu, aby sa k svojmu dielu prihlásila. A tak dostáva miesto v novinách.

V roku 1887 sa ako pacient tajne dala zatvoriť do ústavu pre psychicky chorých ľudí, aby tam odhalila zneužívanie a aby podala verejnosti správu o tom, ako sa neľudsky chovajú k pacientom.

V nasledujúcom roku ju k ďalšej úlohe inšpiroval známy román Okolo sveta za 80 dní. Cestu zrealizovala úspešne, keď precestovala celý svet za 72 dní.

9. Mary Anning

Mary Anning, en.wikipedia.org

Mary Anning bola jednou z prvých paleontológov, ktorá sa špecializovala najmä na obdobie jury. Začínala tak, že s otcom hľadala fosílie a predávala ich turistom. Po smrti otca to bol jediný príjem rodiny.

Jej najdôležitejším objavom bol objav kostry ichtyosaura, čo bola prvá kompletná fosília dinosaura, ktorý bol správne identifikovaný.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Zdroj foto: wikipedia.org.

 

žiadne príspevky na zobrazenie