Prečo by ste mali nosiť so sebou zápisník

0
Prečo by ste mali nosiť so sebou zápisník
Foto: pixabay.com

Máte svoj zápisník, do ktorého si značíte svoje nápady a termíny? Alebo vám na tento účel postačuje mobil? Pre niekoho je najlepší záznamník notebook, iným vyhovuje viac tradičná papierová verzia. Papier má však zopár výhod navyše.

Raz som cestovala vlakom zo Solúna do Istanbulu a oproti mne sedel zaujímavý chlapík. Vyzeral ako ošľahaný cestovateľ, opálený, zarastený a vedľa seba mal batoh a klobúk ako Indiana Jones. A celú cestu si niečo písal do krásneho zápisníka potiahnutého kožou. Po čase sme sa dali do reči, a a tak som sa spýtala, čo si taki usilovne zapisoval. Odpovedal, že si vedie cestovateľský denník. Pochádzal zo Španielska a už niekoľko týždňov cestoval po Európe, a nechcel na nič z týchto ciest zabudnúť. Zaujímavé, že hoci som taktiež rada písala, myšlienka na denník mi nenapadla. Obyčajne som vždy vytiahla kus papiera a písala poznámky, ktoré som potom často postrácala.

Ale od tej chvíle som si vždy brávala so sebou klasický notes, kde som si písala podrobnosti, aj o bežných veciach, aké jedlo som ochutnala alebo kde som bola ubytovaná. Z jednej takejto cesty napríklad vznikla aj poviedka, a ďalšie takéto zápisky sa mi zišli ako podklad pre ďalšie texty. U vás môže takýto zápisník slúžiť na poznačenie obchodného nápadu, myšlienky na nový projekt, prvej skice pre budúci obraz alebo vytvoríte článok na blog…

Zápisník môže byť skvelým prostriedkom pre vašu predstavivosť a keď si budete zapisovať všetky svoje nápady a myšlienky, začnete tým tvoriť viac akokeby ste sedeli za počítačom, kde človek predovšetkým konzumuje informácie.

zapisnik, pero notes
Foto: pixabay.com

A aké sú vyhody toho, že budete nosiť zápisník stále so sebou?

1. Myšlienky prídu vtedy, keď ich nečakáme

Častokrát sa stane, že človeka napadne najlepší nápad vtedy, keď je zrelaxovaný a uvoľnený, a nie je to vtedy, keď práve chceme, aby nás niečo napadlo. A väčšinou ani vtedy nemáme pri sebe papier a mrzí nás, že sme si ho nepoznačili. Mne sa častokrát stáva, že sa mi sníva niečo zaujímavé, a keď si hneď ráno nepoznačím, čo presne to bolo, počas dňa na to zabudnem a potom ma to celý deň zhrýza.

Takéto zaujímavé myšlienky prídu napríklad vtedy, keď večeriame, alebo keď sme v sprche, beháme či plávame, keď sme na prechádzke v prírode, alebo keď cestujeme autom alebo v MHD. Alebo pri zaspávaní.

2. Myšlienky nevznikajú úplne hotové

Ak príde nejaká myšlienka, na prvý pohľad môže vyzerať banálne a hlúpo, a až keď sa nad ňou zamyslíme, dáme jej tvar a prijateľnú formu, môže z toho vzniknúť zaujímavý nápad. Preto si treba rýchlo zaznačiť všetko, čo príde, ako pri brainstormingu – v prvom kroku netreba nič filtrovať.

Bežne by sme takúto myšlienku odignorovali, ale keď máme pri sebe zápisník sa sme zvyknutí si do neho často niečo písať, už nám nič neunikne.

3. Zápisník je živná pôda pre kreativitu

Ak zadávate svoje myšlienky do počítača, obyčajne ste rozptýlený tým, koľko možností sa pred vami otvára – píšete napríklad článok o zdravej strave a namiesto toho, aby ste dali na papier všetko, čo vás napadne a čo o danej téme viete vy sami, skončíte pri browsovaní o obsahu vitamínov a štatistík na internete.

Písaní do mobilu často skončíte na skratkovitých poznámkach, ale pri písaní na papier sa rozpíšete viac a ide vám to aj rýchlejšie, ako sa trápiť miniklávesnicou. Aj profesionálny dizajnéri a grafici to veľakrát robia tak, že svoje skice najprv namaľujú na papier, a až potom ich dávajú do digitálnej formy.

Prečítajte si aj: Chcem písať, ale ako začať?

zapisnik, notes, pisanie, spinky
Foto: pixabay.com

Niekedy si človek kúpi pekný zápisník a zrazu nevie, čo si do neho zapísať. Alebo si potrebuje zaznačiť niečo triviálne a je mu ľúto písať alebo kresliť úplne jednoduché veci do zápisníka, ktorý je v jeho ponímaní o level vyššie. Ale niekde treba začať a možno sa z jednoduchého nápadu nakoniec vykľuje niečo čarovné.

Čo všetko sa dá zapisovať?

  • citáty
  • myšlienky
  • príhody
  • opisy ľudí a vecí
  • nápady
  • skice
  • recepty

A na záver si skúste urobiť taký test – po dobu dvoch týždňov si berte so sebou zápisník naozaj všade a zapisujte si všetko, čo vám napadne. A nezabudnite si ho položiť aj na nočný stolík.

Prajem vám veľa inšpirácie!

žiadne príspevky na zobrazenie