Ako získať finančnú pomoc od štátu?

2
Ako získať finančnú pomoc od štátu?

Veľa starších ľudí žijú vo vlastnej domácnosti, či už ide o rodinný dom alebo byt. Častokrát ostávajú na všetko sami, starajú sa o domácnosť, upratujú, varia, chodia na nákupy a podobne. Väčšinou potrebujú pomoc, ale boja sa o ňu požiadať alebo nevedia, ako si ju zaobstarať. Pokiaľ majú rodinných príslušníkov, nechcú ich zaťažovať, a myslia si že sú na obtiaž.

Ale je to práve naopak! Existujú ľudia, ktorí sú veľmi radi nápomocní a chcú zlepšovať kvalitu života slabších a starších spoluobčanov. A čo sa týka rodinných príslušníkov, môžu si pomocou opatrovania svojich starších príbuzných aj privyrobiť.

Využime možnosť opatrovania

Štát totiž poskytuje možnosť opatrovania a ponúka za to finančný príspevok. Je to výhodné aj pre seniorov a takisto aj pre ľudí, ktorí si chcú touto cestou zarobiť.

Cez úrad práce sociálnych vecí a rodiny môže o opatrovanie požiadať rodinný príslušník alebo osoba, ktorá s ťažko zdravotne postihnutou osobou (ZŤP) býva, a spĺňa zákonom vymedzený vzťah. Táto forma opatrovania môže byť výhodná pre viacerých členov rodiny naraz. Napr. plnoleté vnúčence popri štúdiu pomôžu starým rodičom a ešte si aj prilepšia, alebo ľudia s nižším príjmom môžu túto formu využiť popri zamestnaní.

Podobnú službu ponúkajú aj obecné a mestské úrady, kde si sám senior môže požiadať o opatrovníka. Samospráva posúdi žiadosť a ak spĺňate všetky zákonom stanovené podmienky, bude vám pridelená pomoc v domácom prostredí, ktoré je pre seniorov najpriaznivejšie.

Ako získať preukaz ŤZP?

Žiadosti o preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa podávajú na oddelení posudkových činností na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska. Podkladom k rozhodnutiu je lekársky posudok. Ak je človek so zdravotným postihnutím odkázaný na sprievodcu, dostane preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom.

Za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje fyzická osoba, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 % .

Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností, zmyslových schopností alebo duševných schopností fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov .

Prečítajte si aj článok, ako pomôcť deťom k zdravému sebavedomiu

rodina, stari rodicia, starostlivost
Foto: pixabay.com

Iné formy pomoci seniorom

Mestá a obce ponúkajú aj iné formy pomoci. Funguje napríklad služba sociálny taxík, bezplatné cestovanie, príspevok na lieky, donáška jedla do domu, denné centrá (klub dôchodcov a klub zdravotne postihnutých).

Myslím si, že motiváciou byť nápomocným človekom môže byť aj fakt, že ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny zvýšilo finančné príspevky a chcú viac dopriať hlavne opatrovateľom a opatrovateľkám a zamestnancom v sociálnych službách.

Dúfam, že vám pár tipov a rád pomôže efektívnejšie pomáhať svojim blízkym a využiť služby, ktoré sú na to určené v mieste bydliska. Môžete tak poskytnúť ľudom, ktorí to potrebujú najviac, omnoho kvalitnejší a pestrejší život.

Porovnanie finančného príspevku 2018-2019

Pobytová sociálna služba:

Stupeň odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby Výška finančného príspevku pri poskytovaní ambulantnej sociálnej služby na rok 2018
(mesiac/miesto)
Výška finančného príspevku pri poskytovaní ambulantnej sociálnej služby na rok 2019
(mesiac/miesto)
II. stupeň 43,50 eura 64 eur
III. stupeň 97,88 eura 144 eur
IV. stupeň 130,50 eura 192 eur
V. stupeň 184,88 eura 272 eur
VI. stupeň 228,38 eura 336 eur

Ambulantná sociálna služba:

Stupeň odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby Výška finančného príspevku pri poskytovaní pobytovej sociálnej služby na rok 2018
(mesiac/miesto)
Výška finančného príspevku pri poskytovaní pobytovej sociálnej služby na rok 2019
(mesiac/miesto)
II. stupeň 87 eur 96 eur
III. stupeň 195,75 eura 216 eur
IV. stupeň 261 eur 288 eur
V. stupeň 369,75 eura 408 eur
VI. stupeň 456,75 eura 504 eur

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE

  1. Volam sa erika fizolova hronska 28 polomka 97666 prosim vas pomoste mi nemam sa na koho obratit pomoste mi pekne vas prosim mam 10rocneho sina Co chodit do skoli som dova pred dvoma rokmi mi zomrel manzel a teras som ostala sama z sinom dostavam mesacne 75 evr a to sa vizit neda prosim pomoste mi pekne vas prosim neviem Co mam robit dakujem zatial za pochopenie

  2. Dobrí deň som zúfalá stihol vírusu a napokon zavreli mužovi firmu a máme dve malé deti jednu dvoj ročnú a jedného sever mesačného musí rói na živnosť a nemá nárok nanič ja beriem materskú stoho máme zic kto nám terás pomocné stoh budeme žiť aj ??????????