Zaujímavosti o letných športoch: Ako vzniklo frisbee a koľko sa dá vydržať pod vodou?

0
Zaujímavosti o letných športoch: Ako vzniklo frisbee a koľko sa dá vydržať pod vodou?

Leto je špecifické svojimi vodnými športami, ale aj zábavou spojenou s hrami na pláži. Ako vzniklo frisbee alebo koľko vydrží človek na nádych pod vodou? Prečítajte si tie najväčšie zaujímavosti.

1. Frisbee prešlo od hrania s prázdnym plechovým koláčom k plnohodnotnému športu

Deti a dospelí milujúci zábavu sa s Frisbee hrajú už roky. Ale aj keď spoločnosť s hračkami Wham-O začala vyrábať Frisbees už v roku 1957, portál history.com tvrdí niečo iné. „Príbeh Frisbee sa začal v Bridgeporte v štáte Connecticut, kde William Frisbie otvoril spoločnosť Frisbie Pie Company v roku 1871.“ Študenti univerzity sa hrávali s prázdnymi plechovkami, čo viedlo Waltera Fredericka Morrisona a Warrena Franscioniho k vytvoreniu „Flying Saucer“ v roku 1948. Po mnohých neskorších inkarnáciách je Frisbee teraz organizovaným športom, ktorý môže byť skôr konkurencieschopný.

2. Na Aljaške je storočná tradícia polnočného bejzbalového zápasu

Od roku 1906 označujú aljašskí zlatníci z Fairbanksu letný slnovrat za každoročný bejzbalový zápas. Hra s loptou známa ako Polnočné slnko sa začína o 22:30. a trvá až do polnoci. Nie je však potrebné osvetľovať pole, pretože oblasť v letných mesiacoch zažíva takmer 24 hodín denného svetla.
pixabay.com

3. Preťahovanie lanom bolo kedysi olympijským športom

Ak niekto počas vašej letnej grilovačky navrhne preťahovanie lanom, môžete mu povedať, že táto hra bola kedysi uvedená na olympijských hrách. „Preťahovanie lanom sa po prvýkrát objavilo na parížskych hrách v roku 1900, a prežilo v programe hier až po Antverpské hry z roku 1920,“ uvádza Time. „Oficiálne pravidlá stanovili, že osemčlenný tím musel pre víťazstvo potiahnuť svojich súperov o šesť stôp (1,8 metra).“ Tím, ktorý v tejto hre skóroval, boli zjavne Briti – v rokoch, v ktorých sa tento šport hral, ​​získali dve zlaté a striebornú medailu.

4. Na najväčšej prehliadke bikín sa zúčastnilo viac ako 1 000 účastníkov

Podľa Guinnessových svetových rekordov si 19. augusta 2012 až 1 855 ľudí vo veku od 6 do 60 rokov oblieklo dvojdielne plavky, aby sa zúčastnili najväčšej prehliadky bikín vôbec. Bola organizovaná mestskou vládou Huludao v čínskom Huludao, a línia účastníkov oblečených v plavkách sa tiahla ohromujúcich 1,1 míle.

5. Rekordný freediver dokáže zadržať dych takmer na 25 minút

Plávanie je klasická letná zábava, ktorá môže byť povzbudzujúca aj relaxačná. Existujú však aj takí, ktorí svoje podmorské úsilie vytiahnu do extrému. Stačí si vziať napríklad Budimira Šobata. V marci 2021 dosiahol chorvátsky voľný potápač, ktorý mal v tom čase 56 rokov, Guinnessov svetový rekord po zadržaní dychu na neskutočných 24 minút a 37,36 sekundy. „Keď robím svoje maximálne statické apnoe (technika zadržiavania dychu), mám zatvorené oči a sústredím sa len na to, aby som sa pokúsil počuť tlkot svojho srdca,“ uviedol potápač.
pixabay.com

6. Najväčšou nafukovacou hračkou na svete na svete bola labuť, ktorá mala výšku 21 metrov

V dnešnej dobe si môžete kúpiť plavák do bazéna v tvare takmer všetkého. Hračky do vody už dávno nie sú len pre deti. Prichádzajú v rôznych tvaroch, od homárov a kačíc až po avokádo a pizzu. Najväčší plávacia hračka, aká bola kedy zaznamenaná, však pripomínala modrú labuť. V roku 2017 vytvorili spoločnosti AT&T a iHeartRadio najväčšiu nafukovaciu hračku na bazén všetkých čias, ktorá podľa Guinnessových svetových rekordov merala 70,52 x 50,31 x 54,41 stôp, čo je asi 21 metrov.

7. Prvá americká olympijská víťazka netušila, že súťaží na letných hrách

Počas štúdia umenia u Edgara Degasa a Auguste Rodina v Paríži v roku 1900 uvidela 22-ročná Američanka Margaret Abbottová reklamu na golfový turnaj a rozhodla sa prihlásiť. Po strelení 47 na deväťjamkovom ihrisku vyhrala turnaj a odniesla si porcelánovú misku. Abbottová nevedela, že turnaj, do ktorého sa zapojila, bol súčasťou zle organizovaných parížskych hier a práve sa stala prvou Američankou, ktorá vyhrala olympijské podujatie.

8. Rekord pre väčšinu ľudí, ktorí súčasne vyrábajú pieskových anjelov, je 1 387

Možno ste si cez zimu vyrobili snehového anjela, ale vytvorili ste si niekedy cez leto pieskového anjela? 10. júna 2017 to urobilo na verejnej pláži Stearns pri Michiganskom jazere 1387 ľudí, čo vytvorilo svetový rekord pre najväčší počet ľudí, ktorí vyrábajú pieskových anjelov súčasne.
pixabay.com

9. Olympijskí šampióni dostali naposledy zlaté medaily v roku 1912

Olympijskí finalisti môžu pociťovať určitú útechu, lebo medzi ich striebornými medailami a zlatými medailami ocenenými víťazmi nie je veľký rozdiel. Medaily vyrobené z rýdzeho zlata boli naposledy udelené v roku 1912 a víťazi dnes dostávajú medaily, ktoré obsahujú 93 percent striebra a 6 percent medi, a iba 6 gramov zlata. Šampióni na prvej modernej olympiáde v roku 1896 dostali strieborné, nie zlaté medaily. Tradičné udeľovanie zlatých, strieborných a bronzových medailí najlepším trom sa začalo v roku 1904.

10. Ako vznikol plážový volejbal?

Prvé zmienky o plážovom volejbale pochádzajú z čias po 1. svetovej vojne, kedy americkí vojaci trávili svoj voľný čas pod vysokou sieťou na plážach. Postupom času sa beachvolejbal dostáva aj do Európy. Prvou krajinou, kde sa objavil, je Francúzsko. Najstarší turnaj STATE BEACH sa konal roku 1954 v Santa Monice (USA). Roku 1992 bol plážový volejbal predvedený ako ukážkový šport na OH v Barcelone a o rok neskôr sa stal olympijským športom.
Zdroj: bestlifeonline.com, www.history.com, wikpedia.com

žiadne príspevky na zobrazenie